Fytyra e Francës së ardhshme


#24

zhardin leri budallalleqet me raciste dhe dergime zemrash kot me kot, te flasesh per rrenjet judeo-kristjane te Frances, dhe per lobin çifut ne politiken e frances jane dy gjera te ndryshme, edhe per faktin qe dikur keto kategori urreheshin. Kjo eshte rrenja e racizmit qe ka marre permasa edhe te rrenjeve pagane-kristjane (i ke te ndara kampet ne pretendentet per president edhe tani), te tjerat jane pallavra ne mode sot qe i lexon tek metoda Mozhe.

Me aq sa ma pret mu, ky eshte problemi edhe ne kete teme, asnjehere nuk ka qene gjendja kaq kritike, te gjitha forcat e perfaqsuara nga figurat ne foto shkojne per hesap te vet, anarki e plote, dmth liri e plote.

E vetmja shprese eshte qe te jene te verteta teorite e komplotit zhuif, qe ne mbrapaskne demokracia kontrollohet, dmth eshte false, ndryshe nuk vihen kurre bashke keto fytyra, dmth perfundimisht nuk vihet bashke Evropa.

Hajt naten tani, mjaft pjerdhem per sot bashke me shen Pjerdhin.


#25

Sapo u ktheva nga Franca, me sa duken bathet ka per ta marre Le Peni timonin e republikes se peste


#26

Keshtu thonin ne rrethet e artisteve?


#27

#28

Xixe, nuk dua te te kerkoj nje parashikim por te na tregoje c’ndjesi te jepet mbi sa do ndodhe, neser dhe me tej ne raundin 2.


#29

Patriot,
Të jemi dakord qysh në fillim, të paktën në një pikë:

-shkrimi i mësipërm është thjesht informacion. Ai s’përçon as opinionet e mia personale, as edhe përmban parashikime apo prognoza.
Bile edhe në se del dikush si puna e atij Mavrisë Maverick që na bën procesin dhe na përmend biografibërjen duke na përmendur Gijanën (me që ra llafi shqiptohet Gyjanë), i përgjigjem me shumë sjellje: tërhiq derën nga jashtë! (popullorçe: shko fshi qurret!)

Në se jemi të kësaj mendjeje, kalojmë në përgjigjen ndaj pyetjes tuaj - e cila, natyrisht, do të jetë e përafërt, në mos spekullative. Por, sidoqoftë…

Grupi i 11 kandidatëve mund të ndahet në dy pjesë të pabarabarta;

  1. Ata që kanë shance reale të bëhen President (4 të parët)
  2. Ata që kandidatojnë për të fituar thjesht pikë në rrafshin personal - që kërkojnë vështrimin e opinionit mbi grupin që përfaqsojnë - dhe që janë praktikisht folklorikë (6 të fundit).

Mes këtyre grupeve qëndron një kandidat i vetëm - i pesti i listës - ai çifuti i Pjerit, i cili nuk arrin (pothuaj) në asnjë rast të kualifikohet, paçka se përfaqson zyrtarisht PS.
Them pothuaj mes kllapash, pasi nuk harroj aspak “fenomenin Trump” - ndryshe, nënvlerësimin dhe “harresën” me dashje të sondazheve.
Në të vërtetë, problemi i tij kryesor qëndron në faktin se, megjithëse ky kandidat zyrtar i PS doli nga konkurrimi parësor brenda partisë së tij - në kundërshtim me parashikimet dhe dëshirat e udhëheqjes aktuale, ai konsiderohet si “radikal” dhe ju bën frikë kolegëve të tij dhe vetë Hollande-s. Kaq e vërtetë kjo sa që një pjesë e madhe e tyre u nxitua t’ja jepte besimin “rrenegatit” Emmanuel Macron - paçka disiplinës dhe besnikërisë të principtë, mbi tê cë cilën ata u betuan para zgjedhjeve parësore. Siç e sheh, dava socialistësh!

Përfundimisht - dhe e thënë ndryshe, përgjigja ndaj pyetjes tuaj duhet deshifruar nga kqyrja e programeve lidhur me politikën e jashtme të katër të parëve!


ngjitur #30

#31

me vje per te qesh (megjithse eshte per t’qa), qekur lexoj Peshkun, pothuaj gjithnje do kete ndonje qe do t’i sulet xixes ne shkrimet e tij.

