Fjalimi i plotë i Meryl Streep tek çmimet Golden Globe

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Fotografia e botes sot flet me shume per Obamen. I dha putinit turqine e BEne derisa po bente fotoshuting me cader.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Ik meso njehere ca eshte Republika pasta hajde me trego sa voto me shume mori Hillary. E di ti qe trumpi hiq kalifornin fitoi gjithe pjesen tjeter te Amerikes me 1.6 milion vota? Qe ta moresh vesh pse EV eshte aty.

momentete fjales se Obames w/standing ovation kur

  • Rejected discrimination of muslim americans
  • falenderoi veterans: more than honoured in my lifetime to be your commander in chief
  • falenderoi Joe Biden
    ne pergjithesi standing ovation all along the way.
  • salla ne heshtje totale kur Obama foli per autoritaret neper bote dhe kercenimin e demokracise, I quajti personifikim te frikes prej ndryshimit.
    Foli shume per Kushtetuten dhe popullin, gjithe fjala ishte nje pikture e gjalle, nje fjale e paharrueshme, kushedi pas sa kohesh do degjojme te na flitet perseri kete menyre.
    E dobishme per demokracine e cdo vendi te botes, ia vlen t’i kthehesh se dyti e se treti …

ti po thu qe vota e nji teksani vlen me shume se e nje kaliforniani?

1 Like

Une e di cfare eshte Republika por ti me duket doje te thoje dicka per Electoral College.

E di ti qe trumpi hiq kalifornin fitoi gjithe pjesen tjeter te Amerikes me 1.6 milion vota?

Per cfare ta heq Kalifornine? Hera e pare qe degjoj qe Kalifornia s’qenka pjese e ShBA dhe qe Kalifornianet s’qenkan Amerikane.

Ndaj dhe Kalifornia ka EV me te shumta se cdo shtet tjeter, dhe te gjithe i mori Hillary. Kane qene te mencur baballlaret qe themeluan Ameriken qe vune kolegjin elektoral, ja pra qe presidenti te mos vendoset gjithmone nga shteti me i populluar qe jan jep gjithmone 70% te votes nje krahu politik, por te merret ne konsiderate dhe shetet e tjera. SHBA eshte republike me 50 shtet, dhe Trumpi fitoi 30 prej tyre. Muhabeti a po Hillary mori 2 milion me shume vota eshte zero, nuk zgjidhjet presidenti i Amerikes me vote popullore por me votat e cdo shteti. Te njejten argument kot mund te them une me faktin qe Trumpi perjashtuar Kalifornin fitoi pjesen tjeter te Amerikes me 1 milion vota me shume. Pse e them kete?! Qe ta kuptosh pse themeltaret e Amerikes krijuan EV.

E di qe nuk ju hiqet inati qe humbet aq papritur, por ca ti boni, me 8 nentor kane folur amerikanet. Ju pelqe, s;ju pelqe. Edhe ne 2020 njesoj do flasin, e ketu do jemi.

meso dallimin republike dhe demokraci.

ti je ai/ajo qe po flet me pasion; thjesht te vura ne dukje qe sistemi e lene nga baballaret, mund te ishte me vlere ne kohen kur bashkpunimi mes shteteve ishte ne hapat e para e kur jugu e veriu akoma shiheshin venger. 2.85 mln vota jane shume pak per t’u injoruar e per t’u fshehur pas “trashegimise se lene nga baballaret”. Do te thote qe promovon nje sistem te theksuar marzhoritar qe maskon voten individuale nen ate shteterore kunder atij proporcional qe i jep te njejten peshe votes se cdo qytetari te USA. Argumentet e tipit “hiq Kalifornine…” jane shume te dobeta. Me te njejten llogjike, me po te njejtin sistem, nese heq Teksasin, kishe Hillarin sot si presidente. Eshte e trishte kur perfaqsohesh nga dikush qe nuk mori shumicen ne voten popullore. Por me shume se e trishte, eshte e padrejte. Per fat te keq, eshte e ligjshme

1 Like

Trumpi mori kupen, tjetra mori shtupen.

My argumenti I votes popullore eshte vertet qesharak.
Nga sa dime kandidatet(te kater) Po luftonin per voten elektorale dhe jo ate popullore.
Si ne futboll qe skuadrat luftojne te mbledhin sa me shume pike,ball possession nuk vlen.

Une e kam mesuar po ti me duket jo se po flasim per dicka tjeter. Ti the “populli se rrujti per to” - nuk eshte faji im qe ti i leshove fjalet pa menduar. Kur thua populli do te thote vota e popullit e jo e Electors.

Me qe ra fjala, Republiken nuk e shpiken baballaret dhe nuk eshte sinonime me EC. As EC nuk e shpiken baballaret, pavaresisht se e vune ne jete, me ndryshimet e tyre, ne Amerike.

Gjithsesi s’po diskutoj nese EC eshte e drejte apo jo, por u nisa ne fjalet qe the ti. Ajo qe thua pastaj qe pse nje shtet ka me shume peshe s’ka kuptim ne ditet e sotme. E kemi diskutuar dhe here te tjera ketu kete dhe sigurisht s’biem dakort. Pavaresisht se vete Trump e ka share EC.

ti ishe ai votuesi i Hillarit? pale e kam gabim po dukesh si trumpist i çartur kshu.
totali i votave = ball possession :smile: shqipet kane folklor

1 Like

Eshte e trishte…
Per fat te keq…

po na boni merak tashti…

cdo gje do shkoje mire mo shok, nuk endorse njeri kot Belichick-u.

Nuk e ka origjinale. Kete “ball posession” e kam degjuar nja 2 here nga nja dy Trump surrogates.

er mer qime … 1M dollare nuk jane hic asigjo dhe fatkeqesisht per ty as me ato nuk quhesh i pasur jo me i izoluar nga juve sklleverit me 2-3 pune. Mbaroje ate dreq shkolle mer qe te jetosh si njeri.

eshte ekzatesisht i njejti specimen shkab si ketu dhe atje.
po kur shifsha ketu ne mes te california shqiptar pa pune qe shanin obamen dhe mezi prisnin trumpin si puna e cave ketu … more po hic nuk ju shkon mendja se ja kane vete fajin vetes … ama hic … ashtu pa shkolle, pa zanat edhe shurren perpjet

amon mer snaparu, po si edhe ketu militante ngelet juve te Sales. uaaa cudi e madhe mor zot.

Paska shqiptare ne kaliforni qe paskan ngel pa pune keto tete vjet, dhe pritshmeria paska qene qe te vazhdojne te suportojne ato qe i lane pa pune,… qe ti lejne edhe tete vjet te tjera pa pune.

Llogjikaaaa, llogjikaaaaa ku ike se na bere merak.

Ja keshtu i kishin bo keto llogarite para zgjedhjeve. Tashti me shami ne dore.

Ka edhe me keq xhanem, ai kaRambushi jone atje qe me te vertet perfaqeson qeverine e nji populli qe i ka syte, zemren, trunin, shpretken edhe shpresen e te gjitha te tjerat te Amerika, shkon e mat forcat me presidentin e Amerikes. E diskretitoi faqe botes, i mori gjak ne vetull. Sport i bukur.