Feja nuk jep më përgjigje për problemet por i shkakton ato

jo nuk jane, por jane nje argument i forte qe ekziston realisht premtimi i lashte fetar per nje bote ku armet te kthehen ne plugje per te punuar token. Feja nuk mund te realizoje dot premtimin e saj pa bashkepunim me politiken.

1 Like

E ka te sakte kontekstin, ky loqja, i drejtohet gjakut te tij, njerezve te tij ne mjerim.
(Thika ne vetvete eshte e dobishme, bile shume. Eshte edhe paqesore, mos e prek, s’leviz kurre nga vendi. Por nje femije e shkallmon veten me te. Dmth, mbaje larg prej femijes. Arabet po e shkallmojne veten me islam, s’po dijne ta perdorin, s’jane te afte. Eshte evidente. Duhet t’u hiqet nga duart, nga rruga).
Askush s’po thote qe feja eshte e keqe, nese do edhe e rrezikshme. Thjesht po te thote qe nuk eshte me zgjidhje per problemet e botes, nuk eshte pergjigje.

Nese i pate 1500 vite (islam), 2000 (krishterim) me i dhane pergjigje e zgjidhje problemeve elementare te botes, e le qe nuk pate sukses por edhe i thellove, edhe sa kohe po te duhet m’e provu e me tregu veten?!

PS.
Pse po injorohet kaq me lehtesi ajo më-ja që ka titulli i intervistes?!

edhe Robin Hudi i drejtohet njerzeve te tij ne mjerim, por kjo nuk do te thote te mos jete loqe. Ta kam fjalen qe nuk mjafton ndjeshmeria per mjerimin, nevojitet edhe formula e duhur per te asgjesuar mjerimin. Edhe komunistet dhe nazistet i drejtoheshin njerzve te tyre ne mjerim, por problemi eshte se kishin formulen gabim.

Dmth hiqi femijes thiken dhe jepi prezervativen e Shkabes qe te palloje sinjora Bertinin ne shtratin e saj te ngrohte perlyer me sperme hidrauliku?

Jo loqja po thote akoma me teper ne titull, qe feja eshte shkaktare e problemeve. Njekohesisht fryma e shkrimit eshte kunder fetare, nuk e thote shqeto se feja duhet zhduk sepse nuk eshte politikisht korrekt me demokracine formale, sepse ka disa lloj demokracish.

Ate “më”- eshte loqja qe e ka injoruar, jo une qe e kam vene re mire kur kerkoj te flase ne kontest. Me fjale te tjera loqja le te thote po desh me specifikisht qe Islami, ose Krishterimi, ose DeshmitarJehovaizmi nuk jep më pergjigje, por kurrsesi jo qe Feja nuk jep me pergjigje, sepse ne kete menyre loqja, dhe loqet e mdhej intelektuale si ai, mbyllin kanalin e komunikimit me Zotin per vizione dhe revelata te reja. Historia e botes nuk eshte e mbyllur akoma, pavarsisht se çfar mendojne laike demokrate tip Fukyjama dhe fetare te çdo lloj denominacioni.

Cila qenka kjo Feja, me F te madhe? A ke pergjigje? (Se jane te pakten nja 2-3000 fe qe thone jemi ajo e verteta, me F te madhe).

Nuk mendoj se feja e ka monopolin e kanalit te komunikimit me Zotin (tekefundit kush do ta besonte nje Zot kaq te hendikepuar ose te varur?)

Menyra si ti pyet eshte provokative, dhe per me teper provokative negative, dmth ti ne thelb nuk je i interesuar te dish se cila nga keto 2-3000 fe ka monopolin e te vertetes. Ti je i bindur, dhe je ne qef te modh, qe ka 2-3000 fe te ndryshme pa monopol, pra qe asnjera nuk ka monopolin e te vertetes, biles qe e verteta nuk ekziston fare, se Niçja zotrie, se Marloni maje n’myth perjetsisht zotrie … . Pa ndryshu kete lloj komportamenti nuk ke per te kuptu gje edhe sikur te vije e verteta llokum ne goje. Zaten keshtu ka funksionuar edhe me çdo te vertete shkencore te ardhur per here te pare, njerzit vazhdonin te hanin mutin tradicional prej 2-3000 llojesh (dikur llokum) dhe nuk vinin re llokumin novator.

