Diskutime të lira - Tetor 2018

Nuk e di a e ka sjelle I Mothi kete video

Jo nuk e kam sjelle, por ka sjelle ngjarje origjinale ne vitet 60-te. Kjo kinezja ben nje rimejke.

nuk eshte me rendesi cka mungon , mjafton qe sa shume reflekton veteveten si frymore.

a te ndalem ti cekti … del liste e gjate …

ku qelloj te lind …?
ne cilin nivel shoqeror eshte rritur ?
forma si eshte edukuar ?
menyra si eshte shkolluar ,?
pozita qe ze ne hapsire … ?
etj etj ,
per te mos thene dhe detale tjera , edhe menyren si ushqehet dhe me cka ushqehet ma serviroj, moden qe ndjeke dhe formen si grimoset …

Te te kerkoja ne ka version mashkullor do ishte e tepert. Qe ta kene vene penelin ne organ gjenital them, jo qe ta perdore si penel organin qe eshte vete ne forme peneli.

me then te drejten une nuk kam shume kuriozitet se ç’ben kacua, kam me teper kuriozitet se ç’ben figa. :slightly_smiling_face:

Qe nje beme piktorike tjeter e figes:

Nje tjeter art i modh i figes me gjalpin e Marlonit:

Sipas teorise dyfelore, duhet ditur se c’ben edhe kacua, pervec figas. Po sipas teorise ngambrapa, ata qe kane kaco, mund ta bejne ate qe ben figa edhe me ate qe kane ngambrapa.

Sipas teorise dyfelore, perveç teorise si fele ekziston edhe fela e praktikes.
Praktikisht un duke qene kacua dora vete, nuk ka perse te me interesoje se çbej une, natyrshem me intereson çben figua. Njekohesisht praktikisht une i perkas si bindje dhe besim praktikes ngapara, nuk ndjek si shumica moden ngambrapa, dhe nuk teorizoj si shumica teorine e sajuar ngambrapa per te justifikuar praktiken e tyre ngambrapa. Nuk ka teori ngambrapa, ka vetem teori dyfelore.

Qe ka teori ngambrapa ka, dhe kjo eshte teoria qe ne jetojme ne epoken ngambrapa aq shume te trumbetuar prej teje ty. Njerezve normalisht u intereson ajo qe mund te bejne me ate qe kane vete, jo se c’mund te bejne te tjeret me ate qe kane apo c’mund te bejne me ate qe kane te tjeret. Mua per shembull qe kam kaco, me intereson se pari cfare do bej me te, ose nese jam kaco, sic thu ti, me intereson se pari se cfare do bej une si kaco vete, pastaj se c’bejne kacot, figat a ngambrapat e tjere.

Atehere duhet me te sqarue kuptimin e teorise.
Teori nuk quhet nje sajese subjektive ne hava, por quhet nje teori çfare ekziston objektivisht pavarsisht nga qefi jone. Ne vetem zbulojme kete lloj teorie objektive, nuk e krijojme si teori subjektive, si psh teoria ngambrapa eshte teori subjektive e sajuar nga mbrapamodernet me qellim qe te justifikojne perdorimin e sumes se tyre. Jo rastesisht teoricienet me t’mdhej ngambrapamoderne si psh Derrida, Roland Barthes, Foucault e hane n’sume ronshem, dhe mburren me kete. Po te konstatosh kete mburrje te tyre qe vjen ere sume, intelektualet e shquar ngambrapamoderne shqiptare - qe akoma nuk kane aq sume te shquar dhe progresiste sa frenget, sepse i ka lene Enveri ngambrapa :stuck_out_tongue: - te akuzojne se po ben akuza ad hominem. Kesaj i thone: i zoti ta jep :stuck_out_tongue:, tellalli s’ta jep!

E ke gabim, po te interesoi çfare te besh si kaco vete, atehere je duke i ra me dore. Ne baze te teorise dy felore, nuk ekziston kacua dhe figua veçan njera tjetra, ekziston vetem kaco-figa, yin-yang bashke.

Gabim i madh. Teoria eshte subjektive, qe duket nga shprehje si “Une kam teorine time per kete”, qe do te thote njefare opinioni. Ja nje perkufizim i teorise “When you have a theory , you have a set of beliefs or principles that might not be proven yet.”
Megjithese gabon prape me kete, po te interesoi se c’ben si kaco vete, je duke i rene me dore, po them se sipas teorise njefelore, sa kohe qe kam dorianen, nuk me duhet figua.

Nuk ke faj, e ramja me dore eshte ngritur ne rang institucioni. Ky eshte muzeu nacional i Çekise:

E ramja me dore ka per te ekzistuar per sa kohe kerkesa eshte me e madhe se oferta, po jo vetem per kete arsye.

Kjo eshte teori ngambrapamarksiste qe i shpjegon te gjitha nepermjet mekanizmit ekonomik.

Me sa di une, edhe ngaparamarksizmi ashtu e shpjegon. Madje jo vetem. Ja, edhe nje tregtar ortodoks antimarksist si ACDC Nikollaqi, thote se jeta eshte matematiko-ekonomike.

Si nga para, ashtu nga mbrapa, marksizmi ngambrapa ta ve gjithmone, sepse ta ve aq shume ngapara, sa te del ngambrapa si kapitalizem turbo ngambrapa.
Deri “edhe nje tregtar ortodoks antimarksist si ACDC Nikollaqi” e di mire kete.

https://www.balkanweb.com/akuzat-per-plagjiature-jep-doreheqjen-zv-ministri-i-arsimit/

I keshilloj gjysmes se shqiptareve te kontaktojne urgjentish me shkeraben!

Eshte vetem 20% rritje.

https://www.researchgate.net/figure/DESIRE-TO-MIGRATE-PERCENTAGE-OF-THE-TOTAL-ADULT-POPULATION-WHO-DESIRE_tbl1_328096308