Gati për 'Botërorin'?

boteror-2018
futboll
rusi-2018

#237

Ketu nuk eshte puna per patriotizem (ose atdhedashuri, se mos na qorton Delta pa dhembe), thjesht solla faktin, qe duhet te jete bere nga frika se mund ta gjykojne e denojne, ndryshe nga c’thua ti.


#238

Do te thote, psh, te besosh qe ne shek e XXI mund te pushtosh nje vend te pavarur si Iraku (dhe pastaj ti hash 8 vjet pune presidentit amerikan te rradhes, dmth Obames, per te riparuar gjerat)


#239

Sic e merrja me mend, gabon, sic ndodh shpesh kur merresh me politiken e jashtme. Sic thuhet edhe ne nje liber te sponsorizuar nga BBC a dicka e tille. Amerika eshte fuqia e vetme qe i ka potencialet per te qene perandori sot, por nuk do qe te jete. Domethene, ajo qe e dallon nga Perandoria Britanike p. sh., eshte nuk pushton per te qendruar, por per t’u terhequr prape.


#240

Nuk fola per Ameriken (Amerike eshte dhe Obama). Fola per neoconsët


#241

Aha, po, ajo ka ndodhur, gjynaf


#242

Edhe une per ata fola. Ti kujton se e pushtuan Irakun per ta bere koloni? U duhejt te hiqnin qafe Sadamin se e hodhi vickla, e realizuan, pavaresisht se me pas gjerat u dolen me keq se c’e prisnin dhe ja, kaq.


#243

Edhe mua me vjen keq, po ja qe ka ndodhur. Ashtu sic me vjen keq qe Federata Zvicerane ua ka ndaluar te bejne shqiponjen. Europa ka frike nga serbet dhe turoret e tyre.


#244

image


#245

ose ne nje imazh te vetem:


#246


#247

Kur Te humbasen do Te behen prape:”evgjitet e mutit ne I beme njerez ata…”


#248

Nuk funskionon aq mekanikisht në fakt. Askush nuk po i quan sot “evgjitet qe i beme njerez”, qe keshtu neser-pasneser të flitet për “evgjitet e mutit”.

Ah po, nese flasim për ata qe mbeshtesin politika obsesionale kombetareske, kjo eshte tjeter gje (ata qe kanë patur dje, do vazhdojne të kene edhe neser diskurs të mbeshtetur tek mbiemri apo ngjyra e lekures). Ti i ke dhe ketu në peshk e kudo: ata qe mendojne se emigrantet duhen lene të vdesin në det, nuk do ndryshojne mendim nga fitorja e Kupes se botes ne futboll, askush nuk ka iluzione të tilla.


#249

La liesse populaire sur les Champs-Élysée :

image

image

image


#250

Pershendes racistet dhe Trampistet:


#251

Sporti eshte pune e rende qe ne femijeri dhe eshte mjet I Te varferve per Te shpetuar nga varferia .dikur degjova Juergen klinsman kur ishte trainer I ekipt Te shba qe tha se duhet ta perhapim futbollin ne hispaniket ,shumica jone tha ai vijme nga familje modeste .per mua keto akademite sportive jane mire Te mbahen ne nivel amator per Te argetuar femijet .ne nivel prefesional eshte shpenzim I kote I energjive Te kombit.per cdo Mbappe zoti e di sa qindra mijera Te rinj te tjere kane shpenzuar po aq kohe te jetes se tyre ne ato akademi e cila iu ka vajtur dem .


#252

Me mire te merren me sporte sesa me droge.


#253

Neqoftese sporti behet per te zevendesu drogen, atehere sporti behet per vete droge!


#254

One love one nation

E na plasi se nuk e njeh franza kosoven


#255

duhet te na plas edhe shume bile… aq shume sa qe gjumin gjume nuk duhet ta bejme nga meraku .
mjere ato mendje qe kan mbet te mburren karshi botes me nje cope injorant me te kaluar vjedhes shitoresh dhe stershites shtepi azilesh dhe nje narkomane te nivelit te larte te shkallmuar totalisht qe Zoti i dha talent vokalin …
sa poshte kemi rene …! prit , se mos kem ndonjehere ne lartesin e duhur ne …?
…wow…


#256

Nga e gjete qe nuk e njeh Franca Kosoven? Mos e ngaterron me Spanjen. Franca e shleu disi borxhin historik ndaj shqiptareve me Kosoven, pavaresisht se gjate luftes se Kosoves disa gjenerale te saj luanin me dy porta.