Dy vëllezër nga Kosova arrestohen për terrorizëm në Gjermani


#23

pyetje retorike: po sikur ta besojm per nje cast se jan keta vet “te zotet e punes” ?
Me duket nje rastesi e habitshme, direkt mbas ngjarjes dalin politikanet me projektligje qe e shtrengojne litarin e lirise se individit.kto ligjet qe kalun para ca ditesh bundestagun as nuk u permenden ne lajme…


#24

Siç njofton «radio duisburg» dyshimi fillestar kundër kosovarëve nuk ka rezultuar i saktë. Hetuesit i kanë marrë në pyetje të dyshuarit të premten, por nuk kanë dëshmi evidente se ata po përgatisnin sulm ndaj qendrës tregtare «CentrO» në Oberhausen afër Diusburgut. Kështu ka bërë të ditur policia në Essen. Me urdhër të gjykatësit dy kosovarët, të cilët supozohet të jenë besimtarë konservatorë të islamit, do të qëndrojnë në arrest deri nesër. Pastaj autoritetet duhet të marrin vendim nëse do t’i lirojnë të arrestuarit.


#25

Po ja pra, ketu eshte i gjithe halli me politikanet si nga e majta dhe e djathta… Mendojne se po nxoren ndonje ligj kunder emigracionit apo kthimit te vizave do ndalojne shtetin islamik. Nderkohe qe askush nuk hap gojen per me shume para, me shume police e me shume force ligjore per organet e sigurise. Merr tjetri trenin e udheton ne 3 shtete e nuk mendon kush te vendos nje polic te vezhgoj keto rruge. Nderkohe qe levizja e lire sipas rregullave te BE e lejon bllokimin e kufirit ne raste emergjence te sigurise.

Me fat dhe policat ne Itali kane menduar se ka qene ndonje hajdut vilash apo ndonje qe shet droge… Por, kane qene ne gadishmeri te pakten dhe kane bere detyren, ne Gjermani dhe France nuk te ze syri patrulle policie vetem kur ka ndodh ndonje gje vijne dhe ne shumicen e rasteve jane dembel. Jane te zotet e punes se jane te pafte dhe dembela. Siguria ne Evrope duhet shkundur forte.


#26

Mavraj mezi e fsheh qe e perkrah ISISin,njejte eshte edhe Alban Meha…Shaqiri dhe Mustafi jane ne radikalizim e siper.


#27

nji praktikant policie 29 vjecar finalizoi rrjedhen e nje misteri qe sdo zbardhet asnjeher.
Fati deshi qe u gjeten Dokumentet qe kishte humbur ne maune;)

Policia i ka ndjekur levizjet e ktij me imtesi, mirepo per arsye qe vetem mund te spekullohet e lane te gjezdisi i lir.
[quote=“Liqeni, post:25, topic:1188”]

ne Gjermani dhe France nuk te ze syri patrulle policie

Lale, ka ik Koha e patrullave, jemi ne kohen e RFID…
te zene athere kur duan . nese nuk duan je lejn punen nai praktikanti policie :wink:
[/quote]


#28

je dhe ti nga ata qe masturbojn kur shahet Shqiptari ?.


#29

Kamunistet jane talebanet e kuq shkabe .dikur brigadat ekuqe ne italie benin te njejtin terror si islamiket sot.


#30

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#31

Perse nuk eshte e vertete ai citimi qe ke shkeputur ti?


#32

Po sa shpejt i haruat arestimet ne Shkoder, dhe ata kryesoret ne Kosove, qe dyshohet se kerkonin te kryenin akte teroriste ne ndeshjen e futbollit Shqiperi-Izrael? A ka ndonje info me te detajuar se kush ishin ata te Kosoves?
Varferia ne demokraci (ose ne nje shoqeri te hapur) eshte shtrati i krijimit te ketyre monstrave. Plus edhe injoranca gjenetike!


#33

Mavraj eshte nje fundamentalist islamik me tere qenien e tij,…nuk jane larg as tre te permendurit tjere…
Pse cfar na qenkan keto bukurosha per ty ?

Masturbim… i ke rene bilbilushit me dore…ves i keq o duduk.


#34

Duke filluar në vitet 1920 dhe 1930, Partia Komuniste e Palestinës (CPP) u be edukatori me kryesor i lëvizjes pan-islamike nacionaliste të udhëhequr nga Myftiu Amin al Husseini duke u mesuar artin e agjitaciont te perdorur nga komunistet, dhe shpjeguar koncepte të rëndësishme marksiste-leniniste, të tilla si “imperializmi” dhe "kolonializmi."
CPPja u be pionierja e pare në Lindjen së Mesme në përgjithësi, dhe sidomos te konfliktit hebre-arabe në veçanti. e aplikimit te kategorive politike te perdorura ne vendet evropiane.
Shumica e repertorit te shëmtuar te ekstremisteve arabe te sotem dhe myslimaneve antisemitiste, erdhi nga Bashkimi Sovjetik (duke i shtuar kesaj ideologjie, ideologjine racial-biologjike te mare nga Nazistët).
CPP u mësoi ekstremistëve arabe si te përdorimin retoriken bolshevikë të panjohura më parë. Retorika “anti-imperializmit” e importuar po kështu nga komunistët u be pjese integrale e ekstremistëve myslimanë, deri në pikën sa u bë pjesë përbërëse e koncepteve ideologjike te tyre.
Kjo retorike u bashkua me retoriken tradicionale xhihadiste ekstremiiste të arabëve te rajonit. Me bashkimin e bolshevizmit me xhihadizmin doli ne jetë xhihadzmi i sotem ekstrem, qe u be vendimtare për trajnimin e arabëve ekstremiste me politikën dhe retoriken propagandiste te stilit sovjetik. (Laurent Murawiec, The Mind of Jihad, faqeja. 238)


