Fidel Castro vdes në moshën 90 vjeçare

Fjalet e fundit te Fidelit :

  • No way i’m sticking around to see that fucking asshole in the White House !
    … dhe cofi.
2 Likes

Meqe qenka puna “me të qene”: kam qene une. Kam qene në mbi 40 vendet të botes. Nese ti mendon se konsum=jetë, të fala konsumatorit

:hamburger:

Iu njoftoj se Shtata punon ne Ndermarrjen “Fitorja”… dhe duket tamom si Toni Kukoc.

1 Like

Ore se ju kamunistat sa her ju pyt ndrroni muhabet. Po pse rri m’Fronce (me kapitalizem te poshter) zotnija jote e nuk gzo kamunizmin e Fidelit, s’po themi te Kim Xhonit (se atje te bojn hamburger)?

1 Like

nga momenti qe njerez si soji i ketij Kastros uzurpojne pushtetin , eleminojne kundershateret e tyre qofshin keta opozitare, por edhe shoke e bashkluftetare… dhe me e keqa : ushtrojne dhune dhe izolojne totalisht popullin e tyre: mbyllin kufirin me tela me gjemba etj (dhe me e forta eshte se thone qe na do shume populli) , jane jo thjesht diktatore kriminela ordinere , por vrases masiv qe kryejne genocid ndaj popullit te vet !

1 Like

Dhe ky ja la vllait,po ata te Korese se Veriut jam kurioz, si e kane kopsit nga ana juridike qe kane tre brez qe e kalojne nga tata ke cuni. Apo kush po pyt per juridiksion. Ky i funit s’kishte ba asnje lloj kariere ne politiken e venit (dhe jete partie sic ka qan qujt ktu,s’besoj ) dhe u katapultu n’krye te venit. Meqe edhe mretni s’e qujn veten.

:smiley:
Ketu u paten kompleksuar aq shume me shprehjen “ju kosovaret jeni te trashe” saqe e paten marre seriozisht dieten dhe fitnesin. :smiley:

1 Like

Ky i Kores ka stil origjinal, “kundershtaret” ua hull qenve te urit. Dhe meqe e ka ne kushtetute me mrojt kafshet, m’rregull osht.

aq me teper e kishte dhe xhaxha,

Te kete menjen z. Trump kur ta takoje. Ia paska vu synin keq, hajde sallom qe bohet ky.:stuck_out_tongue:

His life in photos

Of the many things that can be said of this voluble giant of the 20th century, who died almost silently in the 21st, it must be conceded that he won his most crucial battle.

Ngordhi më në fund.

kish qysh ne 2010…
6 vjet ai, juve shifnit fantazma akoma. Kaq e madhe legjenda.

Per te ngordh t’gjith do t’ngordhin, e shume me pare se te behen 90 vjeç, problemi eshte se shumica jane te ngordh shpirterisht akoma pa ngordh fizikisht.

3 Likes

Me duket se e reduktove shume arsyetimin. Nqs do te perdorja te njejtin krahasim atehere do te thosha qe nqs frymarrje= jete, te fala shokeve revolucionare.

1 Like

Si do behet tani? Do e fundosin Kuben? Apo do e nderroje emrin?

Fidel Kastro dhe Enver Hoxha megjithese kane ngjashmeri persa i perket vendeve qe drejtuan per shume vjet dhe disa armiqeve te perbashket te cilet u poshteruan me turp nga ata

:joy: Qe te dyja ishin kala graniti te komunizmit: njera ne bregun e Adriatikut, tjetra ne Karaibe.

Nje njeri i cili me idete e tij transformoi mendimin dhe te ardhmen e shoqerive ne bote bazuar ne lirine individuale, barazine shoqerore dhe ndrajen e pasurise se perbashke ne menyre me te drejte.

:joy: Tamam ashtu! Sa te lire jane njerezit ne Kuba, i ka zili e gjithe bota! Madje perpiqen me cdo kusht te vijne e t’i tregojne botes lirine e tyre individuale dhe ndarjen e pasurise se perbashket ne menyre te drejte.

1 Like

Pikerisht ! Frymemarrja ESHTE = jete !

ngordhi dhe ky armik i shqiptareve dhe amerikaneve.

Marshallah… 90 vjec! e pat ymrin e gjate (a si i thuhet)