Diskutime te lira - Mars 2020

si me qene prej kline ,ata krejte konceptin e te jetuarit i kan me fjalet …kan thone te moqmit … hiq nuk dine ma shume …

skeni faj ju jo

Kosova duhet te ndjeke shembullin e Taiwan.Fokusohu ne ekonomine e mos u shqeteso shume per njohjen nga Serbia.

1 Like

Partia jugosllave e mustafes, e kombit serbo-kosovar,reagoi sepse nuk mund te pranonte qe nje shqiptar te drejtonte kosovska-metohine.Tani jane me te qarta gjerat. Kush eshte shqiptar voton kurtin. Kush eshte perzierje hibride,serbo-turk, jevg, boro-ramiz,voton çetat e serbit.
Ky do jete kriteri i votimit ne zgjedhjet e ardhshme

Kurti o eshte budalle në politike, o ja futen (hengri karremin duke shkarku nje minsiter te Brendshem qe vinte nga partia me te cilen eshte në koalicion - në nje vend si ky ku jetoj (meqe koalicionet jane te zakonshme, eshte komplet e paimagjinueshme qe kryeministri te beje dicka te tille !! Komplet surreale)

Konkluzion : Thaçi (alias, njeriu i amerikaneve) paska qene vertet thembra e Akilit në bisedimet 100 ditore midis VV dhe LDK. U ka dash mos me u bo ai koalicion qysh ne fillim (dhe po flas “duke mbajt” anen e Kurtit (paçka se sa mire do ishte sikur te ishte puna me mbajtje ane)

ps: normalisht Kurti duhet te kape doreheqjen nga kryetar i VV. Në demokracite borgjeze (liberale, po deshet) nuk behen gjerat me inat. Nuk eshte per ate pune. Te tjerat jane pallavra (tradhetarët, … bla bla bla )

gjynah se Min. e Shendetsise e Kurtit kish nje strategji te shkelqyer ndaj koronavirusit, containment strategy, qe eshte e veshtire te zbatohet ne terren por eshte me efikasja.
ndersa ne Shqiperi virusi po luftohet qorrazi
me largimin e qeverise kushedi sa kaos do shkaktoje e sa kohe e cmuar do humbase qe do paguhet me jete njeriu te marra nga virusi

dhe te vetmit qe i doli parashikimi

Rebeli i mire jo gjithmone kthehet ne qeveritar te mire .se pse kosova me kaq vite kontakte me zvicren nuk ka mundur te nxjerre nje klase politike me te pergjegjshme mbetet mister .

un nuk di asgje per keto pune te Kosoves (dhe jo vetem), dhe as du me dijte, se s’mund te kuptohet gje prej ketu ku jam, por nuk kuptohet gje as afer, tani eshte absurde çdo gje, ka rrezik as Kurti nuk e di pse e kan heq. Desha me thene vetem se prej jush kam degjuar pothuajse njezeri keni deklaruar per modernitetin e strukturave te Kosoves. Tani po na del qe jane dava malokesh. Apo edhe ju, si gjithe te tjeret, s’ju merret vesh çfar thoni, jeni nen presionin e absurdit mbreterues kudo.

(sigurisht me perjashtim te Stalker, ai po, ai e di çfar thote gjithmone, eshte edhe profet, ben parashikime qe s’dalin asnjehere, por meqe ben 10 parashikime te ndryshme, njeri del gjithmone)

Kurti do rizgjidhet se eshte alternativa kombetare kunder turmes përbotiste. Keta te sorros-integrimit kane deshtuar kudo ne evrope. Vetem ne shqiperi po zvarriyen akoma sepse mungon alternativa kombetare. Prandaj edhe keta tanet jane me ashper me kurtin,sepse formimi i nje alternative kombetare do te hidhte ne koshin e plehrave gjithe klasen e deshtuar politike te integrimit. Prandaj merot dhe frroket sulmojne albinin. Nuk eshte puna te albini si njeri,apo taktikat e tij politike,po tek fryma kombetare qe perçon ai. Albini perfason shqiptaret kundra haxhiqamilizmit bashkohor.

