Eurovizion 2019

Ok, The Favourite, e pashe rastesisht para ca kohesh, me pelqeu, nuk mu duk aspak i ceket. :crazy_face:

Pikerisht, desha të të thosha qe krahasimi më ndihmon për të kuptu se cdo të thuash, por ka shume mundesi të mos qendroje (duke pasur parasysh disa opinione të tuat për filmat qe mendoja).
Shto qe kenga eshte gjini e vockel shume (sikur dhe brenda vete muzikes, jemi dakort). Me kete nuk dua të them se eshte më e thjeshte për të detektuar pseudo-t në kenge, por më se shumti për të thene qe, kur Hitchcock thosh “e po mirë se fundja nje film eshte”, bej hesap se çduhet thene për oqeanin e pafundem të sotem të kengeve…

Muzika eshte emocion i paster. Nuk ka shume mjete te tjera ne dispozicion, por aq mjafton ta nderlikoje.

Kenget e ESC, me ndonje perjashtim se gjithmone ka te tilla, jane emocione te paketuara per te qene false. Eshte sikur te shohesh dike qe te buzeqesh por me zor, per te te bere t’ia kthesh buzeqeshjen.

1 Like

Oqeani eshte i mbushur plot me mbetje te patretshme por prape ka oqean. Muzika nuk eshte aq e vockel.

1 Like

Por kjo nuk me ben te kem te drejte objektivisht per filmat.

Po te qeras andej nga tralalaja me nje ekuivalent te atyre filmave kineze qe kritika i vlereson. Gje e vogel, e thjeshte, pa pretendime, por emocion i paster.

waa skandal kush e pa kete

megjithe komentet; http://www.gazetadita.al/mallkimi-i-anglishtes-ndjek-edhe-njehere-shqiperine-ne-eurovision-video/

S’eshte detyrim njohja e anglishtes, por sidoqofte tregon paksa mungese profesionalizmi se pritshmeria eshte qe do intervistohesh ne anglisht, perpiqu te perfaqesohesh denjesisht.

mund te kish kerkuar perkthyes, do ishte me se normale

mund te kish bere nje kurs intensiv anglishteje keto 4-5 muaj, dicka duhet te kish bere

kjo jep mesim ne akademine e arteve, mos gaboj

ne ate gjendje qe paraqitet me shume se anglisht ajo nuk di te shprehet ne shqip

o virgjereshe e ndershme dhe me karakter, o katror i rrumullaket, ke harruar se ke deklaruar se ti nuk shkruan pa pare ne Peshk, se je antikomunist, dhe komunistet bejne art pa pare. Te kane dhene pelqim stalker dhe korrikse, te cilet jane komuniste qe marrin çmime te para kapitaliste per libra qe nuk jane shkruar per pare.

:joy::rofl:

ha e ha e ha e ha e ha, o Katror antikomunisti trumpisti!

ktu nuk eshte pune gjuhe angleze apo shqipe, eshte diçka shume me e rende, keto qe flasin, nga menyra si flasin dhe xhestikulimi, nuk jane vajza normale, jane kurva pazari ekopornografe.

Dhe ajo qe eshte akoma me e rende, si mund te kuptohet kjo ne bordellon e gjuhesise shqipe te drejshkruar nga Amerika? Ose nga Tel-Avivi, e njejta bordello eshte, megjithse aty ka lind Madher Meri.

ja ky cuni prej Merdite, a ma don anglisht


apo ma don italisht
1 Like

Pikerisht, mund ta kthejme ‘problemin’ edhe në sensin e anasjellte: meqe unë permenda nje kenge të mirë të ketyre viteve të fundit nga ESC, eshte rradha jote të më thuash nje të tille (qerasja me ‘Big thief’, nje mrekulli qe i njihja déjà, prap eshte hilé, sepse llafin e kishim tek ESC)
:stuck_out_tongue_winking_eye:

ketu eshte ceshtja, nuk i drejtohem ESC per muzike te mire/te vertete sepse eshte paradoks. eshte i ngjashem me konkurset per miss. vetem me gallate.

është për të ardhur keq që shqiptarëve ‘‘ronaldinjo’’ u bën përshtypje fakti që nuk flet mirë anglishten, ndërsa shqipja copë copë ,e handruar me grekolatinizma demode, hiç!!
nuk e kuptoj përse kjo cuca përgjigjet anglisht?? nuk quhesh i tufëzuar nqs refuzon të jesh zezak qytetërimor??
fol shqip-ka qenë një këngë ,që do bënim mirë ta çonin në çifutistan:grinning:

Pa he njehere, kerkoi etimologjine kesaj fjale :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 Likes

Ne kemi fjalen e bukur shqipe “asgje”, tha.

Ai i pate koreografite…si i prodhon truri aq budalliqe ketyre te eurovizionit…me e tmerrshmja ishin ato tre school girls qe kishin hip mbi nje karrige gjigande…

Ne komentin e tij ka disa fjale problematike per nga etimologjia e tyre te cilat mund te zevendoheshin shume mire me fjale me autentike shqip.