Eurovizion 2019

Dum foto te motres se Jonides si dukej para 15 vjetesh.

Faleminderit!

Hahah, le te mbetemi ne teme me mire

u futem ne finale :grin:

 1. maqedonia
 2. hollanda
 3. albania
 4. suedia
 5. rusia
 6. azerbajxhan
 7. danemarka
 8. norvegjia
 9. zvicera
 10. malta
  finalistet e kesaj nate

Malta do kete marre me teper vota se te tjerat sot

Horribleee

‘Bukuria’ e ESC aty eshte te kitschi. Merre me gallate.

s’na vjen keq se jemi orar pune dhe s’e ndjekim
jutubi europes na e bllokon sistematikisht vitet e fundit kete ngjarje neve te amrikes

Po bën me hile :stuck_out_tongue_winking_eye: : ajo qe thua eshte tashme e llogaritur. Halli eshte qe ka edhe në ESC kenge qe meritojne të shijohen (portugezi fitues para 2 vitesh, nje shembull qe më erdhi në mendje)

per mendimin tim disa prurje gjoja risi sepse taban folk ne fakt i bejne jehone ererave ekstremiste te nacionalizmes qe fryjne ne kontinent. Norvegjia psh m’u duk e tille - video zyrtare, me duket edhe zvicra, por norvegjia beri pershtypje te forte ne ket drejtim…

Ai kopjaci i Arca. Shko drejt te burimi. Vetem kujdes me videot e tij se mos te trondisin. Mos pretendo muzike te vertete ne ESC.

Lere, thashe se e kishe per kete portugezin e sivjetshem. Ai i para dy viteve eshte pseudo.

Ka nje problem me ESC qe lidhet me ate qe quhet performance : psh, dy nga kenget e pakta të mira, kenduar në salle rezultojne pothuaj krejt banale. Edhe pse të interpretuara korrektesisht.

Dhe:

Pseudo si? Pseudonim?

Pseudo-kenge. Te ta spjegoj me nje paralelizem. Mendo per nje film qe shitet sikur ka nje lloj thellesie dhe per kete perdor teknika mashtruese pwr te fshwhur ne fakt cektesine qe i nevojitet per te fituar ndonje cmim dhe publik por i cili pretendon te mbahet mend dhe si film autor.

E thashe qe ne festivalin e kenges, enga e jonides eshte nje fake kenge, ne kuptimin qe eshte e ndertuar te memorozohet lehte ne tru me degjimin e pare, por qe nuk te ke asnje mbrese, apo nuk zgjon asnje emocion ne degjimin e dyte, kenge fast food.

Kuptoj. Eshte shume e thjeshte për mua për ta kuptuar me krahasimin në fjale. Por kenga e tij më ka pelqyer edhe para ca kohesh kur e kam ridegju rastesisht. Nuk më duket fake… (pseudo).

Ok me thuaj nje titull filmi, qe i permbush pak a shume ato kriteret me lart.

Yyy, ka plot. Filmat e Jacques Audiard. Ose te Lanthimos. Ose te Sorrentinos. C’est des petits malins (thote frengu).

Smart ass - pak à shume në ang