Eurovizion 2019

E kam pare ndonjehere ne fund fare kur behet votimi por edhe me aq pak here qe e kam pare, edhe gallate nuk eshte me.

Dikur prodhohej pop,tani prodhohet trash. Ndjese per negativitetin.

Pa he njehere, kerkoi etimologjine kesaj fjale :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ja kam kerkuar me kohe “fjalegatitjen” hiçit. Me kriterin tuaj “ka kohe qe perdoret”, hiçi i hipen shume here investigimit😀 tuaj

thank you 10shkronja

Unë nuk thashe gjo, ti vete e perdore hiçin, gjithe duke shkruar

:stuck_out_tongue_winking_eye:

U perpoqa disa here te kuptoj c’ka dashur te thote autorja, por pa shume sukses. Fjalite e thjeshta i kuptova, por ato me figura letrare dhe patetizma patriotike, ncuq.

Shqiponja prek qiellin, syte dhe kembet rikthen gjithmone ne toke!! Nuk kam heshtur asnje moment ne kete rrugetim, edhe kur degjoja ne kor fansat europiane qe kendonin shqip Ktheju Tokës edhe kur me nisnin nga Tirana lajme nga me te çuditshmet! Une bera dje ate per te cilen marre fryme, per te cilen edhe erdha ne kete skene:Kendova!! Jam emocionuar si kurre me pare me 3 minutat e mia dhe te Shqiperise, akoma me shume kur degjova: Albania! Po jetoj endrren time, mbeshtetja dhe votat tuaja nuk ndalen fluturimin e shqiponjes!! Jemi ne finale, por tashme une mendoj se kemi fituar, jo vetem me kualifikimin por edhe me njeri-tjetrin! U beme bashke si kurre me pare dhe une per kete ju jam pafund mirenjohese!!!

Hiçi dhe diçi po te bashkohen bashke si etimologji jep piçin (e mutit) - i Modhi :smiley:

:smiley:
kjo eshte nje menyree te shprehuri ne mode ka 20 vjet e tehu, pothuaj te gjitha tekstet e kengeve jane ne kete stil hermetik, krejt te pakuptueshme, sofizma estetike. Nuk kupton asgje se çfar po flet vetem ne vija te pergjithshme psh merr vesh qe po kendon se eshte e deshperuar se e ka lene dashnori, vetem kaq, te tjerat jane fraza estetike pa kuptim por qe kane renkimin e deshperuar qe goca ka ngel pa qi. Njesoj si ne kete rast qe kuptohet vetem qe kemi te bejme per patriotizem “per memedhene kem me ra fli”. Te tjerat futja pordhes me fraza kot ne funksjon te kesaj ideje.

Kjo menyre te foluri eshte shenje e qarte e degradimit te kohes, qe fjalet dhe kuptimet jane konsumuar, kurse psiqikisht eshte tregues i nje psikopatie per shkak se mungojne parime qendrore logjike dhe ekzistenca shkalafitet me perversione hermetike vetem periferike, ne qender kurre. Urbanizem i periferise se degraduar, siç rendom ndodh ne metropolet moderne.

Nga ky lloj mikrobi eshte i infektuar krejt diskursi i sotem intelektual, jo vetem kengetar, ky eshte malli intelektual i sotem, dhe lloj lloj majmuni par exellence imiton kete lloj diskursi ne shkalle te ndryshme kuptohet, dhe intelektualet shqiptare si majmune i ke avangarde gjithmone, Njelloj si @Katror qe lexon libra duke pare “Arken me shishe birrre” te Dushamp. Nje gje qe mund te thuhet thjeshte me dy fjale, nuk quhet intelektuale, duhet te jete me arabeska dhe sterhollime pa kuptim qe te quhet intelektuale, ndryshe je katunar.

Tipik ne Peshk i ketij lloj diskursi eshte diskursi i Stalker dhe Korrikses. Te pakten Stalker hahet deri diku si intelektual freng qe e kane per zanat sofistikimin si ambjent, kurse Korriksa eshte nje cope injorante amerikane qe shtiret si intelektuale si sinjora Bertini. Kam pershtypjen qe eshte nje femer shemtaraqe edhe ne realitet si diskursi i saj, te pakten sinjora Bertini eshte derr dafi.

