Eurovizion - 2018

English lyrics

Kur behet fjale per preference individuale, ketu po flasim per cmim gjoja. Hapni veshet mire, lol

kenge mediokre me asgje shqiptare. keto lloj kengesh por edhe zerash (zerin e ka famoz por jo per shume kenge te gjate) jane shume te perdorur dhe te vjeter…plus qe vetem 10% te popullsise i pelqejne. kurre nuk konkurron dot me kulturen e te tjereve…duhet te japesh ate shqiptare dhe qe me pak tradite e nderhyrje pops …mendimi im…pastaj veshja dhe levizjet e atyre te bandes ishin per te qeshur…dje e degjova ne interviste bushpepen dhe ndryshova pak mendim…mu duk cun i thjesht i zgjuar…jo sic te jepte pershtypje veshja…ha ha dhe lloji i kenges…mu per vete mpelqeu : moldavia, serbia, franca…etj
ai shqipo i italise, zerin e ka te mire po kenga shume e thjeshte per euro…kurse ajo qiprojtja ishte yll po konga jo ndonje kushedi per deri aty ku arriti…kurse ajo konga suedeze ishte e shplame fare…

ka nje humnere mes te vertetes subjektive dhe asaj objektive, sic thote dhe te skena e famshme e kafes godard

Cik e veshtire se ndoshta s’mund te jete i sigurt ne ate qe thote. Aty ku s’ka fjale per te shpjeguar dicka, ka paqartesi ne te kuptuarit e saj ka thene NN.

Yeriho po thote eshte subjektive kjo pune, ty te prishet mendja me degjim te pare, mua s’me mbushet mendja me degjim te pare, kam nevoje per te dyte e te trete. Ja ndonje tip paragjykues do thoshte kenge per adoleshente per kete here without you. Une spo them ca mendoj se kam frike se do duket sikur flas vec sipas eksperiencave personale.

kom un i song t’modhe evropiane i cik e veshtire per tu kuptuar sepse midis subjektit dhe objektit ka nje humbetire, ka thon Godard:

As kjo kenga nuk i pershtatet shpirtit te vuajtur nga dhimbja :stuck_out_tongue_winking_eye: kompozitori s’ka qene dhe aq empatik
Why does it hurt so bad
Why do I feel so sad
Thought I was over you
But I keep crying
When I don’t love you
So why does it hurt so bad
I thought I had let you go
So why does it hurt me so
I gotta get you outta my head
It hurts so bad
Oh it hurts so bad baby

My life’s been better
Since the day I left you boy
I must admit life’s been kind to me
I went and did the things I said I would boy
I found someone who loves me for me
Haven’t had much drama since the day that we split boy
My heart’s never been more at ease
And when I think of all the things you put me through
Leaving you has been the best thing for me

Why do I feel so sad
I thought I was over you
But I keep crying
When I don’t love you
Baby I thought I had let you go
So why does it hurt me so
I gotta get you outta my head
Hurts me so bad

“Never again” that’s what I said to myself
I never want to feel kind of pain again boy
Just when I think it’s over
Just when I think it’s through
I find myself right back in love with you

32 shtete mbeten prapa Shqiperise, por dukej qarte qe evropi me neve e kishte inatin. UK qe furnizon me hite gjithe boten, as qe dukej ne liste…

PS. atyre italianëve qe dhane zero vota, haram mishin e bardhe

S’e njoh veten te jem kushedi tip paragjykues, por per arsye subjektive (shije) dhe objektive (kriteret e muzikes se mire*) kjo kenga e postuar me ngjan fiks sic e ke pershkruar ti.

*subtiliteti mungues tek teksti (emocionalitet qe kalon ne patetizem) tonaliteti i zerit, mungesa e ritmit, variacionit dhe tranzicionit te bukur te tingujve, etj.

P.s. s’kam asnje inat me zhanrin.

E kisha me shaka emertimin paragjykues, se zakonisht gjykimet ne muzike cilesohen si paragjykime (per shkak se justifikohen ca si shume me shijen).

Ka humor te hidhur perfaqesuesi i kombit kosovar.