Diskutime të lira - shtator 2018

http://www.panorama.com.al/ce-guevara-e-mehmet-shehu-takimi-sekret-ne-vitin-1960/

Jane knoq duke lujt luftash si kalamoj 5 vjeç :smiley:

Che Guevara dhe Mehmet Shehu kishin shumë ndryshim në idenë e ngritjes së popujve në luftë. Por çuditërisht nuk i kundërviheshin njëri-tjetrit, ku siç të thashë më parë kuptohej qartë që e adhuronin njëri-tjetrin, kjo për shkak se të dy vinin nga lufta. Në fund të takimit, kryeministri shqiptar i bën atij surprizën më të papritur, e cila e ekzaltoi shumë.
Çfarë surprize?
I dhuroi një automatik që shkëlqente, të cilin Mehmeti duhet ta kishte siguruar posaçërisht për Che-në. Ishte i jashtëzakonshëm.
Çfarë modeli ishte?
Nuk e di, se nuk kisha parë ndonjëherë automatik të tillë. Së fundmi, si ndenjën më shumë se dy orë bashkë, përqafohen sërish me shumë dashuri dhe ndahen për të mos u takuar më kurrë. E çuditshmja është se të dy ishin në fate të ndryshme, por gjithsesi, të dy fatet i kishin njësoj fatkeqe: Varrosen, zhvarrosen.
Ku e çuat pas atij takimi?
Pak minuta më vonë, sipas porosive që morëm e çuam në Shtëpinë e Pritjes, atëherë ishte ish-pronë e familjes Erebara, e cila ndodhej jo shumë larg godinës së kryeministrisë madje për të të saktësuar disi po ju them se shtëpia ndodhet pikërisht përballë Piramidës. Mbaj mend që kur ikëm nga Mehmet Shehu për te shtëpia, Che-ja e vështron me adhurim të jashtëzakonshëm armën. Por më e bukur është kur shkuam në shtëpi. Ai sa u ul e mori armën në dorë dhe e puthte. Pastaj u shtri në tokë duke marrë shenjë kudo. Shkrepte pambarimisht atë dhe qeshte si fëmijë. Shkrep dhe qesh. Çohu në këmbë dhe shtriu duke marrë shenjë. Tërhiq këmbëzën dhe shkrep. Kjo ishte skena që ai bënte për më se 30 minuta sa ndenja unë aty, derisa e përshëndeta kur u largova. Dhe tani e përfytyroj atë moment kur ai ishte si një fëmijë i lumtur.

http://www.forum-al.com/showthread.php?t=18824

Tirana, shtator 1928 (90 vjet më parë)

Pune e paqme permbledhjet individuale :+1:

1 Like

Iku edhe Burt Reynolds. Po si na la keshtu?

Me gezim po shkojme ne pune .

Ky qe e ka shkruar kete paragrafin do t’i kete rene mamase nga duart kur ka qene i vogel.

Cfare ka thene kabim?

Menyra si i ka formuluar fjalite, nje nga krushka, nje nga mushka. Plus qe nuk kane asnje lidhje fotot me titullin, femrat qe punojne ne are apo avlemend dhe ca femije qe luajne shah nuk jane femra qe ndertojne diktaturen. E dyta s’ka asnje lidhje internimi, dhe lufta e klasave me fotot, se nuk jane te internuara ato qe po punojne aty. Etj.etj.

shkrimi eshte tamim si duhet per epoken ngambrapa.

policia e leshit

1 Like

ky eshte kulmi !
pleh e lesh paskan qene shtyllat baze te ngritjes se socializmit shqiptare dhe fatit ster te zi te 3 miljon minus cdo te tretin sigurims te shtetit per cdo koke banori te nje populli qe i shkoj jeta qenqe …
45 vjete ky sllogan ? duhet te kalojne dhe 90 vjete qe te regjenerohen pasojat e saj …

… ishalla nuk i shef bota kto sllogane se bash inat po me vika …

Po!! Vendi ishte 90% agrar (trecerek feudal në fakt) në 1938. Si t’ja benin ndryshe ata qe moren pushtetin? Rusia, qe ishte gjys-feudale në fillim të shekullit, vecse në 1928-n arriti të rikape nivelin e industrise se vitit 1913! (Lufta I boterore, lufta civile… etj).

