Eurovizion - 2018


#81

#82

Cfare transformimi nder vite perfaqsimi i israelit, nga dyshja simpatike me motive nacionaliste te kenga feministe joserioze e pules se majmur.


#83

Nje here (vetem vjet) ra daci në kos (fitoi é vetmja kenge é mirë). Kete vit, ‘e vetmja kenge e mire’ doli pothuaj e fundit
:grinning:


#84

Dhe sa për piket (qe nuk kanë të bejne kurrfare me cilesine - me perjashtim të rastit kur bie daci në kos) : jurite profesionale (qe vleresojne 70% gjeopolitikisht 30% artistikisht) deri diku e vleresuan jo pak Shqiperine (edhe pse, e vetmja juri qe na dha 12 pike ishte ajo e nje vendi të sterlarget, amà myslymon dhe turkofon: Azerbaixhani).
Votat e spekatoreve pastaj (90% gjeopolitike) provuan sa të vetem jemi: edhe pse në finale mungonin pothuaj të gjithe fqinjet (deri dhe Greqia mungonte!!), piket e marra nga telespektatoret ishin shume here me të ulta se ato të jurive. Qe dmth: nuk morem fare vota gjeopolitike (qe sapo thame se perbejne 90% të atyre të publikut).
Shkurt, edhe pse nuku ‘meritonte’ me shume, Bushpepa nuk mund të dilte me mire: edhe kaq, besoj se u arrit vetem fale vokalit të tij (qe sigurisht, impresionon)


#85

Ahahaha, kjo puna e bollekut: në nje interviste, kjo ‘katunarja jone’ (tm: aquamarine) thosh qe kish arritur ate qe fundja e enderron cdo njeri: të kishte 3 shtepi! (shifra 3 nuk eshte rastesi: nje shtepi për perdorim, nje tjeter si ‘shtepi të dyte’ dhe nje e trete, ‘si bollek’)

Bolleku si iluzion ‘realist’ :blush:


#86

po qytetari Godard sa shtepi ka?


#87

Une s’e degjova Israelin po nga prezantimi i shlurter qe i bene te gjitha kengeve ajo tipja dukej si deficente. Eurovizion hesapi, nejse gaz e hare ne Tirane paskan dale mileti me tullumbaca e flamuj ylberore, festojne te lumtur me brohorima duke ecur me bicikleta.


#88

aquamarin, tani e kuptova qe nuk je ti qe ke dhene intervisten.


#89

kishte goxha vende qe na dha dhane pike me ane te jurise profesionale, nga 10 pike, hungaria nje prej tyre. vota ishte mjaft e haperdare kete vit, nuk kish nje favorit, asnje kenge nuk dilte dukshem mbi te tjerat.
Ndersa vota e publikut pritej qe nuk do na favorizonte, pastaj vota e publikut albanofil duhet te jete ndare disi edhe nga pjesmarrja e 3 shqiptareve. Ne pergjithsi nuk na votojne shume fqinjet.
Italise pah ja shpetoi dinjitetin vota e publikut. Kompromisi kish bere te veten. Po te pakten ishte kenge me nje mesazh jo egoist. Kenget e tjera ne suazen e eurovizhonit, arratisje nga realiteti. Kenga hungareze me pelqeu, ishte e ngashme me kengen e bushpepes. Habi qe nuk fitoi me shume.
Cila kish 3 shtepi, bufja e izraelit.


#90

Mjafton nje Eurovision qe evropianet ta shfaqin mire veten cfare jane: pese-vjecare kopeshti.


#91

Meqe jemi ke keqkuptimet e ke degjuar kete kengen per gayn e keqkuptuar?

Kte duhet te kishte cu italia ne eurokontest


#92

Vetem ate qe i ka lene baba ! (dhe atje jeton)


#93

nuk ka pare me ble shpi tjeter si Aqua, apo si? Apo eshte i keqkuptuar?


#94

3 shtepi ka ‘katunarja jone’. «Qipriotja ».


#95

a mund ta zgjerosh me tej kete ide?


#96

Aqua, jo eshte hera e pare qe e degjoj, dhe si shpjegim i transformimit nga pikpamja psikologjike eshte i sakte, si raport i prishur midis nenes dhe atit etj.

Ta kam thene dhe here tjeter, un mundohem te mos degjoj gje nga mediat, synoj te mbrohem nga informacioni, jo te marr. Psh Eurovizionin nuk e di sa dhjetra vite qe nuk e shoh me. Informimi im i vetem eshte compiuteri, komandoj une se çfar te marr si informacion, nuk lejoj te komandojne te tjeret ne shtepi time. Zero TV, zero radio, degjoj radio kur jam duke i dhene makines vetem programe kulturore te RAI 3 qe i kane niveli te larte, pa idiotsira seksi ha ha ha, pa reklame. Çensuroj ideologjine qe kane here pas here, çar te besh, nuk ke gje puro fare.


#98

Kenga e Gentit me duket e ndertuar mire me fraza fluide qe shkrihen bukur me njera-tjetren, nuk ka distension ne lidhjen e ideve mes tyre, nuk ngec mendimi si tek kenga e Rones qe eshte kenge krize e krijuar ne 3 te nates dhe pastaj i eshte dhene dora e dyte pas 2 javesh (mjafton te shohesh qe pas gjithe asaj ulerime te frikshme vjen fraza pa pike logjike “se kete gje me se miri di ta bej tani”, eshte shume krize ajo kenge dhe vleresohet pikerisht prej shprehjes se asaj krize ekzistenciale, nderkaq jo cdo cdo krize te con drejt perndritjes, ka kriza qe te fundosin ne sketerre). Pervecse eshte e ndertuar mire, nga ana ekspresive percjell emocione shume te bukura e te shendetshme, e percjell emocionin e dashurise qe ndjen njeriu i zakonshem me vetpermbajtje emocionale dhe pozitivtet ndaj ato klithmat e Gentit nuk te trondisin per keq por te bejne te buzeqeshesh me dashamiresi. Do thuash ti po sa kenge te tilla jane bere s’na solli dicka te re ky. Po shume me mire te perseritet me variacione te vogla nje teme e zakonshme se kto thatesirat emocionale ne perpjekje te pashprese per t’i dhene shpirt krijimit. Aty ku ka semundje nuk ka shpirt. Ky eshte mendimi im.


#99

ajo eshte katunare greko-shqiptare.


#100

futja kot, me fal per shprehjen. Kenga e gentit ish shume e thate pa thellesi, si e ndertuar per te nxjerr thjesht ne pah notat e tij te larte. Kenga e rones i reziston kohes mjaft mire, ka art mrena. mund ta kendoje kushdo dhe bart emocion


#101

e kuptoj ca do te thuash me te tjerat por ngec tek e njejta pike.