Dy vëllezër nga Kosova arrestohen për terrorizëm në Gjermani

BBC njofton sot arrestimin në Gjermani të dy shqiptarëve të lindur në Kosovë, të cilët sipas autoriteteve, po planifikonin sulme terroriste mbi një qendër tregtare në Oberhausen. Vëllezërit 28 dhe 31 vjeçarë u ndaluan vetëm ditë pas sulmit mbi tregun e krishtlindjeve në Berlin, për të cilin po kërkohej i riu tunizian Anis Amri. Ky i fundit mësohet të jetë vrarë në Milano, pasi ishte hasur nga një patrullë. Amri shtiu mbi policin italian duke e plagosur atë, dhe më pas u vra nga reagimi i oficerit tjetër. Kosova ka përqindjen më të lartë të luftëtarëve që i bashkohen ISIS në Siri në raport me popullatën. Radikalizimi ekstrem ka gjetur hapësirë në Kosovë, e më pak, edhe në Shqipëri.

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Edhe kur ndodhi ngjarja ne France u ndaluan disa vellezer kosovare ne Zvicer dhe Gjermani me duket te dyshuar per plane terroriste dhe me pas u lane te lire… Keto lloj lajmesh duhen marre nje cik me mosbesim.

Policia dhe organet e tjera te sigurise gjermane kane kaluar ne panik pasi deshtuan te mbrojne popullin e tyre ndaj dikujt qe e kishin nen vezhgim. Jo vetem kaq, por as nuk e kane idene se ku eshte.

Me ka habitur shume paaftesia e ketyre organeve te sigurise ne France dhe Gjermani. Shume dobet, shume primitive dhe amator.

1 Like

Islamistet nuk njohin kombesi a perkatesi etnike, ndaj keta kosovare s’do te njohin dot as mirenjohje per perkrahjen e Gjermanise nepermjet nderhyrjes se NATO-s apo me pranimin e mijera azilkekuesve kosovare ne territorin e saj.

Kam thene edhe per rastin e dy shqiptareve qe i furnizuan pistoleten vrasesit ne Nice, Shqiperia zyrtare, dhe ne kete rast Kosova zyrtare, ben mire te denoncoje fort kriminalitetin e ketyre njerezve; per me teper sepse demton imazhin dhe nderin e nje kombi te tere.

1 Like

Une kam probleme me termin kosovar. Une i kam “Shqiptare te Kosoves”, po kjo eshte zgjedhja ime. Nuk ka nevoje te perdoresh fjale se nuk me ben pershtypje me mutra.

Dakord, mund te themi, dy vete te lindur ne kosove… qe te ruajme namuzin tone. Por ata “te lindurit ne Kosove” jane shqiptare po aq sa une dhe sa ti, dhe ne qofshin radikalizuar ne ekstrem ne na del detyra t’i kthejme, a t’i ndalojme por jo t’i mohojme.

3 Likes

Lajmi me i fundit eshte se tuniziani na qenka vrare ne Milano te Italise. Priten informacione te metejshme. Bravo BE-ja me politiken e deshtuar te azilit. Kriminelet e botes arabe bredhin si tu teket qejfi dhe marrin jete njerezish kot se koti. Kjo politika azilit te hiqet fare perfundimisht. Nuk mban me uje pilafi…

Pardje kapa nje segment te shkurter te nje debati, presupozoj, ne lidhje me terrorizmin.
Bojagjiu tha dicka ne keto linja "jo mor zotri, nuk jane myslimane, jane qytetare qe kane bere akte terroriste"
Ca nuk bo robi per vota.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Ca lidhje ka politika e azilit me nje Tunizian? Jane rreth 1 milion refugjate/emigrant qe erdhen ne Gjermani dhe per nje grup njerezish te vogel nuk mund te fajesohen 1 milion e ca njerez. Se i bie qe te themi edhe per popullin gjermane qe jane shtaze qe djegin femije e gra per se gjalli ne qendrat e azilit sic bene disa gjermane nazist.

Kjo histeri kunder regugjateve vine nga injorantet e krahut ekstrem te djathte dhe sharlatane politikane qe kerkojne te perfitojne duke friksuar elektoratin. Nderkohe qe injorohen pergjegjsite e organeve te sigurise si policise dhe sherbimeve te inteligjences. Shiko se cfare beri policia italiane, e kap terroristin me nje ndalim rutine ne autostrade nderkohe qe polica gjermane kerkon ne kampet e refugjateve ende dhe sot.

Nuk ka lidhje fare livizja e lire, perkundrazi kjo levizje e lire ndihmon shume. Ajo qe duhet eshte riorganizim, financim me i larte dhe mbeshtetje me e forte politike ndaj policise dhe organeve te sigurise ne gjithe evropen. Dje degjova qe nderkohe qe kemi levizje te lire ne BE database i njerezve te kerkuar nga organet e drejtesis eshte vullnetar, pra cdo shtet kontribon ne menyre vullnetare e sipas hesapit te vet. Duhet me shume BE dhe jo me pak, duhet te marre fund ky naiviteti se mund te mbrojme njerezit duke injoruar sigurine.

Ne media thuhet qe “kane lindur ne Kosove”… nderkohe qe ata jan Gjermane me nenshtetsi, rritur e edukuar ne Gjermani. Sigurisht qe ne si shqiptare indinjohemi me kete qe ben media gjermane te ciles i referohet BBC, por ne fakt ate qe ben media aty eshte te mbroj interesat e vendit se vete. Nuk jane si media jone qe eshte me shume se e zellshme te poshteroj, ofendoj dhe nxij cdo gje qe ka mban emer shqiptare…

1 Like

Sipas te gjitha gjasave jane te minoritetit rom (tek ne quhen edhe ashkali ose egjiptiane). Por pak rendesi ka derisa aty eshte Kosova.

