Diskutime te lira - Shkurt 2019

paska pjerdh Stalker prap per Orientin dhe Oksidentin, se politiken zotrie e shpiken grekerit, “… se politika zotrie …”.

He mer Stalker se tani te dyja, orienti dhe oksidenti, jene bere fele te Marlonit dhe ne mes gjen nje Vrime te Zeze ku zhduket materia. Dhe ti kujton se kjo vrime eshte Godard.

Korrikse, po e gjete: ç’eshte kjo Vrime?

Aqua, koncepti “gay” qendron me lart se problemi fetar, dmth etik, qendron ne problemin artistik, dmth eshte ne nivelin estetik.

Duhet nje shkrim per ta sqaruar kete, dhe kete shkrim mund ta bej ne te ardhmen, kesmet.

He per he kape kte foto ne vazhdim te fotove tua, sherben edhe per Stalker qe ka kuptu sakte qe politiken e kan shpik grekerit, por si gei katunar qe eshte, nuk shkon me pertej se politika greke:

Kam pare burra te veshur si gra te veshur me bukur. Do te pyesesh pse komenton me aq cinizem?

Sepse se pari ka nje element qe kerkon te shokoje por nuk shokon. Kemi pare sa e sa bere meshkuj te veshur bukur ne rruge apo tv. Ne fakt gjenerata e Warhol, Lou Reed e me radhe e kane qare te veshurin si grua.
Se dyti, dhe me e rendesishmja per mua, eshte mungesa e organikes,krijuesi dhe i veshuri duan te shfaqin,por cfare se?

Kastro e ka marrë pushtetin në fund të viteve 50 dhe pa lidhje me luften e II Boterore, ndersa Korea e Veriut eshte produkt i drejtperdrejte i saj (ose me sakte, i Luftes se Korese, qe eshte pasoje e drejtperdrejte e L2B). Gjyshi Kimit ka qene 36 vjec kur ka marrë pushteti në 1948 keshtu qe ishte i vetmi udheheqes i bllokut komunist në 1990 qe ishte ende në pushtet.

Kuba s’ka patur fort të beje me bllokun komunist, shto qe kulturalisht, behet fjale për nje vend latino-amerikan e jo për nje vend europian (ish Europa lindore) ose euro-aziatik (Bashkimi Sovietik në gjithe shtrirjen e tij nga Shën Petersburgu ultra-europian e deri në Kamçatken fqinje me boten kino-japoneze).

Nje konservator kanadez, nga ata te vjetrit me sqime, Garth Turner, e permblodhi ne kete menyre viziten e Trapit ne Hanoi:
" On Kim:
The Hanoi Summit failed for America and was another massive win for the porcine dictator of North Korea. There was no agreement because no pre-summit talks had framed one. There’s a reason leaders don’t do this kind of thing – it doesn’t work. Only an egomaniac like the current US president would think his personal charm, charisma and glow could alter international relations, turn rockets into ploughshares and score him a Nobel.

Kim was never going to bomb the US, since that would mean instant death. His. North Korea gave up nothing in this charade other than halting some tests. In return for nothing, the little strongman received more than ever dreamed of. He got to stand with the US leader as an equal, to share a stage with his flag and the stars-and-strips on display, to become a demigod in his homeland and to relish the leader of the free world begging him for concessions after flying for an entire day to be his supplicant. Twice.

Yes. A week to remember. But no contest for the year to come. I guess we should talk about how to get ready."

2 Likes

Persa kohe ti ke per te pas i qerre me pare ne banke dhe ne Afrike njerzit do hane mutin e tyre prej varferise, Kuben, Korene, Kimin, Godardin, Stalkerin, Korriksen, Nexhin do t’i keshe gjithnje mas qafe, do jene aty si gozhda e Nastradinit deri ne Ditet e Fundit, derisa te zgjidhet problemi i botes, dmth problemi i lekeve korçare.

Pavarsisht se nuk ju pelqen tregtareve korçare, bota do jete o korçare, o hiç fare!

(Partia Komuniste Shqiptare eshte veper kryesisht e Grupit Komunist te Korçes)

1 Like

Shto faktin qe natyra, klima dhe cucat e bukura e bejne vendin perralle. Ha pi rri e qi, pse te cash bythen per politike, kur nevojat baze i ke te plotesuara

Perpara se te me patronize mua se ku duhet ta ve apo ta heq doren, pse s’me thua cfare eshte gabim ne ate qe solla? Kundershtoje me fakte, jo me patetizma.

Shqiperia ka natyre, klime dhe cuca te bukura. Por nuk hengren, pine dhe ndejten pa care bythen per politike.