#36

si dikur dhe sot me thon t drejten e “shkun monin” her pas here. Ndryshim esht se un e bej kur ka “presion tubi”.


#37

Politika e azilit eshte elefanti ne mes te dhomes…Llogjika eshte e thjeshte, kur ju hap deren 1.3 miljone robve qe vijne nga lufta apo vende radikale qe mbarojne me stan nje pjese e tyre do te jene terroriste dhe kriminele. Ketu problemi eshte se islamiket asnjehere nuk kane kaluar ne katharsi te vetvetes por thjesht ju a kane hedhur fajin te tjereve *diskriminimit apo shoqerive “te shthurura” perendimore). Levizja e lire ne Evrope mori fund dhe levizja e ketij kopilit prej Gjermanije ne Itali tregon qarte se Evropa eshte kthyer ne nje stan me 100porta. Vete Ministri Gjerman ka kerkuar ne Bruksel hedhjen ne kosh de juro te Shengenit dhe rifillimn e kontrrolleve neper kufijte e Evropes.


#38

Ne faqe te pare te DW


#39

Jane vertet disa kokrra! Maksimumi i shqiptarve te Shqiperise qe ndjek besnikerisht fene myslimane eshte me pak se 1%. Tek ata te Kosoves nuk eshte me shume se 2-3%, here me tendence rritje dhe here ulje, i turbullt dhe agresiv, sa per te treguar qe nuk jemi njelloj si serbet; ketu duhen llogaritur edhe ata te zones se Prizrenit etj., nje pjese e te cilve jane te shkartisur den baba den me osmanet dhe turqit, pra fetarizem nacionalist. Ndersa tek shqiptaret e Maqedonise eshte aty tek 10-20%, por nje lloj shfaqeje myslimanizmi dede (i bute), pasi shqiptaret e Maqedonise jane race e urte dhe jo agresive. Gjynaf qe po i manipulojne, pasi jane race e vjeter ne ballkan. Kjo levizje myslimane duket sikur eshte rreth 20-30% tek te gjithe shqiptaret, pasi keta pak kokrra bejne kot zhurme, per te treguar se ata jane shumice; pastaj edhe media nuk ka me c’ti mbaje lexuesit ngjitur pas faqeve te saj pervec se me keta kokrra, dhe se fundi jane edhe sherbime te fshehta te lloj-lloj shtetesh qe luajne nje rol aty brenda, perfshi edhe ate shqiptar dhe kosovar; te gjithe keta ia dine mire njeri-tjetrit pislleqet qe bejne ne emer te fese myslimane, por qe ne kemi per ti marre vesh me detaje kur te na jete korrur bari nje mije here. Zhurme idiotesh, asgje me teper! Mos u huto! Une i kam perdite mbi qafe dhe nuk i shoh fare si ndonje kercenim! Historia ecen perpara dhe jo mbrapsh!


#40

karmarks,

duhet te dish se shifrat e perqindjes se inteligjences perputhen me te tuat per besimtaret: 99% te popullsise ngado ne bote i ke koqe fare, dmth 1% e popullsise eshte inteligjente, dhe vetem 1% e ketij nje perqindeshi inteligjent eshte e urte, koncept per te cilin nuk ja kishte haberin as Karl Marksi i vertete, e me jo ti qe je koqe fare e nuk di as sa penisi i Marksit pe verteti.


#41

Te udhetosh nga Berlini per ne France e pastaj per ne Itali me transport te perbashket eshte e sigurt qe do te kontrollohesh te pakten dy here nga policia kufitare e ketyre shteteve. Sidomos nga policia gjermane e cila te kontrollon kur je duke u futur dhe duke dalur nga Gjermania.


#42

hahahaha sa m’boni me qesh kompozimi nje pas nje i komentit tim me komentin e zhardines fut e qit nga Gjermania.

Vetem ne barazitizmin e detyruar komentues te Peshkut Ri behet e mundur ky lloj arti modern.


#43

Ky qe u vra nuk ishte i vetmi qe shkaktoi probleme ne Gjermani. Jane edhe plot te tjere nga te ashtujquajturit azilante qe jane marre me budalliqe ketej: vjedhje, ngacmime seksuale, perdhunime e madje dhe vrasje. Po liqeni nuk jeton ne Gjermani e nuk ka se si ti dije keto gjera.