Efigjeni, dreri, Kubriku dhe kamzhiku (“The Killing of a Sacred Deer” – film anglez nga regjizori grek Yorgos Lanthimos)

ma more nga “goja” /tastiera, duke lexuar rreshtin e pare te njejten gje mendoja: gjithe lindja e evropes e ben filmin per perendimin. Kush do kujtohet te beje film per veten, per ne.
Kulturalisht te flasesh lindja e evropes i ka komlekset e medha ndaj perendimit te evropes. Megjithqe, njesoj do qendronte puna dhe tw behej fjale per ti pelqyer hollywoodit besoj.
Vlerat i ka te ngaterruara/messed up, lindja, sidomos me demokracine dhe hapjen ndaj botes.

Eshte e vertete qe “Loveless” nuk ka vetem mekatin e nje filmi akademik fshikullues, por disa, mbase shume…

Eshte e pamundur qe nje film te kete vetem mekate forme (formalizmi) perderisa kemi pranuar qe forma eshte pazgjidhshmerisht e lidhur me permbajtjen.

Biles “Loveless”, per nga permbajtja, kap maja te papara nihilizmi: ku ke pare ti njerez qe urrejne ne ate pike pjellat e tyre?? Më tragjikomilja eshte se, pastaj, kur ndahet, babai prap ben femi me gruan e tij te re! (kuptohet, vetem e vetem qe te dalim tek “edhe per femijen tjeter, prap do behet pishman ai” :scream::joy: Nese do ishte ‘tip’ i tille, ai s’kish pse te bente më femije ! Keshtu ta thote llogjika!

Jallaaaa, faqja e zeze !!! Po pse, ça jane ata, kafshe??? Epo te perçmoje, urreje njeriu (per me teper artisti, me demek) te ngjashmit e tij ne kete pike ?? Qe per me teper jane personazhet e tij, krijesat e tij!!
Maskara!

1 Like

Dhe nuk po flas per te emen!! Nje buçe e vertete !! Po asgje s’kishte c’ti shpetonte atij personazhi ai far regjizori??? Ajo te vjen turp ta shikosh, te gjitha zezat i ka ! Une nuk di personazh më plere se ajo, te pakten në kategorine e nenave te reja (+30 vjec)
Tmerr

1 Like

e jema ishte vizatuar fiks sic thua. Pyetje tjeter do ish, si eshte e mundur femija e tyre jetoi bukuri ne nje familje me prinder te tille, me nje nene shtrige per femijen e vet, si ajo. Ajo vertet ia kish dhene te jemes ta rrise djalin per ca kohe, dmth e kish rritur gjyshja nipin, por prape, pare sjelljen si shtrige ndaj te atit (te djalit), zor te besohej djali do t’i mbijetonte asaj.
Vizatim i pasakte, i infektuar me influence te regjisorit, si lajmet qe emeton PD-ja te infektuara sipas interesit te saj politik dhe me paramendimin se s’mund te jete ndryshe e duhen marre per te vertete absolute :smile:

po sajimi per kompanine e cila te pushonte nga puna po te divorcohej cifti :smile: Nuk kuptova cfare funksioni luante ky detaj ekstrem, pertej besueshmerise se tij etj. etj.

Luan funskionin e vetem te daljes ME CDO ÇMIM (moral, etik… etj) atje ku do te dale regjizori/skenarist. Qe eshte dhe vete esenca e filmit-teoreme (dhe e spektatorit kavie)

1 Like

Stalker, falemnderit per kete listen. :stuck_out_tongue_winking_eye:

ca prej tyre i kam pare dhe me kane pelqyer. keshtu qe ato te tjeret mbeten per t’u pare.

Ç’eshte tragjikomike eshte fakti qe, une, qe pas 20 minutave te para te filmit e mendova: djali i vogel do vdesi. Sigurisht, qe ti plotesohen tekat regjizorit/demiurg.
Dhe “mezi” prisja te vdiste qe te dilja nga kinemaja. Sapo vdiq (duhet te kete qene andej nga 40% e filmit) cava ferren.
Ptuuu

1 Like

:joy:

Te lutem !!

1 Like

dogtooth - interesant/ndryshe. ka ca eksperimente interesante brenda tij.

lobster - nuk kam arritur ta coj pertej gjysme besoj per shkak se kam zgjedhur ta shoh para gjumit.

per kete te tretin jam kureshtar po edhe po s’e pashe nuk behet nami.

regjisor marifetxhi, stalker, them une. Ka nxire me vetedije (shejtani) gjysmen e pare, ne menyre qe kthesen e pjeses se dyte t’a kish kollaj per ta marre.
Pervec te tjerave, kuptohet

Pershendetje :slight_smile:. Ju lexoj gjithnje me endje

jan t’gjith revolucionaret qe lexojne me endje poshte batanijes duke pa film:

kur u mbarua (dje) i pari mendim qe shkoi ne koke nga filmi ishte qe kinemaja ka rene ne duar te gabuara, ashtu sic ruhemi per bomben atomike. Jane njerez qe kane njohurite teknike te prodhimit te nje metrazhi te gjate, por ne fund te dites varet si i perdorin.
Nje moment rreth 20 min. para perfundimit ishte aq banal ne dhune saqe duhej me qene kafshe te vazhdoje shikimin e tij.
E vendosa ta shoh kete film me idene qe duhet mesuar te dallohet e keqja.
Sic pritej me filmat qe disponohen shpejt nga siti im, ky i permbushte lehtesisht kushtet per nje film qe duhet evituar si i demshem per njeriun.

E kape se si ne skenen e fundit, pa ju dredhur qerpiku (dmth kamera), regjizori perdor «Pasionin sipas St John » te Bahut, fiks si Tarkovski ne mbylljen e «The Mirror »??
:scream::grinning:

1 Like

sh. mire qe e kujtove, kam thene me vete, tani sa here te degjoj keto meshat ne klasike, do me kujtohet shija e keqe lene nga ky film.
I perdor disa here Jorgojameshat (Mass) te ndryshme (si grek i devotshem ne ortodoksi, menjefjale), madje nga me te mirat. Sa keq per to.
(Mirror me duhet ta rishoh qe ta kujtoj )

E kam pas vene tek top20 e skenave me te bukura mbyllese (ending scene) te historise se kinemase

:slight_smile: kujtoj mjaft mire rubriken /temen, mbi mbylljet me te mira, dhe, hapjet me te mira, ne veren e vitit 2014, periudhe ne te cilen blogu pati probleme dhe nuk u ruajt ne server.

Pra nuk e kujtoj dot Bach, as ne Mirror as ne Dreri i Shenjte.


Sapo ndoqa klipin dhe e kam parasysh cfare thua, po.

dhe e para ne Top-5 kolona zanore ’ muzike jo original ’ ever

Minierë je ! :blush:

a thua filmi vete ka aftesine te ndikoje ne vleren e kolones zanore te tij? Kam parasysh qe Pasioni sipas Gjonit tek “Dreri…” nuk le mbresen e bukur qe le tek “Mirror”, perkundrazi.
Si te thuash filmi e transformon domethenien e muzikes se tij.


jo domethenien, tamam tamam. Se ajo ndodh dhe eshte e kuptueshme. Por sikur zhvlereson ate (muziken). Ne kuptimin si nje film i keq (kendveshtrim i keq, etj etj.)