Bingo! Si tha kapter Ramiu “Po kjo ishte loja moreee”. Po kujt t’i thuash? ACDC? Ka nje arsye pse te tjeret para Trampit as nuk u perpoqen ndonjehere te ulen me Qimin II e as me Qimin I, se i jep legjitimitet regjimit.

Do te merziteni shume kur te behet ndonje marreveshje paqeje mes SHBA dhe KV.
Njesoj sic u merzitet kur Trump e rigenocioi NAFTA-n.
Jo per gje por jam i sigurte qe edhe nese do te arrihej marreveshje ne Hanoi,do ta quanit marreveshje te keqe.

Problemi i KV duhej te zgjidhej qe ne kohen e Clintonit,por ne vend qe ta zgjidhnin tere presidentet para Trumpit e lane rregjimin te armatosej deri ne dhembe dhe tani po i kerkojne llogari Trumpit perse nuk nenshkruan marreveshje me KV.

Nejse politika kurve eshte.

Filloi lufta e klasave brenda ne Parti.
Partia po fillon te shpalle kulaket.

“Kush voton me republikanet eshte armik i Partise”.

Tamam si ne Lindjen komuniste.

https://www.washingtonpost.com/powerpost/house-democrats-explode-in-recriminations-as-liberals-lash-out-at-moderates/2019/02/28/c3d163fe-3b87-11e9-a06c-3ec8ed509d15_story.html?utm_term=.749cd3eafd71

Nuk po i kerkon llogari njeri, ai vete del si karderr dhe thote “Ma lini se e zgjidh une kete muhabet”. Dhe pastaj nuk e zgjidh dhe iken me bisht ne shale, madje pa turp thote qe I besoj Qimit kur thote “Nuk e dija qe Otto Warmbler ishte keqtrajtuar ne burg.” a thua se burgjet e Korese se Veriut jane shtepi pushimi.

Marreveshja jo ne Hanoi por edhe ne Hene te zhvillohej takimi, ishte e destinuar per te deshtuar. Trampi eshte jashte elementit te tij me keto takimet koke me koke dhe kete ta them ai dikush qe e ka takuar ne marredhenie biznesi. Gjithe jeten e tij punen e kane bere te tjeret dhe ky ka marre kreditet. Te gjitha mbledhjet qe kemi patur, kane qene nje ushtri avokatesh qe negocionin dhe ky rrinte ne sfond deri sa mbaronte marreveshja e pastaj I binte gjoksit. Nuk ka as edhe nje arritje te vetme qe te thuash qe e ka bere vete qe nga fillimi deri ne fund, keshtu qe edhe deshtimi ketu nuk eshte surprize. Nese donte te qulloste gje duhet te linte ata qe kane eksperience qe ta menaxhonin situaten.

1 Like

Kemi nja 30 vjet qe po e shohim se si po e “zgjidhin” problemin ata qe kane eksperience.

Fakti qe paska avokate kaq te mire nuk quhet merite e Trumpit?

Ke ndonje gje per listat e Partise qe po pergatit ylli juaj AOC?

Washingon Post e kishte dhe nuk mund te thuash eshte trillim i Foxnews.

Heu !! :+1:

Jo nuk quhet merite e tij personale se avokatet perzgjidhen nga te tjere, po duket sa i njeh bizneset dhe menyren si operojne. Ja e zgjodhi avokatin personal dhe e shikon si i doli? Te dy avokatet, Don McGahn I beri naften, Cohen po i ben gropen.

Ti po kalbesh duke lexuar lajme sa andej-ketej plako, une s’kam kohe te marr fryme aq shume pune kam. Edhe ta kam thene disa here qe s’jam demokrat, edhe mendimin per AOC e kam shprehur, po ti tenden “Po s’je me Trampin je demokrat” e pastaj ke goje e flet per komunizmin. Nejse, s’ke faj ti, fajin e kam une qe te jap muhabet, megjithese e di qe eshte humbje kohe. Isha mire kaq kohe, c’mu desh.

Te lutem pa ofendime. Nuk eshte faji i korentit qe e mori ne pune kjo kompania ku eshte tani. Ta kishin refuzuar e do e shihje ti si do mbronte Bernin ne cdo koment.

@Kthupi, per kete Don McGahn e kishe fjalen?

Po nuk ishin eksperta ata presidentet e tjere ne twenty two çeshtje ( nga isis deri te ngrohja globale) si ky skuthi mashtrues dhjaks. Dje prape ne radio, nje analist politik, tha qe trumpi po te ishte me modest ne pasuri llogjikisht do ta quanim nje te çmendur, skizofren por ngaqe eshte flamboyant i pasur e quajme egocentrik kur leshon broçkulla.

Ne 3 muaj nxehte kemi, cucat sta japin panu martu, natyren e kemi m satare, jo kushedi se cfare, ndaj merremei me politike