1 Like

shko or rrote, po i muhabet ke sorrosi kshu e e sorrosi kshu, perbotistet ashtu. Evropa ka rrezik te zhduket me gjithsej, ti vazhdon me nazionalizma e perbotizma e sorrosizma. Kujdes Marlonin ngambrapa teje, ky eshte rreziku, jo Sorrosi qe e ka ngambrapa per vete marlonin.

http://www.gazetadita.al/rrezimi-i-kurtit-nga-llumi-i-politikes-nje-shenje-se-si-do-jete-bota-neser/

“Rrëzimi i Albin Kurtit nga llumi, një shenjë se si do të jetë bota nesër”

March 27, 2020 13:25

Sllavoj Zhizhek:

“Qeveria e Kosovës e kryesuar nga Albin Kurti ishte ndër shenjat shumë të rralla të shpresës në rajonin e Ballkanit. politikbërjen më në fund, e mori në dorë një gjeneratë e re, e cila nuk është e lidhur për pasionet etnike, që qe e përkushtuar për moderninzimin e vendit dhe që frymëzohej nga një iluminizëm emancipues. Si e tillë, qeveria e Kurtit ishte gjemb në këmbë për të gjitha forcat politike të cilat janë në gjendje të mbijetojnë vetëm në moçalin e pasioneve etnike e religjioze – ajo u urrye nga obskurantistët të të gjitha llojeve, në Kosovë, Shqipëri e Serbi”, shprehet ai.

Pikërisht sipas Zhizhekut ndaj qeverisë së Albin Kurtit u krye një grusht-shteti parlamentar, i cili është shqetësues në dy aspekte.

E para se për të kryer atë u shfrytëzua periudha e pandemisë së koronavirusit dhe e dyta se ai u organizua nga jashtë, duke ndjekur rrugën që të çon deri në Shtëpinë e Bardhë.

Sipas filozofit të njohur botërisht, ajo që ndodhi tani në Kosovë mund të jetë pamja se si do të jetë bota nesër pasi pandemia të kalojë.

“Ne pamë se si mund të përdoret politikisht epidemia e tmerrshme që po na shkatërron jetët – ajo përbën shembullin se si ata në pushtet do ta shfrytëzojnë pamëshirshëm pandeminë për të imponuar vizionin e tyre për rendin e ri botëror. Është detyra jonë e shenjtë ta sqarojmë këtë për publikun e iluminuar në të gjithë botën, pasi historia e Kosovës kërcënon të shndërrohet ne historinë e të gjithë neve”, konkludoi ai.

edhe koqepordha zhizhek merr pjese me sukses ne te pjerdhmen absurde planetare te marlonit. Hajde merre vesh kete absurd zhizhekjan: Kurti eshte edhe internacionalist i iluminuar, edhe nacionalist i palidhur me pasionet etnike, edhe manjole edhe mirjamdeshzoti, vetem religjioz te mos jete.

Ah ju kafshofte felet e sumes religjioze delta pa dhembe, ju kafshofte!

o amerikone qe je kunder Shpise se Bardhe, por ti nuk pret as 2 minuta per t’i dhene pelqimin deltes pa dhembe qe e nxjerr Kurtin hero me fryme kombetare, e me pas boton Zhizhekun qe thote te kunderten: Kurti eshte internacionalist i iluminuar i pa prekur nga pasionet etnike.

S’do mend, si te shofesh bashke me Stalker tere diten filma porno, te behet mendja sallate e pa prekur nga pasionet religioze.

do kete qene aksident ai Like prej touch screen cells.
Megjithate deri diku …do isha dakord me te

tani te tregoj edhe une nje pasion politik timin.
Per here te pare mbas shume vitesh larg prej hales se politikes, rastesisht pashe kryeministrin tone Conte dhe ndjeva simpati per te, megjithse akoma nuk di asgje per te. Dhe jo vetem per ato qe thoshte, dhe stili si i thoshte, por per dizajnin e fizionomise tij. Ka diçka nga dizajni i Alen Delonit, por ndryshe nga ky i fundit qe ka fizionomine fine te nje delinkuenti adoleshent, ka te njejten finese, por edhe pozitive, teper simpatike.
Viva il primo ministro Conte, andra tutto bene, lene ç’thote Manjola.

deri ku???

andrà tutto bene,