Euro në Shqipëri, sot në pikën më të ulët të vitit

Eshte e vertete kjo qe thua , zhvleresimi i euros ndaj lekut eshte nje tregues i rritjes se exporteve por duhet te shikohet se te ardhurat nga exportet jane me te medha se sa dergesat e emigranteve ?
Si do qe te jete per ty njelloj eshte , me kete Qeveri ti nuk han Domate :joy:

Ajo mund te jete arsyeja berbero. Ose kjo qe thote shkrimi:

Jam plotesisht dakort me ty Brado. Biles edhe me lart e kam thene se tek eksportet pervec mallrave fus edhe fuqine punetore, te cilet sigurisht nje pjese te te ardhurave qe realizojne i kthejne ne vendin e origjines se tyre. Por, shume nga keta ketu o Brad, ngaqe nuk e kane lexuar VQ-ne (nderkohe qe une, ndoshta edhe ti, e kemi studjuar) nuk arrine te kuptojne qe zhvleresimi apo vleresimi i nje monedhe karshi nje tjetre nuk eshte shkak por pasoje. Dhe ne vend qe te analizojne shkaqet (qe mund te jene rritja eksporteve, ulja e importeve, ndryshimi i prurjeve te remitancave, investimet e huaja, ndihmat dhe kredite e huaja, etj., etj, merren me pasojen.

Edhe Nasdaqi ne qiell te shtate sot.

Nuk ka te ndalur

Pjer te lutna shume na ilumino pak vlla se ty te besoj une :slight_smile: U rrit u ngrit, kaq pak… me injorancen time ne ekonomi… nuk besoj qe ndikon shume tek popullata …e sidomos per ne qe nuku jetojme atje …por ti na trego se si duhet ti mbajme kursimet …si jane me te sigurta kshu ne pergjithsi ne çdo vend te botes …toka,shtepia ,flori,dollar.euro,piktura etj etj :slight_smile:

1 Like

Pjer nuk ma ka vare fare lol Une te mbaj si burrin me te edukuar dhe xhentil ndaj grava ,te peshkut …t’lutna shume me kushto pak vemendje, mendimi yt i vyer me hyn ne pune lol

E dashur Dasara, nuk te kisha vere re, siç kuptova nga komenti jot i siperm, ti jeton jashte. Luhatjet e kursit te valutave ne Shqiperi, ndikon me shume te bizneset, dhe shum-shume pak tek popullata. Por ketu BQ duhet te jete e vemendeshme per te gjeneruar/çliruar vlera nga keto luhatje. Ti kursimet mbaji ne monedhen vendase aty ku jeton, se une nuk e di se ku jeton ti. Nderkoh qe 25% te kursimeve, mund ta mbash ne portofol tjeter, siç quhet ne gjuhen e zakonshme nga ekonomistet, ku parakuptohet ne monedhe tjeter ose aksione, apo obligacione. Une do te rekomandoja qe kete 25% ta kurseje ne LEKE, pra ne Shqiperi, ose ta ndaje ne dy portofole, ne LEKE dhe Aksione.
çifutet e zgjuar thone, se kur ka krize, pra qe edhe çmimet bien, bli, bli pa frike se do vije koha qe ato do ngrihen si vlera. Pra edhe pikture te blesh, nuk ke humbje.

1 Like