Historiani amerikan Bernd Ficher tek “Shqiperia gjate luftes se II boterore” thote se, nese paradoksalisht Shqiperia me se shumti përfitoi ekonomikisht nga Italia, Gjermania e rrenoi fare, sepse ja rropi të gjitha pasurite (kromin, drurin etj etj). Në 1945 Shqiperia ka qene nje kadaver. NJE KADAVER.
Doemos qe kryesisht tek bujqesia e blegtoria do mbeshtetej mileti.

1 Like

e thundrat e lopes , pse nuk jan ceke ?
ne parashkollore atebote me paten mesuar qe nga thundrat behen kopsat e rrobave , sot e ate dite kur shof pulla te teshave me kujtohen thundrat e lopve ,
qenka diskriminuar thundrat ne kohen e soc revolucionar !

45 vjet veq me bujqesi, edhe mos me mujt me ngi buke???!!! (Nje deklarate diku kah viti 1989, kemi buke vetem edhe per 6 dite).

Dmth je tu arsyetu kot, je tu justifiku kot.

Cdo shtet e cdo popull diku ne nje pike e ka nise prej bujqesise e blegtorise. Ama prej vitit 45 deri 90 mos me e siguru buken???!!!

Kjo ka arsye krejt tjeter nga ajo qe dhe ti. Nuk eshte gjermani fajtor as tjetri.
Blegtoria eshte niveli me i ulet i inteligjences. Lyp nivel çobanesh, barinjesh. Nuk ki nevoje me e lodhe trunin hiq. Per kete arsye me shuume deshire jane percaktu per blegtorine. Se vet shefi i shtetit s’ka dashte me e lodhe trurin po me nga mbas kurvave neper france.
Edhe angazhimi tjeter, me u ba shpijun i partise, nuk lyp me pase tru hiq. Lyp nivel skrajash e zvarranikesh.
Kush e ka pase mendjen me prodhu boeing e microsoft nuk ka pase kohe per mbledhjet e partise, me duartrokite ka dy ore pa ndale, e me shpijunu prindin vllaun e komshiun prapa vrimes se celesit.

Na e ka vjedh drurin gjermani, tha.

‘Fsha gjermanin e nans!

Le te mos i japim me shume se peshen e nje reklame te rendomte gazete, kesaj parrulle. Sa c’eshte pesha e reklames “Mos vadit me uje te pijshem” nga enti i Ujesjellsit e Kanalizimeve, ne gazeten Dita psh., aq edhe kjo reklame nga Min e Bujqesise atehere :smile: :smile:

Prape ky idioti ketu? Shqiperia o shoku idiot ishte nga te paktet vende ne bote qe e siguronte buken ne vend(duke mos patur as hapesiren e nevojshme) ! Nuk vdiste njeri per buke ne Shqiperi ! Te tjera mungesa plot sa te duash, po ca ti besh…nuk eshte se ata qe e rethonin Shqiperine(e jo vetem fqinjet) ishin te bute me te, kercenimin me buken e gojes e kishin ne maje te gjuhes ! Kjo ndodhi me krizen e bukes pas prishjes me Jugosllavet, pas prishjes me Ruset e Kinezet perseri i njejti kercenim ! Blegtoria niveli me i ulet i inteligjences thote idioti …ah mor kapitalizem ta dish ti ca tipash rrit…! Kerkon Boing e microsoft idioti…pyet pak ne Kosove a Shqiperi cfare prodhojne pervec injorances e idiotve? Pastaj kerko se cfare prodhonte ajo Shqiperia qe bente mbledhje Partie e hajt se flasim…o idiot anti-komunist !!