Festivali i 57 i Këngës në RTSH


#301

Po cfare " Leyla "…patetizem i gjalle, si kenge turke !Kenga e Eranda Libohova na nxorri mallin e kengeve per partine ! Lidia Lufi me “Rrefehem” 100 here me mire ! Ajo fituesja nuk shtyhet as me vaj e as me uthull …


#302

Nga ndikimi i Peshkut, arrita te degjoj vetem nje kenge. Keta te Peshku qenkan ftof ne tajare vertet, ajo Leyla ishte turqini e vertete, edhe si shkruhet eshte turqini, se ne themi Lejla. Ku mos te te marre mallin per Festivalin e Enverit.


#303

ketej e tutje artistet ne shqiperi duhet te bejne vetem kenge per bjonda iliro-pellazge


#304

Artistet ne Shqiperi ka kohe qe kane filluar te bejne kenge per ameba pa identitet


#305

Po lene komandantin ne pune te vet; ju te kombit kosovar do boni gjosen ne wiki apo jo? wiki o fushbeteja moderrne e memorjes.


#306

por edhe po e riprovoj (dhurate per festat :stuck_out_tongue_winking_eye: )

Me nje kusht: vetem nje krijim per kompozitor (une e kam më kollaj ti dalloj në baze krijuesi). Dhe, nese nuk mund te ndaj dy kenge nga i njejti kompozitor, do i ve te dyja :

top20 subjektiv fest 1961-2018 :

 1. nga Shpetim Kushta (Mesnate, fest 10)
 1. nga Limoz Dizdari (Keputa nje gjethe dafine, fest 17)
 1. nga Tish Daija (Flake e bore, fest 02)
 1. nga Josif Minga (Si agim i kuq, fest 12)
  minuta 55:44)
 1. nga Aleksander Peçi (Mozaik tingujsh, mozaik ngjyrash, fest 11)
 1. nga Feim Ibrahimi (Ku po shkon o partizan, fest 9)
 1. nga Hajg Zaharjan (Atdheu im gjithe Shqiperia, Fest 15)

 1. nga Agim Prodani (E dua vendin tim , Fest 4)

 1. nga Pjeter Gaci (Te lumtur te dua, fest 3)
 1. nga Agim Krajka (Ylli partizan, Fest 7)
 1. nga Feim Ibrahimi (Krenari e brezave, Fest 20)
 1. nga Fitnete Tuda (Shi bie ne Tirane, Fest 35)
 1. nga Agim Krajka (S’e kam te lehte, Fest 10)
 1. nga Florent Boshnjaku (Suus, Fest 50)
 1. nga Kastriot Gjini (Shtegetimi - kenge ankete muzikore)
 1. nga Agim Prodani (Dashuria me e madhe, Fest 14)
 1. nga bepin Pici (Te dua o det, Fest 04)
 1. nga Josif Minga (Flladi i kengeve tona, Fest 13)
 1. nga Aleksander Lalo (Gezimin e mbajme ne zemer, Fest 13)

 1. nga Ferdinand Deda (Kenga e avjatorit)

#307

na hape pune
nuk behet ashtu kjo gje, ke lene jashte shume te mira


#308

po ti bej tenden :face_with_raised_eyebrow:


#309

dhe nje 10she suplementare:

 1. nga Alfons Balliçi (O moj shami shpalosura, Fest 16)
 1. nga Endri Sina (Pertej kohes, Fest 2007)
 1. nga Nikolla Zoraqi (Nenave shqiptare, fest 05)
 1. nga Ferdinand Deda: (Shqiperia pershendet, Fest 10)
 1. nga Vladimir Kotani (Ne moshen e rinise, fest 24)
 1. nga David Tukici (Dy gezime ne nje dite, Fest 25)

27; nga Kujtim Laro (Njerezit e agimeve, fest 19)

 1. nga Klement Marku (Brezaret ne Jug, Fest 17)
 1. nga Hajg Zaharian (Kenget tona, Festivali i 16)
 1. nga Pjeter Gaci (Shqiponje e lire, Fest 05)


#310

si tha ai, o kurnac, pse kaq pak-e

nejse, desha me thene o beje listen me te gjate, o vur me sh. se nje opsion per nje vend


#311

se harrova te pyes: te pelqeu A ciambra ?


