Festivali i 57 i Këngës në RTSH


#281

Sigurisht. Korupsioni nuk ka brire (dhe nuk eshte deryrimisht monetar) : sikur VETEM nje anetar jurie te koruptohet (rasti i Rovena Dilos eshte flagrant) mjafton qe të behet diferenca (literalisht në pikë)

ps: kisha krijuar nje bindje qe, lene menjane koruptimîn, juria do kish patur sy (e mbi te gjitha veshë!) per të kuptuar qe nje kenge si Leyla (sidomos tematika e saj) do kish funksionuar me se miri qofte dhe ne nje festival si Eursongu) dhe do te ishte, ne mos fituesja, nje nga dy-tre favoritet. Ose sic thua ti : edhe te rinjte deshmuan se kane me shume vesh (e sy) se Agim Krajka


#282

Korrupsioni nuk ka brire por ka penis (edhe fig-e), pra korrupsioni origjinalisht dhe themeltarisht eshte seksual, pastaj eshte dhe te tjera gjera. Ndersa korrupsioni monetar eshte kulmi i korrupsionit. Keshte seksi dhe parja jane koka dhe bishti i gjarperit Uroboru qe kafshon koken e tij. Cikli eshte i mbyllur. Ne kete menyre korrupsionit nuk ben dot asgje, vetem i ha mune, siç vertet ndodh ne çdo vend te botes, te gjithe gerthasin: Korrupsioni, Korrupsioni, nderkohe qe mbllaçiten me çimçakiz ne goje.


#283

E moren dhe Jakupin serbet.


#284

Nder kerkesat e para te Titos ndaj enverit, per vendosjen e marredhenjeve me jugosllavine, jorastesisht ka qene eliminimi i figures se Gjergj Fishtes (te cilin pastaj enveri e zhvarrosi e ua hodhi qeneve). Prej Fishtes i kemi Ali pashe Gucine, Oso Kuken, Jakup Ferrin, Avdi Isen…

The Highland Lute, tha :slight_smile:

“Kështu brenda natës Gjoni është bërë Gjonoviq, Gjeloshi është bërë Gjelosheviq, Gashi është bërë Gasheviq, Lekoçi është bërë Lekoçeviq, Gjoka është bërë Gjokiq, Luca është bërë Lucoviq, Luli është bërë Luliq, Kovaçi është bërë Kovaçeviq, Mehmeti është bërë Mehmedoviq, Bardhi është bërë Bardiq ose Barlloviq.Fici është bërë Ficiq, Resulbegu ësdhtë bërë Resulbegoviq, Beci është bërë Beciq, Kollari është bërë Kollareviq, Elezaga është bërë Elezagiq, Kasmi është bërë Kasmiq, Cungu është bërë Cungoviq , Bushatlia është bërë Bushatliq e Hasani është bërë Hasanoviq. Pra, identitet krejt tjetër.”


#285

U bera kurioz të mesoja nga “vjen” kjo Xhonida. Dhe zbulova kete, kur ishte 13 vjec. OSE siç ka komentuar dikush aty, “kur nuk ishte operuar ende, dhe nuk ishte fodulle
:joy:


#286

pas festivalit u mbajt nje interviste me 3 fitueset dhe gazetaret e jurise se cmimit te kritikes.
ishte interesant te shihje te gjithe ata/ato te thoshin kush e kush me pare se voten ia kishin dhene Jorides.
Njera qe tregoi se voten ia dha Erandes, flloi justifikimin ndaj Jorides, pse s’ia dha kesaj te parin por i dha te dytin, dhe gati sa s’krijoi nje situate te keqe per Eranden aty.

ishte interesant opinioni i juristeve gazetare tek i thane Lidia Lufit se e pelqyen mjaft por s’mund ti jepnin asaj cmimin e tyre sepse s’e njihnin, s’dinin asgje per ket vajze, dhe s’kishin siguri nese ajo do i qendronte karrieres se kenges ne kohe, sepse s’mund ti jepnin cmimin dikujt qe do e braktiste kengen menjehere pas cmimit.
Nuk di po kriteri i te qenit pjese e industrise se muzikes, si kusht per cmimin e gazetareve, pervec absurd, ishte i cimentuar haptas.


