Diskutime te lira - Shkurt 2019

vetkuptohet, nuk eshte nevoja ta quaje njeri, çdo gje e krijuar nen marlon, eshte deryrimisht hyjnor.

Vllaznit e kombit kosovar do jene tu u kenaq me koncertin ke rtsh2.

Vllaznit, ose tradhtaret i ka damkos historia. Une perpiqem te kujtoj sa plumba hengri makina ne te dale te Fierit kur u perpoqen te na conin per lesh shiksat e Sales nderkohe qe prinin kolonen me bota me targa greke te hequra.

Me ate qe kam pare e gjykuar ne situata te ndryshme, shqiptaret i percmonin kosovaret si njerez te pacivilizuar, harbute (, etj,). Degjoja shpesh dhe komente te llojit " ne respektohemi me shume ne rajon se jemi me te qyteteruar, me pak islamike,… serbet na preferojne neve…"

Mendesia injorante krahinariste eshte zbehur goxha vitet e fundit; kam pershtypjen nje arsye e mire per kete eshte kontributi i kosovareve ne kulturen tone te perbashket, sidomos ne kulturen popullore. Te rinjte shqiptare vecanerisht i shoh te interesuar per Kosoven dhe kosovaret. Disa i kam degjuar qe mundohen te flasin ne menyre sic flasin kosovaret sepse ngjan “cool”.

Per vete kam admirim per rinine kosovare e cila ne te kunderten me ate shqiptare, ka nje dinamizem, nje “joie de vivre” qe reflektohet edhe ne klimen e biznesit me gjithe start-up-et dhe idete inovative, ne nje kohe qe ne Shqiperi shpiket menyra me e fundit si te vjelesh pare nga tjetri e si te behesh i pasur shpejt.

1 Like

Kot lodhesh. Nuk e di nese e ke vene re po ky vellau nuk ka sjelle ndonjehere ndonje artikull qe I meshon bashkimit apo te kete nota pozitive persa i perket marredhenies mes shqiptareve te Shqiperise dhe te Kosoves. Ndonje artikull ku shqipot ndermarrin dhe arrijne dicka te mire se bashku. Ato qe sjell ai jane gjithmone te tipit “kosovaret jane me te mire, ju jeni vk, mashtrues, beseprere (shto vete epitetin negativ te radhes).”

1 Like

Nah, jo dhe shume interes ne fakt. Kur u be i pari para 2 vitesh, mendova ndoshta e merrte qeveria seriozisht kete pune, por shume shpejt u duk qe ishte sa per show. Asgje nga ato cfare u diskutuan aty nuk eshte bere. Edhe ky tjetri, jo vetem per show, por edhe per xhep. Jo se ka ndonje gje te cuditshme, keto lloj situatash dihet qe jane rast i arte per te abuzuar me fonde, jo vetem ne Shqiperi, eshte stil i vjeter. Thjesht mendova do kishte dikush cipe e te thoshte “Jo” kur shikon lloj-lloj shifrash te pajustifikuara.

Germin, nje organizate nga Kosova i shkroi nje leter ministrit te diaspores, Pandeli Majko. Kjo ne fakt eshte fryma qe duhet ne kesi rastesh, edhe kritikon, por edhe ofron ide per te permiresuar situaten. Po te jete per te treguar me gisht sic ben ky Warholi lart, eshte kollaj. Te gjithe e bejne.

1 Like

Po edhe ky qe ndan rinine ne “kosovare” dhe “shqiptare”, njesoj si vellau eshte. Dikur serbet vellazenve si ky u thoshin “shqiptare te mire”. Tani tregojne veten qe jane “shqiptare te mire” duke u munduar te krijojne kombin kosovar.

Ah, ti je kthupi i peshkut, qe njeh te verteten absolute :slight_smile:

17 Shkurt 2019:

Mire, e kam kuptuar qe ekzagjeron, por dhe krejt keq nuk e ka. Nga nje ane duam bashkimin dhe nga ana tjeter i kemi shikuar si te pabarabarte me ne. Ne kete pike, pervec te tjerash,e kuptoj ‘ftohjen’ e tyre.

Nese ai sheh te ardhmen e Kosoves te pavarur, duhet respektuar mendimi i tij. Ndersa per te na pasur inat nuk besoj qe na ka edhe shume. Ai si kosovar shkruan ne nje blog ku diskutohet per Shqiperine dhe kurre ose rralle per Kosoven!

Ja c’ben Berisha me 200 maloke

Gjithshça fshihet tek kjo frazë: “Në Baku, lagjja Shanghai u popullua në vitet ’60”.

:wink:

e kupton tani ndryshimin?

Berisha i thote diplomateve te huaj se, po mos te kish qene ai ne politiken shqiptare, aty do kish patur lufte civile ne keto 30 vitet e fundit.
Tani qe po i afrohet burgu, eshte e drejte e tij te zgjedhe midis vetes dhe turizmit. Cështje kendveshtrimi

Asaj rruges qe berisha e shkurtoi nga 12 ore ne 2 ore, ju nipat e miladinit me edi ramen i vute traun e haraqit per ata qe duan te vizitojne shqiperine.
Apo ishte trau i bashkimit kombetar qe po ben edi rama? Kete e di me mire delta dhe arban, si perfaqesues te nipave te miladin popovicit.

1 Like

Po i digjet shpirti perfaqesuesit te kombit kosovar per bashkim kombetar.

Thua te jete ngrohur perfaqesuesi i kombit kosovar me naften qe Berisha i dha Milloshevicit per te ngrohur kosovaret, se helbete, dimer i ashper ne Kosove.

pike per pike me planet e berishes
nuk eshte se gjerat ndodhin
berisha llogarit fitimin edhe direkt edhe indirekt
edhe i del mire, sic edhe thote artikulli

Mona e LeShIt si ilegalet dikur

Te vijme ne emigrantet e qelbur apo te mos vijme per pushime? Ndaje mendjen.