Gati për 'Botërorin'?

boteror-2018
futboll
rusi-2018

#217

Ekzakt. Puna ne grup (si në kinema, fundja).
Dhe po, ca fat. Jo pak fat.

Jam gezur shume ne fakt. Une jo vetem nuk shquhem per ndonje frankofil (qe ne fakt, nuk do te thote ndonje gje në vetvete, por nejse), por mbi te gjitha nuk para besoj ne fitore te tilla (“fitoi Franca” nuk do te thote asgje: cila France?).
E megjithate jam gezuar.

E kam nje arsye.
Franca, ose me sakte, francezet, e kane patur te veshtire dhe te dhimbshme historine keto 4-5 vitet e fundit (kjo nuk nuk ka lidhje me qeverine: per qeverite, mendimi im eshte i njejte : “kush mbjell kolonializem, korr emigracion”). Por veçanerisht dy ngjarjet e fundit pra atentatet e parisit te 13 nentorit 2013 (130 te vdekur - me te pergjakshmet qe prej luftes se 2B) dhe 86 te vdekurit ne Nice ne 14 korrik te 2016 kane shenjuar dukshem ate qe quhet “l’état d’esprit” në frengjisht (state of mind, edhe pse perkthimi nuk eshte fort adekuat per mendimin tim; më sakte ne shqip do ishte fryma, the spirit).

Por francezet i mban te lidhur mes vetit ajo qe quhet ‘le pacte républicain’: Franca e sotme eshte nje pakt republikan (qe gjen misherim permes devizes se saj:liri, barazi, vellazeri). Me uljet e ngritjet e tij, sigurisht.

Por ky pakt ka qene fort i kercenuar keto 4-5 vitet e fundit. Dhe ne nje far’ menyre, “po rà Franca, bie Bota”. Kjo fitore eshte, ne nje fare menyre, nje lehtesim per nje popull qe fatmiresisht ende perpiqet te ruaje kete pakt.

Prej nga gezimi im


#218

nuk ishte nje festim masash, turmash kjo qe shfaqnin francezet… Ishte nje lloj festim a shfaqje uniteti inteligjent e optimist


#219

he bravo, me mire s’thuhet! e ke thone shelqyeshem.

Vetem se ka harru pa thene se Franca fashiste (qe i qifte nonen ai tek Zona), po prej ketej prejardh hidherimin e saj!

I ka ca shenja te tilla hidherimi delta pa dhom.


#220

po e vertete, kjo fitore kontribuon ne ate fryme qe perfaqson republikanizmi francez, po kam fryke se semundja eshte nderkombetare dhe mbi te gjitha ekonomike sistemike dhe franca heret a vone do dorzohet, keto serumet vetem zgjasin kohen. Po pse jo ka vend per te qene optimist.
Nje nga faktoret e tjere pse fitoi franca eshte emigracioni, shumica e lojtareve me ngjyre, kane elemente fizike te shumellojshem.


#221

Eshte statistikë: Franca ka % me te larte te martesave mikse ne Europe (1 martese në 4 !)


#222

por jo vetem!

"Mais les communistes aussi se rangèrent derrière cette philosophie : pour eux, le catenaccio, c’était le jeu des pauvres, des prolétaires et il exaltait le sens du collectif. Quant à l’organisation disciplinée de l’équipe, elle faisait écho à l’obéissance due au parti et à son secrétaire général». Mais même pour une partie de l’extrême gauche, le catenaccio, avec son économie des forces, l’attente du moment propice pour renverser le destin, est alors assimilé à une forme de résistance voire à une métaphore de la grève qui bloque la production de jeu de l’adversaire. «Le catenaccio, c’était la lutte des classes : on était faible et on devait se défendre», dira, en 2006, le philosophe Toni Negri dans un entretien à Libération. «C’est comme si le catenaccio faisait partie du caractère italien. Probablement, ils ne l’ont pas inventé. Il était déjà en eux», aurait résumé Pier Paolo Pasolini.


#223

un qekam vertet i moth! te betohem qe ideja ime e cituar prej teje ka qene origjinale, po e paskan thone komunistet me pare.

megjithate ka catennaccio edhe kunder komunisteve, une u çava duke thene ne blog se komunizmi eshte levizje providenciale (me shenje negative) dhe se komunistet jane njohesit me te medhej te teologjise (negative).

P.S.
Stalker, pa te tallme tani, falemneres per artikullin, i hodha nje sy dhe me duket me shume vlere. Por do ta lexoj tamom me vone.