#287

Nuk e pashe. Cudi si vijne kohrat! Dikur emocionet e ketij feztivali na mbrthenin shume dite para se te niste dhe gozhdoheshim para tv-s kur fillonte. Kenga fituese ishte motivi qe feshellehej te henen, nga ai qe shquhej per vesh, ndersa ishim te rieshtuar per gjimnastiken e mengjesit. Dhe vazhdonte te mbetej hit per gjithe vitin.
Sot, desha ta ndicja, me shume se ishte postu ketu, Ton Deda, kengtari i gjenerates time, po me ngriti nervat rtsh dhe hoqa dore.
Allishverishet jane akte te predistinuara te behen fshehurazi, kur arrine e behen publikisht, jane tregus i shkalles se larte te imoralitetit te kesaj shoqerie, qe ne fakt, nuk eshte se na duhej ky tregues, per ta kuptur nje gje te tille.


#288

Ne fakt heren e pare une e mbaj mend si pjese e korit te femijeve te kjo kenga e Parashqevi Simakut:

https://youtu.be/FL-33KRAKcc


#289

Ahahahaha ! Pse kish vene tabele në balle ajo, ku shkruhej emri i saj ?
:stuck_out_tongue_winking_eye::grinning:


#290

Jo, thjesht memoria ime e atyre viteve.


#291

te pakten te kishte rujt nivelin estrogjenik te parashqevise se atyre viteve, por ne kete aspekt ishte vesh me thes nga stilistja enada atnikolla, sic e falenderoi dhe vete. Madje edhe Eranda qe eshte me e madhe ne moshe pruri nje kenge shume here me sensuale e lozonjare.
Xhoniden e maj mend kur si adoleshente e prezhvillume, magiorata, thote taliani qe ish kendonte ne festivalin e femijeve, “ne jemi femije” duke fitu cmim pas cmimi :yum:


#292

kot nuk ben nje Top five te kengeve shqiptare apo te festivalit, meqe ti dhe i ke ndjek me shume


#293


#294


#295

Ajo mire ja beri “Mesnates”, sepse shiko c’pike te shpifura dha krijuesi i saj (Shpetim Kushta - qe ka fort mundesi e jete pjerdhur nga trutë xhanem) :smiley: )

shko tek : final


#296

kete po thoshe me duket


interesant perkthimet e titujve ne wikin e eurovisionit, ndoshta me google translate sepse disa e qarte nevojisin pershtatje, psh. kenga e E. Islamaj: Ne kete bote kalimtare = In this transitional world :smile: :smile:

rregjistrimi i infos per FIK57 ne eurovision ndryshon karakterin ketij aktiviteti duke ia zhveshur anen kombetare, rendesine si festival kenge per shqiptare e duke e shndrruar ne subordinate te eurovisionit. Por me sa dime, deri tani Festivali i Kenges eshte yni dhe s’eshte per shitje ende. (prej nga del nevoja qe cmimi Eurovisionit te jete cmim i vecante, ndryshe nga Cmimi i 1re qe duhet te jete i yni, i kenges sone shqiptare)

kengetari quhet ‘artist’, teksti quhet ‘lyrics’ por per kengen shqip deri tani keto terma te eurovizionit nuk jane ekuivalente.


#297


#298

jane 9 anetare jurie, 14 kenge. Piket ne dispozicion jane nga 10-20 pike nga secili anetar jurie, per 11 renditjet, filluar nga vendi i fundit deri ne te 4-tin.
Per tre vendet e para, ne dispozicion secili anetar ka 22, 25 dhe 30 pike


#299

E kam’pas bere para 4-5 vitesh. Me kujtohet qe i ‘zbulova’ squarepusherit ekzistencen e “Flake e bore”, të interpretuar nga Violeta Shoshi (Fest 02)


#300

po e mbaj mend kete te diskutimet e lira, ku pata gjet dhe kete