Nuk e them dhe nuk mund ta them kurre qe Feja ka monopolin e komunikimit me Zotin, por ka nje kanal specifik komunikimi me Zotin qe nuk mund te shkembehet me Shkencen ose me Artin (siç behet ne epoken ngambrapa). Si Shkenca, ashtu dhe Arti kane kanalin e tyre specifik te komunikimit me Zotin, ne te cilin Feja nuk duhet te fuse hundet, ashtu siç nuk duhet te fusin hundet Shkenca dhe Arti ne kanalin e sumes se Fese, siç ndodh rendom ne epoken ngambrapa.

Nejse, njeher desha te editoj shkrimin tim dhe te te sqaroj qe me pyetjen nuk po te sfidoj aspak as fare fare s’ka te beje me provokim. Perkundrazi te pyeta direkt sepse mendoj personalisht se ke predispozitat me serioze ketu per te dhene nje pergjigje a mendim per temen e ngritur.
Por llogarita se s’do ta marresh “armiqesore” pyetjen time (menyren) dhe e lashe ashtu.

Gjithsesi te kerkoj falje.

Pyetja konsiston pikerisht ne ate qe mbetet nga Feja nese ia heq 2-3000 llojet?

Nuk eshte nevoja te me kerkosh falje, un te mbaj nga pak ketu qe arrin te me kuptosh deri diku, dhe kjo sepse ke simpati per mu. Dhe per kete te falenderoj.

Un te kuptoj shum mire llojin e provokimit tend, eshte krejt legjitim per situaten tejet e turbullt, nuk ke cilin beson, prandaj asnje problem nga ana ime.

Me keqardhje mund te them se nuk eshte Peshku vendi per te deshmuar te verteten, edhe kaq sa them shum kam bere. Por te siguroj se ekziston, ka shprese dmth. Me teper nuk mund te them dot se eshte kunderproduktive.

Mund te shtoj se duhet bere dallim midis fese dhe fetarise. Feja ka lindur per shkak te nje deshtimi historik, nuk eshte e parashikuar ne krijimin origjinal, ashtu si nuk ishte parashikuar maskaralliku zanafillor i pershkruar ne menyra te ndryshme nga te gjitha llojet e feve dhe mitologjive.

Si shembel konkret: feja eshte si nje paterice qe sherben nje personi qe ka thyer kemben. Me tu sheruar kemba e thyer, paterica hidhet.

Konkretish per problemin fetar: feja ne Fund te Historise zhduket natyrshem pa dhune dhe mbetet perjetsisht natyrshem Fetaria qe eshte nje e vetme dhe e parashikuar ne krijimin origjinal.

Kjo eshte nje e dhene policore per te kuptuar se cila nga keto 2-3000 lloj fesh eshte e verteta: eshte ajo qe punon strategjikisht qe te zhduke edhe veteveten, dmth fene ne pergjithsi, pra sakrifikon veten per te lene natyrshem Fetarine Universale Origjinale.

3 Likes

“Xheneti është atdheu ynë. Në xhenet ka alkol! kush pin alkol knej s’ka me pi alkol anej, kush ban harame knej nuk ka per t’bo harame në xhenet. Në xhenet secili i ka nga 1000 sherbëtorë, në xhenet secili i ka nga 2 hyri, e për shehidin nuk po u tregoj sesa hyri i takojnë se kam frig se po ma braktisni ligjeraten përgjysmë e nisi për Siri”"

Ka mes tyre nga ata qe kanë shkuar të luftojne në Siri ?

Sigurisht qe fete vazhdojne të japin nje pjese të pergjigjes se problemeve.

Prova në imazh (Festa é Ganeshit, Paris, 27/08/2017)

1 Like

Po, dy tashme te vrare atje. Rrethi i tyre ketu ende nuk mund ta besoje se si ata djem te urte arriten te shnderrohen deri ne ate mase.

P.s. nuk e kam pas besuar rrefimin ne televizionet gjermane te fqinjeve gjermane te atentatoreve te 11 shtatorit, me lote ne sy rrefenin se sa te sjellshem e te respektueshem ishin.
Sot e besoj plotesisht

Magnifique ky koment. :star2:

Pikerisht pikerisht. I ngjashem me profilin e terroristeve te Barcelones. Ai qe shtypi 16 vete (dhe plagosi njeqind të tjere) ishte 17 vjec. Radikalizimin dhe islamizimin (nese do guxonim të flisnim për nje gje të tille) e perjetoi në pak muaj.
Edhe nje here: nuk janë islamiste të radikalizuar (do shume me teper kohe nje proces i tille) por radikale të islamizuar (flas për ate të dy qe shkuan në Siri)

na e thui ma qarte qa mendon per islamin radikal?

ti qenkei marum naqe

1 Like