#224

tani po lexoj linkun tend te wikit. Shiko sa interesant kjo pjesa qe nuk e dija:

Toujours selon Mona Ozouf, « la naissance de la devise manque d’éclat et de netteté (…) ». Aulard suggère que la fabrication de la devise s’est échelonnée en trois mouvements, chacun d’eux correspondant à une époque distincte du processus révolutionnaire. Voici d’abord la Liberté, concept le plus populaire des premiers jours de la Révolution. Puis le 10 août ouvre la carrière de l’Égalité.

Il faut attendre la fin de la période montagnarde pour voir donner sa chance à la Fraternité. Le rythme ternaire de la devise est donc un rythme de succession temporelle. Mathiez, d’accord en cela avec Aulard, suggérait que la Fraternité avait été un apport plus tardif encore, d’origine maçonnique, qui avait dû, pour s’imposer, attendre 1848. Au moulin de ces hypothèses historiennes, l’organisation calendaire des révolutions vient, du reste, apporter de l’eau : on avait distingué un an I de la Liberté, inauguré le 14 juillet 1789, et un an I de l’Égalité, ouvert le 10 août 1792.


#225

Thone se Gjermania iku qe ne ndeshjet e fazes se e kishte “nxi” doren (gjermanet kurre nuk kane qene te afte per kolonializem ne fakt, ua kane kalu edhe belget e holandezet, le me anglezet e francezet), kurse Kroacia, me 4 milione banore, shkoi deri ne finale (per mendimin tim, mund te kishte fituar po te mos ishte rraskapitur tre ndeshje me radhe me shtesa, qe do te thote nje ndeshje me teper, plus edhe nje dite me pak shplodhje) sepse kishte vertet “kombetare”, jo “perfaqesuese” si Gjermania e Anglia p. sh.


#226

qytetbotistët shqiptarë,tani që kombëtarizmi evropian po shfaqet pa dorashka,kanë ngelur pa mbështetje. nuk i referohen dot më ‘‘evropës’’ si më parë! përgëzojnë festimet franceze,të shtetit më kombëtarist në evropë,por e pagëzojnë si unitet republikan:zipper_mouth_face: kohë të këqija për ‘‘muçnanizmin’’ shqiptar! koha po i çon atje ku kanë vendin- në uganda:grinning: evropa ,si mashtrim 27 vjeçar,nuk bind më njeri. koha që shumica e shqiptarëve te bëhen njerëz,evropianë,kombëtaristë, ka ardhur! por si gjithmonë me vonesën 30 vjeçare ,karakteristike shqiptare,e cila bën që rezultalet të jenë minimale.


#227

Capture-6
http://www.gazetadita.al/era-istrefi-ben-shqiponjen-ne-mes-te-rusise/


#228

thuaj qe nuk u eci, më mire


#229

Smart girl, pas performances nuk mund ta gjykojne a denojne per shqiponjen dhe me popullaritetin qe fitoi prej kampionatit, i jep shqionjes me shume fuqi


#230

Nuk u ecen atyre qe nuk jane te afte.


#231

Meqe ishim te Gjermania:


#232

http://www.oranews.tv/article/ku-shkoi-shqiponja-e-era-istrefit


#233

Kolonializmi eshte fenomen i shek XIX. Vetem neoconset (G.W. Bush, John Bolton, Trump… & co.) besojne ende në të.


#234

Dhe qe ne fakt ka shpjegimet e veta. Suksesi i Deschamps me ekipin e tij e ka origjinen edhe tek 'ashensori social’ tek i cili ai pati intuiten te mbeshtetet: gjurmimi i talenteve, formimi dhe promovimi i talenteve te reja te futbollit francez falë rrjetit te klubeve sportive dhe edukatoreve sportivë ( te cilet, masa a parase qe peshon mbi kete sport, per fat, nuk mundi ti shtypë!!) : 19 vjeçari Mbappe eshte shembulli perfekt i kesaj qe them.

Ky moment lumturie kolektive nder francezë eshte po ashtu edhe nje pergenjeshtrim i hidhur per teorite pise te obsesionit kombetaresk, bazuar mbi mbiemrin apo ngjyren e lekures. Per ‘blutë’, me rrugetime dhe me origjina te shumellojshme, te veshur me flamuj tringjyresh, berja pjese ne bashkesine kombetare eshte automatikisht e natyrshme


#235

Cdo te thote te besosh ne kolonializem? Ti si gjithmone flet me pohime absolute per koncepte qe jane relative, si cdo koncept. Keshtu qe kolonializmi ne njefare menyre vazhdon edhe sot, ndersa ne kuptimin “e paster” ka qene dukuri e gjysmes se pare te shekullit XX qe cke me ate pune


#236

njehere qe bera partiotizem turbofolk m’a pergenjeshtrove
Per ironi sepse ne argumentin e fjalorit mbaje TI anen patriotizmit