Festivali i 57 i Këngës në RTSH


#261

Te pata paralameruar :


#262

Kjo kenga fituese? Nuk guxoj te mendoj si ishin te tjerat !! Nejse, mbase gaboj ne vleresim se “Globi” eshte bastard, te hyn koke …por sigurisht qe ne festivalin evropian ka per te qene nje nga kenget demode, asgje e re …


#263

Kjo shurra e Maliqit ta harroje kalimin në finale në Eurosong. Dhe ka fort gjasa te dale nder 2-3 te fundit fare-fare


#264

Per ne eurovizion te bejne ca te duan se eurovizioni eshte nje ‘joke’ qe shqiptaret e kane marre me seriozisht se c’duhet. Per festivalin me vjen keq per ceshtje nostalgjie.


#265

Eshte bere tradite te shkojne ne eurosong kenge qe nuk i pelqejne vet shqiptaret, dhe pritet te pelqehen e votohen nga te tjeret.


#266

Edhe publiku ishte per kengen fituese. Publiku ka filluar te mendoje dhe ai ne terma eurovizioniste.


#267

Ne te ardhmen shpresoj qe cmimi i pare te jete i ndare nga vajtja ne eurovizion. Pse te mos caktohet kjo e fundit nga vota e publikut si nje cmim me vete. Keshtu shpeton dhe festivali nga kllounizmat.


#268

Tashme ne kete festival “emrat” po hyjne per te shkuar ne eurovision. Thua ti se danezet e finlandezet do te plasin sapo te shohin frederik ndocin a aurela gacen a jonida maliqin, legjendat, qe bene nje vrime ne uje atje, le qe cmeriten eurovizionin duke u cjerre ne gjendje histerie.

S’ka kompozitore. Pike. Nuk po shqitet dot nga imitimi banal i kengeve te stilit te san remos, nostalgji e krimbur kahere.

Kno shqip, o burre. Kno shqip.
Merre nje kenge veriu e perpunoje ne version roku, qe i flen perfekt. Merre nje kenge labe a polifonie, shpalos kreativitetin e vlerat tua. Banu vlere e shtuar, edhe ne kapsh vendin e fundit. E jo me shku e me kthy pa e dijte cka kendove a cka perfaqesove.


#269

#270

Ahahaha, ironi e fabules : kjo goca, te ciles Joinda ja vodhi haptazi cmimin e pare, do çaka ferren se shpejti nga Shqiperia


#271

Hmmm, ka vite kjo ide (ose shume njerez shkruajne ne mediat sociale : pse nuk e zgjedh kengen per eurovizion Kenga Magjike ? (doemos, sepse duan tallavà).
Shembulli i Bushpepajt (edhe pse jo ideali) tregon te kunderten. Por dhe ne eurovizion, nuk eshte se ka VETEM muzike e keqe.

Morpo qofte dhe fakti qe Lidia Lufi (postimi i pare fare qe kam bere ne kete teme ka qene kenga e saj!) doli e dyta me sh pak diference, tregon se fare mire mund te kish fituar. Pra Jonida nuk u zgjodh se juria kishte shije eurovizioniste (perndryshe, Lidia nuk do dilte e dyta) por se ende ka korrupsion

Por e kam thene me lart : kur kam degju kengen fituese te Kenges Magjike te ketij viti… , jam traumatizu
:scream:

Kshu qe : VIVA IL FESTIVAL !


#272

Epo Plas pra!


#273

uaa vertet ironi e fabules :smile:


#274

Gjithsesi, per Lidian do degjokemi ne te ardhmen prap: e sigurt :


#275

ne usa ka ne plan te vije,
Tekstin e ka shkruar pas nje eksperience te forte personale 2 vjecare, thote, me humbjen e te jatit


#276

ky djali i vogel me familjen e tij eshte nje nga ata, memorie e shkelqyer e tij ne kete 9-10 minuta test me kryeqytetet e gjithe shteteve te botes, nga babai i tij, video me celular.#277

Tani degjova Maliqen dhe Artemisa Mithin. Meleqja jo keq, por sikur perpiqej ca si shume, nuk m’u duk shume organike. Plus ajo lloj kenge shume bajate si stil, laj-thaj, tipi standart i festivaleve tona, pa shume origjinalitet. E kemi bere emigracionin cope-cope, 28 vite pas akoma i kendojme.

Ajo tjetra, nuk kishte shume chemistry si me thene. Ai robi si rapper wannabe me kostum e atlete, zeri bloze, kjo tjetra me fustan balloje.

Ne fund, bravo i qofte Adrian Hiles qe mori Imbron nga “Tony Montana” dhe i besoi nje kenge si “Leyla”.


#278

te mos ishte orkestra e madhe e festivalit te dyja me siper qe ke permendur do ishin zero.
Degjoje Marko& Imbro e bej diferencen vete. Imbro e qan me lot kengen e festivalit.
Ndersa per Tony Montana, kam rastisur pare mjaft klipe kengesh sidomos nga Kosova ku kengetare meshkuj e femra vendosen me background me avione charter, makina luksoze, helikoptere, jahte luksoze. Sic duket do jete ndonje trend i klipeve te asaj kategorie.


#279

#280

jane konjukturale, nuk behet fjale per nje gare vlerash artistike,; Jonida Maliqi eshte e vjeter ne industri, ka kendu neper festivale qe kalama, se fundmi dhe biznesmene, fashioniste, ka dyqan rrobash per vipa. Nuk besoj te jete fut ne ate festival pa kalkulime paraprake, ndaj pershtypja ime qe pazaret jo detyrimisht monetare jane bere para.
Po te vesh re dhe kengen eshte e nje shije konsensuale, pa asnje vecanti.
Juria ka nevoje per nje thyerje ne shije e common sense, po kjo veshtire se mund te ndodhe.
Juria rinore ja dha cmimin Leylas, nje kenge me vlere reale, tregues qe rinia mbetet me emancipume sot per sot.