Eurovizion - 2018


#142

English lyrics


#143

Kur behet fjale per preference individuale, ketu po flasim per cmim gjoja. Hapni veshet mire, lol


#144

kenge mediokre me asgje shqiptare. keto lloj kengesh por edhe zerash (zerin e ka famoz por jo per shume kenge te gjate) jane shume te perdorur dhe te vjeter…plus qe vetem 10% te popullsise i pelqejne. kurre nuk konkurron dot me kulturen e te tjereve…duhet te japesh ate shqiptare dhe qe me pak tradite e nderhyrje pops …mendimi im…pastaj veshja dhe levizjet e atyre te bandes ishin per te qeshur…dje e degjova ne interviste bushpepen dhe ndryshova pak mendim…mu duk cun i thjesht i zgjuar…jo sic te jepte pershtypje veshja…ha ha dhe lloji i kenges…mu per vete mpelqeu : moldavia, serbia, franca…etj
ai shqipo i italise, zerin e ka te mire po kenga shume e thjeshte per euro…kurse ajo qiprojtja ishte yll po konga jo ndonje kushedi per deri aty ku arriti…kurse ajo konga suedeze ishte e shplame fare…


#145

ka nje humnere mes te vertetes subjektive dhe asaj objektive, sic thote dhe te skena e famshme e kafes godard


#146

Cik e veshtire se ndoshta s’mund te jete i sigurt ne ate qe thote. Aty ku s’ka fjale per te shpjeguar dicka, ka paqartesi ne te kuptuarit e saj ka thene NN.


#147

Yeriho po thote eshte subjektive kjo pune, ty te prishet mendja me degjim te pare, mua s’me mbushet mendja me degjim te pare, kam nevoje per te dyte e te trete. Ja ndonje tip paragjykues do thoshte kenge per adoleshente per kete here without you. Une spo them ca mendoj se kam frike se do duket sikur flas vec sipas eksperiencave personale.


#148

kom un i song t’modhe evropiane i cik e veshtire per tu kuptuar sepse midis subjektit dhe objektit ka nje humbetire, ka thon Godard:


#149

As kjo kenga nuk i pershtatet shpirtit te vuajtur nga dhimbja :stuck_out_tongue_winking_eye: kompozitori s’ka qene dhe aq empatik
Why does it hurt so bad
Why do I feel so sad
Thought I was over you
But I keep crying
When I don’t love you
So why does it hurt so bad
I thought I had let you go
So why does it hurt me so
I gotta get you outta my head
It hurts so bad
Oh it hurts so bad baby

My life’s been better
Since the day I left you boy
I must admit life’s been kind to me
I went and did the things I said I would boy
I found someone who loves me for me
Haven’t had much drama since the day that we split boy
My heart’s never been more at ease
And when I think of all the things you put me through
Leaving you has been the best thing for me

So why does it hurt so bad
Why do I feel so sad
I thought I was over you
But I keep crying
When I don’t love you
So why does it hurt so bad
Baby I thought I had let you go
So why does it hurt me so
I gotta get you outta my head
Hurts me so bad

“Never again” that’s what I said to myself
I never want to feel kind of pain again boy
Just when I think it’s over
Just when I think it’s through
I find myself right back in love with you


#150

32 shtete mbeten prapa Shqiperise, por dukej qarte qe evropi me neve e kishte inatin. UK qe furnizon me hite gjithe boten, as qe dukej ne liste…

PS. atyre italianëve qe dhane zero vota, haram mishin e bardhe


#151

S’e njoh veten te jem kushedi tip paragjykues, por per arsye subjektive (shije) dhe objektive (kriteret e muzikes se mire*) kjo kenga e postuar me ngjan fiks sic e ke pershkruar ti.

*subtiliteti mungues tek teksti (emocionalitet qe kalon ne patetizem) tonaliteti i zerit, mungesa e ritmit, variacionit dhe tranzicionit te bukur te tingujve, etj.

P.s. s’kam asnje inat me zhanrin.


#152

E kisha me shaka emertimin paragjykues, se zakonisht gjykimet ne muzike cilesohen si paragjykime (per shkak se justifikohen ca si shume me shijen).


#153

#154

Ka humor te hidhur perfaqesuesi i kombit kosovar.