Edhe me mu ndodh, por me pak, dhe stili i versuljes antixixe eshte me ndryshe, eshte me kot dhe me intelektual :stuck_out_tongue:

por me ben me qesh me teper fakti se edhe xixa ka ndrru stilin e pergjigjes, e ka bere edhe ai me intelektual.


#32

OK, Blendi.
Do të mundohem t’ju sjell atmosferën, rezultatet dhe sensin që përcjell shtypi.
Atë të nesërmen - turi i parë dhe më tej, atë të turit të dytë, deri në shpalljen e Presidentit të ri
Mbejeni këtë temë diku në krye që lexuesit të mund ta shohin gjatë kësaj kohe.
Të falemnderit për këtë propozim.

Ndërkohë, sot dhe nesër, po mundohem të kjartësoj disi situatën si edhe të sjell elementë analize lidhur me pretendentët.


#33

Sido qe te jete fituesi nuk shpallet neser.
Nese neser Le Pen nuk merr 50% nuk ka asnje shans per turin e dyte.
Do te perseritet situata si me Zhak Shirak dhe Le Pen ne 2001.


#34

Lexova ne nje gazete qe popullariteti I Holande ishte tek 5%.
Eshte e vertete?
Nese po cfare ka bere qe eshte kaq pak popullor?


#35

asgje s’ka bere, ate qe duhej te bente si i majte francez ka bere. Por çfardo lloj gjeje te kish bere, rezultati njesoj do ishte. Un nuk lodhem duke thene qe modeli i seksit reflektohet dhe identifikohet ne politike, dmth pallo sa pallo (ose pesore: pallohu sa pallohu) e vjen nje moment qe te veleritet objekti i pallimit. Sakte e njejta gje qe ndodhi me Obamen, e qe me siguri ka per te ndodh edhe me Trumpin. Edhe ty ka per tu velerit Trumpi, si tu veleriten Klintonet.


#36

Mund ta shpegosh pak me mire?
Pa seks dhe pallime?


#37

ACDC, pse tani po e meson ti qe popullariteti i Hollade-s ka ra pertoke. Ai kerriç morri ne qafe edhe ter partine e tij, partin socialiste franceze. Le te perpiqet sa te doje ai çifuti i zgjuar tani, a ha, s’ka per te fituar. Njerzit ne France, po kerkojne Sarkozine, Ku eshte ai mut muti, po thone, me mire ai se Hollande.


#38

E dija qe e kishte te ulet por jo tek 5%.


#39

shiko te tregoj nje t’forte nga gjimnazi. Kisha nje shok qe ishte byk ne matematike, nuk hante pyke fare, merre me mend kishte frike edhe nga shenja gjarperore e integralit. Bej t’i shpjegoj qe nuk ka rendesi se çfar shenje eshte, ka rendesi se çfar perfaqson, ka rendesi domethenia jo simbolika, qe psh ne vend te gjarperit mund te ishte nje draper dhe çekan, ose nje petull, nuk hante pyke per qamet. Bam knej bam anej, me zor te moth me ne fund e kuptoj logjiken e operimit integral. Mbas ca ditesh e çoi profesori ne drrase te zeze, prap e humbi para shenjes se integralit, i dukej si ndonje mamba afrikan qe do ta pickonte. Mbush ne djerse i tha presorit:

  • A ka mundesi ta shpjegoj integralin si operim pa kte shenjen?

#40

Ok faleminderit per shpegimin.


#41

skaperse, por problemi eshte se ti duhet t’ja shpjegosh profesorit.


#42

xixa nuk na ka thene cila eshte % per kualifikim per roundin e 2te…
apo thjesht zgjidhen disa kanidatura me % me te larte… (si?)


#43

ta them un perqindjen.

Sikur te ishte tani e mbaj mend ngazellimin e Stalker kur fitoi Holland, a thu kishte ardhe mesia ne France. Nje orgji e vertete, komente pa fund per fitoren perfundimtare kunder qelbesirave qe nuk do ta ngrenin koken me kurre.

Mbaj mend edhe nje koment qe zbulonte sekretin sant Gral te madheshtise se krijeses Holland: mamaja e Holland kishte profesion asistente sociale, sipas Stalker profesioni me i moth n’bote. Ne fakt ka rrezik qe zbuloi sekretin e vete Stalker.

A ma ke pa gjo Stalker? Sepse mund te thoshte edhe ai ndonje gje per perqindjen si francez qe eshte.