#312

film i mire, qe mbahet mend. Ka nje subjekt mjaft njerzor.


#313

do e shoh keto dite; shtypi i mire (e qe ja kam besen) e kish perkrahur goxha. Rrofshin pushimet e fundvitit qe kemi kohe me shume…

(dje pashe te riun e fundit te Hong Sang-soo: Grass. Cdo film i ri i tij behet gjithe e më i thjeshte, por duke u kthyer në gjithë e më dense)


#314

Eshte fare e pakuptueshme se si persone qe kane ndjekur me pasion festivalet e kenges ne RTVSH, sot i shef te diskutojne me te njejtin pasion per filma te rafinuar dhe perverse si psh Mulholland Drive.

Ka vetem dy mundesi:
ose keta jane persone qe ndjekin moden e kohes me çdo kusht, kushdoqofte ajo, vetem qe te duken, t’i mbushin mendjen vetes dhe tjetrit se ata jane.
ose te kenduarit me hipokrizi “nga s’kemi qene / ku s’kemi vajtur”, “ne ara fabrika kantiere” eshte po aq hipokrite dhe maskarallik i poshter si edhe pallimi i lesbikeve ne mullhaha drajver futja qitja penisin prej kauçuku marshalla!

Por ka rrezik qe jane te dyja mundesite bashke.


#315

Ky ka qene nje nga festivalet me te mire te ketyre viteve te fundit
Sikur ta krahasosh qofte dhe me kete te jo me shume se para 5 viteve…
:scream:


#316

ca ben pershtypje tek Leyla eshte qe ajo s’eshte bere per te dhene mesazh.
Adrian Hila vetem tregon cfare sheh dhe nuk shpreh ndonje gjykim per gjestin pervecse c’ndodh me Leylan tani qe do mbaje foshnjen, dhe dashuri per te dyja qeniet.

Pa petale neper floke
Fjale qe hidhen shkel në toke
Si nje pemë gjethen do mbajë
Lejla s’ka më kohe të qaje

me ca mund te kujtoj, romet ne kenget e tyre nuk merren me gjykime, ata vetem shprehin ndjenjen dhe Ardian Hila ka bere te njejten gje me Leyla.


#317

nje perpjekje pararendese e Adrian Hiles (e keqe, do thosha) me motive rome - Kenga magjike 2010
profili i tij wiki ne suedisht ben te mendosh qe mund te jetoje atje (???)


#318

listat kane nje problem, ato duhet te kuptohen perndryshe pastaj jane kot. Kuptimi i tyre varet …
Mua me mori nja 2 dite kjo liste, them se e kuptova me ndihmen edhe te filmave.
Eshte nga listat qe ekspozojne me te bukuren, me emancipuesen, me avangarden, me komunisten, te vertetat me te forta te historise, tek kenga e lehte shqip. Mund te provoja une me nje liste meqe i ndjek, por eshte gjynaf te ulet niveli i kesaj. Them se askush s’do mund te bente nje me te mire. Megjithate me mungojne mjaft kenge qe e meritojne dhe nuk perfaqesohen


#319

Kenga e Jonides old fashioned. Ky stil u konsumua shpejt ne vitet 2000. Gjynah kjo goc c’e ka katranosur veten me operacionet plastike. Nese mendon se ke difekte, nuk mendon ne radhe te pare qe njerezit nuk t’i vene re aq shume difekte sa vene re rrezatimin e lumturise se brendshme. Ajo na ben te bukur.


#320

Monika Kryemadhi pas operacioneve plastike me duket si transvestit. Jo se ishte e bukur perpara, po te pakten dallohej se ishte femer.
Sado te hecje rraca humane, zor se ka me ja kalu natyres