Eshte e disata here brenda ketij viti qe organet e sigurise gjermane , pasi ka ndodhur ndonje ngjarje e bujshme terrori si p.sh ne Paris, kane arrrestuar shqiptare nga Kosova me pretendimin se “ishin radikale qe kishin plane per sulme terroriste ne Gjermani”… kjo me pas ka rezultuar fiasko, e pavertete dhe shqiptaret pas 1 apo 2 javesh jane lene te lire…
-jam shume kurioz nese edhe ky rast do te rezultoj i rreme si rastet me pare. dhe nese eshte keshtu gjermanet duhet te mbajne pergjegjesi per demtim imazhi !

mu kujtua edhe rasti disa dite pas sulmeve terroriste ne Bruksel, gjermanet anulluan me urgjence 2 ore para ndeshjes miqesore Gjermani- Hollande, nxorren njerzit nga stadiumi se medemek kishin zbuluar bombe ne stadium… bombe qe nuk u gjet kurre , e me pas sajuan histori me “ambulance te mbushur me eksploziv”, por qe edhe kjo rezultoi sajese e rreme.

2 Likes

Te them the drejten me duket e gjitha nje false flag atentat. Vdekja e ketij tunizianit me duket e cuditshme dhe misterioze. Megjithate politika e azilit qe po ndiqet eshte ilegale. Ti nuk je me ne Gjermani azilant nese ke qene ne Lampeduza, ne Hungari e gjetke. Ky eshte ligji i Dublinit qe Merkeli e theu. S’ka lidhje fare levizja e lire qe thua ti.

Te gjitha vendet e Ballkanit kane minoritete etnike.

Deri para nja nje viti, cfardo budadalleku, krimi ordiner apo fetar benin shqiptaret (kosovare etj.), nuk para permendeshin nga lajmet e euronews-it etj. per nacionalitetin e tyre! Tani ka mese disa muaj apo nja nje vit, ku permenden menjehere qysh ne lajme. Nuk diskutoj kete problem, te permendet nacionaliteti i personit te vepres kriminale apo jo, ky eshte tjeter problem, por dallon tashme qarte pozicioni europian ndaj shqiptarve ne teresi, duke u kujtuar ketyre te kene tashme kujdes (pra te terhiqen pak) ne problemet e tyre nacionale dhe gjeo-politike te pazgjidhura. Dhe natyrisht kjo metode europiano-perendimore lajmesh ia ka arritur deri diku qellimit, uljes se zerit te shqiptarve per problemet e pazgjidhura nacionale, fale disa kokrrave mesjetare islamike nga Kosova! Mjaftojne dhjete budallenj, qe perplasin kembet ne balten fetare-mesjetare, dhe duhen 100 vjet te pastrohen te gjithe shqiptaret e tjere nga imazhi qe u le kjo balte!

Nuk jane disa kokrra por fatkeqesisht jane shume me teper se sa mendonim ne.
Nuk e shikon se si sillet Mavraj,Mustafi apo dhe Shaqiri qe i tha mire se vjen ne shtepi Shefqet Krasniqit?
Kur keta qe jane lojtare te njohur sillen si islamista,mendo se sa te tjere do te bejne me shume se sa keta lojtaret,per te imponuar islamin radikal ne Perendim.
Dje ne Tetove ishin vene parrulla,qe kush feston Vitin e Ri nuk eshte shqiptar…ne Prizren as qe behet fjale te festohet Viti i Ri…
Nuk jane aq pak,jane shume me teper se sa do te deshironim ne te ishin…jane me mijera…

po normal mo grup; ti je mesuar me profesionalizmin e çunave te Sajmes

i mori me qafe feja e paqes. po pse bre vllazen pse. T’q… kokainen, Islami t’i kalb trute 100-fish me efektivisht.

fatkeqesisht s’keni pare gje akoma, prisni dhe nja 10 vjet kur te na dale zeri tamam.

ky lajm esht “Fake News” kjo gje as diskutohet. Asgje konkrete, vetem llogje kavaje.

Polizei : “…Die Polizei geht nach ihren ersten Ermittlungen nicht(!) davon aus, dass ein Anschlag unmittelbar(!) geplant war. Der Staatsschutz der Essener Polizei ermittelt nach Angaben der Polizei mit Hochdruck, wie weit (!)die Vorbereitungen für einen möglichen (!)Anschlag schon vorangeschritten waren und ob weitere Personen daran beteiligt sind. Dabei werden sie von Kriminalbeamten unterstützt. Es gebe einen Anfangsverdacht(!), dem man nun nachgehe, sagte ein Sprecher der Polizei Essen am Freitagmorgen unserer Redaktion. Sollte sich dieser erhärten, werde die Staatsanwaltschaft eingeschaltet(!?)…”

Nichts, gar nichts. Bla bla bla…Angst und Panik verbreiten.
Das Resultat: Internet wird bald nicht mehr geben. Zumindest, nicht in der Form.

p.s.
mos kishin humb gje kta byrazeret, ndoshta ne hale tu bo shurren dhe Pastruesja qe e gjeti " i lidhi gjerat" ne sensin e Bild-Zeitung? Helbete, coc po behet e modes kjo “humbja e pasaportes” :))))))

Ja q… kina robt e shpis atij qe i intereson me fut shqiptaret me ket mesele.

I kom bo i m… t modh bibles e kuranit bashk. Shqipnia mbi t gjitha,
Kush sha shqiptarin per pun feje esht laskar!

1 Like