Kurse tipik si blog i infektuar nga diskursi sofist eshte blogu i Ardian Vehbiut, ku 90 % e diskutanteve bejne ca komente te marra qe aman o zot. Harxhon kohe me nje koment per te kuptuar se çfare don te thote, dhe kur te duket se e ke kuptuar dhe i jep pergjigje, te thote “jo se kisha me kete kuptim, por e kisha me tjeter kuptim”. E keshtu pirdh te pjerdhim ne vazhdim deri sa vjen verdikti “ke dale jasht teme!”. Ne fakt jane te dale binaresh te gjithe, komplet te marre qe lexojne libra. Diskursi ne kete blog behet tamam si diskursi absurd ne tavolinen e çajit midis Kapelebersit dhe Leprit tek “Liza ne boten e çudirave”.

:joy::joy::joy:
Sikur thote: po jetoj endrren time, urrejtja dhe komentet tuaja nuk ndalen fluturimin e shiponjes!!

Aqua, te dogji miza? Shqiponja fluturon, per si t’ja bejme lojes se lashte ku fluturon edhe gomari:

fluturon, fluturon, … Gomari!

Per ca me dogji? Lexoje pak cfare ka thene: nuk mund te ndalin fluturimin e shqiponjes votat dhe mbeshtetja :joy_cat::joy_cat: a ka kuptim kjo fjali? Votat dhe mbeshtetja e potencojne normalisht fluturimin e shqiponjes. Ajo flet sikur votat dhe mbeshtetja jane faktore pengues, sikur thote e zeme “urrejta dhe komentet negative nuk e ndalin fluturimin”

Interpretova, siç rezultoi gabim, qe urrejtja ishte ne komentin tim. Dhe urrejtja eshte ndjenje negative, prandaj me dogji miza.

Po ta lexosh komentin tim pa urrejtje :stuck_out_tongue: do te shoç qe shprehja e kesaj vajzes mund te interpretohet qe eshte pikerisht pengesa qe te ben te fluturosh me lart (se gomari :smiley:) si ndjellje per ta kaperxyer. U bene disa vite qe un diskutoj rreth tavolines se çajit me Kapelebersin dhe Ljepurin e Lizes. Ja kam mare mire doren te marreve.

1 Like

Pikerisht! Nga gjithe fjalite, fjalia e pare dhe kjo ishte me konfuzja. Ka dashur te thote qe mbeshtetja i dha me shume krahe ose mundesoi vazhdimin e fluturimit, por ka dale anapodha. Mire anglishten qe s’e di mire, po as shqipen. Dhe si shume personalisht e ka marre kete perfaqesimin. Po perfaqeson vendin, nuk eshte recitali jot.

i ke gabim :stuck_out_tongue:, kjo vajze intelektuale na ka perfaqsuar denjesisht ne publikun intelektual amerikan qe ka lexuat Borghesin dhe filozofine e absurdit te Sarterit dhe Kamyse.
(ka pa edhe instalacionin e Dushamp “Arka e shisheve te birres” qe ka pa edhe @Katror)

Nuk besoj qe eshte aq e thelle kjo cuca sa c’je ti. Ndonjehere gjerat jane me te thjeshta. I degjova intervisten qe kishte dhene ne Eurovision, dukej cektesia. Nejse se nuk eshte aty per te mbajtur referat filozofik, vetem te kendoje e te shfaqet mire.

1 Like

nuk e di, cilit koment timit i je pergjegj?

shprehja e kesaj vajzes mund te interpretohet qe eshte pikerisht pengesa qe te ben te fluturosh me lart (se gomari :smiley:) si ndjellje per ta kaperxyer.

aha, ke te drejte, por komenti im ishte ironik, dhe po flisja per mundesi interpretimi. Njeri i ceket do te thote kryesisht njeri pa karakter, dhe po e kape mat njeriun e ceket, ka per ta gjet se s’ben interpretimin e thelle te se cektes. Gjuha eshte e zhdervjellet.

Po Jonida eshte vaniteti vete…prandaj e kane tall icik per anglishten…se te shohesh faqen e saj e rrobat qe reklamon, e pozat qe merr, aparencen qe gjithandej e paraqet perfekt, kjo firmato e ajo firmato, firmato ktej, firmato andej, habitesh vetem anglishtja i doli “Made in China”.

te përgjigja më lart ta kam dhënë përgjigjen për hiç-in
me 600 vjet përdorim ,hiçi, duhet të hiqet i fundit nga përdorimi,mbas ‘‘investigimeve,pragmatizmit dhe vetingut’’. dmth duhet ruajtur radha. ne kemi rreth gjysmat e fjalëve të huaja. të largohet 45% -i i futur me dhunë nga shtypi dhe paria inferiore,dhe pastaj i vjen radha edhe hiçit,mezesë,dollapit,shyqyrit,hallës,dajos,bujrumit,çyrykut,budallait, etj. ç’turqizimi i viteve 30,bëri goxha punë. & e turqizmave është zvogëluar ndjeshëm.