Diskutime te lira - Nëntor 2018

sigurisht ishte shtrjellim i metejshem i idese tende, nuk bej replike si ne parlament, monolog jo dialog si ngjela :grin:

Moslejimi i kendimit te kengeve te Krishtlindjes, duket se ben te kunderten. Eshte si te jesh ne Shqiperi e te thuash qe myslimanet s’duhet te therrin qengja per Bajram e as te falen se une ndihem i ofenduar meqe jam i krishtere. Nje tjeter qasje mund te ishte qe t’u flitet femijeve per menyren se si festojne fe te ndryshme. Psh gjate periudhes se Krishtlindjeve, hebrejte kane Hannukah. Mund t’u flitet femijeve si festojne te krishteret dhe cfare festimesh kane hebrejte dhe te kendosh apo te zhvillosh aktivitete per te dyja, qe te kenaqen edhe te mesojne te dyja palet. Perse duhet te jete patjeter intimiduese te kendosh kenge Krishtlindjesh? Nuk eshte se po thua qe hebrejte vrane Krishtin, ato jane pergjithesisht kenge per nje atmosfere te gezueshme, ose qe percjellin historine sipas Bibles. Pastaj Krishtlindjet, kane me teper anen e percjelljes se shpirtit te Krishtlindjeve (bamiresia, perkujdesja ndaj njeri-tjetrit, festiviteti, etj.), sesa anen fetare.

ky eshte problem i te ardhurit jo i mikpritesit,
Problemi juaj eshte berja fakt i kryer i barazise se diversiteteve (fetare ne kete rast). Realiteti eshte se vullneti per barazi te tille (besimi) i perendimit eshte keqkuptuar per dobesi, duke i kundervene atij perpjekje per superioritet besimtar, dhe kjo nga ato besime doktrina e te cilave permban klauzola per modifikime ligjore te organizimit te shoqerise se deritanishme perendimore.

edhe njehere sofizmat dhe akrobacite e tua neper replika nuk para i kam qejf (s’te kerkoi kush te me shtjellosh).
postimi im i referohej linjes krishterimi vs. diversitetit te besimeve.
postimi yt duke u hequr laicist ka per synim te beje argument vetem anti-krishterim

po mire atehere po te them se nuk me interesoi dhe aq postimi yt, thjesht mora spunto nga ajo qe shkruajte per te thene timen, nuk ke pse e merr me hilaritet se nuk ish ky qellimi. Me sa mbaj mend me ke replikuar dhe ti po nuk ti kam paragjykuar ndonjehere mendimet si sofizma apo akrobaci.
Me sa mbaj mend nuk te kam folur me kete ton ne pergjigjet qe i ke bere komenteve te mia por Nese do te njejten monedhe te them qe komentet e tua jane mjaft inkoherente e artificiale dhe sigurisht qe ndryshe nga une nuk duhet ti kene qejf edhe te tjere.
Duke e denoncuar si feste konsumiste rrjedhimisht komenti im synon ti japi festes karakterin e vertete qe duhet te kete ate spiritual, pra prokrishterim

Shqiperia perkunder ne dukje, grupin e ka relativisht te volitshem. Islanda nuk eshte me ajo e forta. Mundet me u marre rreth 15 pike treshes islande moldavi andorra, dhe ndonje barazim turqise (ose me fat ndonje trepikesh).

Kosova e ka grupin teper konkurrent, s’ka asnje autsajder ne grup. Gjithsesi ka rast te mirë te provoje veten.

je i vleresuar per diplomacine tende ne mardheniet mes antareve sepse ppu ne fund te fundit eshte forum social, mirepo nuk mund te perdoret si perde diplomacia pas se ciles rrine te vertetat qe besojme secili. E tille eshte nderhyrja qe bere mbi ‘shtjellimin’ e teorise time dhe kjo eshte ofenduese sepse e verteta shihet e lexohet ne cfare shkruajme e zeze mbi te bardhe. Une te falenderoj per diplomacine (thene shkurt) apo njerezillekun (thene tamam) por nuk e kam problem edhe kur nuk mendojme njesoj.
Nuk e mbaj veten qe marr vesh e shprehem qarte, pune e madhe se komente inkoherente e artificiale, nuk me ofendon kjo sepse i di disa limite te miat. Jam e nderuar te bej debat me ty, pa dorashka gjithnje.

mos u merzisni e mos u shqetsoni se inkoherenca eshte vlere demokratike. Demokracia rri ne kembe pikerisht sepse çfar thuhet sot dhe dje, nuk thuhet neser. Keshtu ruhen ekulibrat midis dje, sot dhe neser. Futja pordhes çdo dite.

Ndersa per konsumizmin e krishtlindjeve, duke mos e mohuar si deformim, mendoj se nese hyhet ne pro’s & con’s te besimeve duhet bere per secilin besim pastaj meqe ne kontekstin e multikulturalizmit, jo vetem ndaj krishterimit. Perndryshe sikur e vecon ate besim nga gjithe te tjeret duke e bere target te pervecem.

Korrikse, ti je komuniste qe nuk e ke lexuar Walter Benjamin, ndersa Albano-idi eshte komunist qe e ka lexuar:

Kapitalizmi është kult i kulluar fetar, pa dogmë.

Kapitalizmi është zhvilluar në perëndim si parazit i krishterimit - kjo vlen jo vetëm në rastin e kalvinizmit, por edhe për rrymat e tjera ortodokse të krishtera -, në mënyrë të tillë që në plan të fundit, historia e krishterimit është në thelb historia e parazitit të saj: kapitalizmit.
(…)
Krishterimi i epokës së Reformës nuk inkurajoi lindjen e kapitalizmit, por u shndërrua vetë në kapitalizëm.

Walter Benjamin, Kapitalizmi si fe

i ka krishterimi keto, i ka! i ka krishtlindja keto, i ka!

Kosova eshte ne forme te mire .dy fitore 4-0,5-0 .shqiperia edhe kur ka qene ne forme mezi u ka marre ndonje fitore te vogel ketyre ekipeve .

perfundimisht, historikisht, PD ka qene e vetmja parti qe vjell vrer neper bote kunder vendit te vet

Po ti qe quan gjysmen e shqipove shpellare nuk vjell vrer?

o shtaze, ne cilen media te huaj bera kete une?
dhe qekur qenkan zaptuesit e tiranes gjysma e shqiperise?
s’jane as 4%

Tazo, linje propagandistike eshte kjo apo mendim personal? Kjo e shpellareve, zaptuesve, emigranteve, etj etj (ca s’na kane degju veshet nga ty)

riformuloje fjaline se nuk ta kuptova shqipen