Gëzuar Pavarësinë Shqipëri!


#105

Nuk e di per boten Dasara por ne Kanada u be e madhe.


#106

Nuk e di Vlonjat ketu tek ne me duket se nuk e bene sivjet …keshte me thane …gjithashtu dhe ne France nuk e bene …E kishin bere ne Maqedoni e mbase ne ndonje vend tjeter …si duket nuk kane pasur pare …Per rregull duhet ta bejne …shqiptaret vete organizuan neper qytete …por une them si perfaqesim i shtetit me ane te ambasadave jo …i harxhojne paret e hashashit per fushata …


#107

Avniu eshte i forte Gjembo ,eshte i pashtershem ne krijimtari …


#108

Gëzuar Pavarësinë Shqipëri !


image
image

image

everybody happy ne kohen e komandantit

sa te jete lala gjoni
hani pini dhe kendoni
kur te vdese lala gjoni
merni canten dhe kerkoni !


#109

Iku koha e bollekut, erdhi koha e tahirove


#110

Foto e fundit eshte artistike!


#111

Kam pershtypjen se duhet festuar 4 dhjetori ne nje fare menyre, me korrigjoni nese e kam gabim por:

Shqiperia i eshte dorezuar pa kushte dhe pa rezistence divizionit 2 te ushtrise gjermane ne 9 shtator te 1943 sepse:

GJERMANIA DONTE TA BASHKONTE SHQIPERINE ME KOSOVEN NE NJE SHTET TE VETEM PASI KJO ISHTE E VETMJA MUNDESI ZHVILLIMI SI PER SHQIPREINE ASHTU DHE KOSOVEN.

Gjermanet e quaten kete si SHQIPERIA E MADHE dhe e kishin ne plan qe ti jepnin edhe autonomi. Ushtria gjermane nuk eshte luftuar nga populli shqiptar per me shume lexo ketu:

informacion interesant ka edhe ketu: http://serbianna.com/blogs/savich/archives/25

Zyra e komandes gjermane quhej Deutscher Bevollmächtigter General in Albanien, DGA.
se bashku me komandat gjermane 1030, 1039, 1040. DGA i kishte zyrat ne Tirane, Prizren dhe Struge.
Ne fund te gushtit te 1944, Gruppenführer Fitzthum i bashkoi ne nje strukture te vetme.
Kjo strukture e kishte qendren ne Tirane. Largimi apo evakuimi nga Tirana - Shqiperia ishte i qete dhe pa lufte dhe trupa e fundit e larguar ka ikur ne 4 DHJETOR 1944.
Te gjithe JO-Komunistet shqiptare u larguan se bashku me kete administrate.
per te sqaruar tamam lexo ketu:
http://www.albanianhistory.net/1945_German-Wehrmacht/


#112

Atehere perse data 4 dhjetor? Sipas ketij burimi qe ke sjelle ne nuk kemi luftuar fare per tu cliruar nga gjermanet!!


#113

konstatimi juaj eshte i sakte, them 4 dhjetor sepse debati keto dite eshte rrotulluar se gjermani i fundit ka ikur ne 29 nendor prandaj kjo eshte data e festes nderkohe qe:

Fighting in Tirana

On 30-31 October 1944, a general assault on Tirana was carried out by the armed bands. Most of the capital city was destroyed in twenty days of street combat. We are of the view that this dramatic worsening of the situation would not have been necessary. It could have been avoided if the authorities had not, for reasons of formality, acceded passively and indeed demanded the dissolution of the Albanian Government. The Administration Group repeatedly pointed out that countries without leadership and organisation by nature always led to anarchy.

The further evacuation from Albania took place without any major fighting. The last German troops left the country on 4 December 1944.

… marre nga http://www.albanianhistory.net/1945_German-Wehrmacht/


#114

Po, keto faqet serbianna, albanianhistory.net njihen boterisht qe jane bibla e historiografise, me mire akoma edhe nga Wikipedia. Gjithe informacionet e sakta per historine boterore dhe ate shqiptare, aty I gjen.


#115

data u vendos qe te ishin te dyja ditet prane. per bukuri te xhestit dmth. dita e çlirimit behej po aq e rendesishme sa edhe ajo e pavaresise. plus qe edhe jugosllavia e kishte me 29 nendor me duket diten e çlirimit.


#116

dhe gallate eshte edhe kjo: https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=wQlVRqbvtW4


#117

ça po thu o anal-ist ? te kam thene disa here qe ti s’kupton dot nje tekst te dhene, edhe kur ta shpjegon si ne shkolle, jo pastaj kur te duhet edhe pak imagjinate, se testi eshte i paplote ose çeshtja me e thelle seç duket.

ajo qe them une s’eshte gje antikombetare perkundrazi, ajo qe eshte zyrtare eshte antikombetare. qe me fjalen Komb, mendoj se ka ardh dezinformimi.


#118

ajo qe thu ti nuk eshte as kombetare, e as antikombetare, ajo qe thu ti eshte kurreshtare, karare, bythare, karabushare, handikapatare … are … are … are … are …


#119

ik o prift truthare. vetem me debatu s’je ti.


#120

Po ç’pavarsi kemi sot kur te detyrojne te mbash mbi kurriz ;


#121

me seren tende “un kuptoj ti s’kupton” nuk mund te behet debat, behet vetem are are are are are


#122

pyetjet qe lindin natyrshem nga observimi i kombit shqiptar.

  1. eshte populli i vetem ne ballkan, me baze etnike, qe ka shume besime fetare. tek serbet, boshnjaket dhe kroatet, qe flasin te njejten gjuhe, besimi fetar perben diferencen kombetare. vendet fqinje e kane qe ne flamur simbolin fetar, qe perben faktorin vendimtar te bashkimit, apo te nyjes, te Kombit (Komb = Nyje = Lidhje)
  2. minoritaret qe NUK e mbajne veten per shqiptare, jane te besimit orthodoks. nuk jane gje muslimane.
  3. te gjithe shqiptaret e besimit orthodoks jane asimiluar ne vendet me popullsi te po ketij besimit. vetem ne shqiperi ata nuk u asimiluan.
    nga te gjitha keto natyrshem, mund te mendosh qe orthodokset shqiptare, jane te huaj te shqiptarizuar, prej viteve te izolimit, ose thjesht prej rastesise historike dhe gjeografike. te rrethum nga muslimane kane humbur identitetin origjinal. siç e humben boshnjaket muslimane (te vertete se te tjeret boshnjake jane serb dhe kroate, qe kerkojne bashkim me vendet respektive, s’dun te quhen as boshnjake).

#123

gollobordasit jane myslimane.

dihet qe pergjigja kurreshtare are are are do jete: gollobordasit e mbajne veten per shqiptare qe kane mesuar sllavisht me metoden e Nina Potapoves per te lexuar Dostojevskin ne origjinal.


#124

une di qe jane bullgare, dhe flasin gjuhe sllave. çudi po me duket qe qenkan muslimane. muslimane jane dhe gabelet apo romet psh.
puna eshte qe po flas per shqiptaret orthodokse (pyetja qe shtroj a ka te tille apo s’ka te tille ? a jane shqiptaret ortodokse greke te shqiptarizum ? greket i njohin si greke te gjithe shqiptaret e besimit ortodoks) dhe jo ata qe s’hyjne fare tek shqiptaret sepse e dine qe nuk jane te tille qe ne origjine. kane tjeter Etni.