Gjysma tjetër e vëllezërve Farrelly (“Green Book” – film amerikan me regji të Peter Farrelly)

e pashe. me la pak te dyzuar me thene te drejten, pasi me pelqeu idea, me mjaft elemente autoriale,por ne fund nuk arrita te kuptoj se ku donte te dilte tamam eastwood pervevse ti thurri himn institucionit te familjes. Duket si testamenti i tij, medemek une ja kushtova jeten kinemase por ajo qe vlejne jane vetem vlerat konservatore, familja etj.

2 Likes

Raportet midis Bashkimit Sovjetik dhe USA kane qene komplekse ne vitet e para te pushtetit bolshevik (vitet 20-30). Në kinema, regjizoret e tipit Eisenstein kane pas shku e ardh në Amerike pa teklif. Por dhe shume artiste te arteve te tjere. As qe behej fjale per lufte te ftohte (gjithcka ka filluar pas luftes se 2B, sidomos fushata anti-komuniste ne USA, me siguri e motivuar mbi te gjitha nga fitorja e papritur e Sovjetikeve në ate lufte + frika e ekspansionit komunist në bote pas asaj fitoreje gati spektakolare. Stalini biles, ne vitet 20-30 ka ndjekur politike pothuaj miqesore me SHBA.
Fort intéressante info qe solle.

E pe filmin ?

1 Like

po ka nje jave, permes linkut postuar nga albano ku edhe kam replikuar pak per filmin, me pelqeu,
anormaliteti dhe melodramaciteti (i zevendesuar) si filli pershkues i filmografise se Farrelly-t jane mese evidente - kjo sa per te reflektuar mbi review-ne, cfare lexojme. nota 8 e meritueshme.
Nga Farrelly-t me duket vetem komedin e ‘there’s smth about Mary’ njoh.

ndersa per mua fort interesante qe konstatimi qe bere mbi historine ne marrdheniet USA-BRSS para LIIB.
e cuditshme sesi Lufta e Ftohte ka shenjuar aq fort keto marrdhenie saqe ka fshire nga memoria e perditshme periudha normale si kjo qe pershkrove - me se e vertete - me artiste e kineaste ruse qe shkojne e vijne lirisht per në, e nga, amerika,
Fakti qe nje afro-amerikan studion ne Bashkimin Sovjetik ka gjasa te mos jete rast unik,

klin eastwood eshte fashist sepse i thurr hymn familjes si shok Enver me Nexhin. Komunist i vertete eshte Marloni qe i thurr hymn spermatozoideve te tij ne dysheme te apartamentit te shkrete ne Paris.

kishte te drejte shok enver dhe nexhi qe thoshin se imperializmi amerikan ka per aleat imperializmin sovjetik, qe grinden sa per sy e faqe, se ne fakt jane miq qe ndajne boten ne dy fela.

Best picture, ishte kompromis oscari kesaj rradhe, pak per te gjithe dhe rreshtim politik antitrump, si me thene. filmi me i mire nje filmi qe trajton rracizmin.
Megjithate mjaft cmime mori dhe lafy gaga me ate te freddy mercuri, qe ne fakt jane totalisht ne logjiken e oscar, filma biopic e komerciale.

edhe ti do rrosh shume me shume se une :smiley:

saaapo desha me shkrujt dicka !

Green Book eshte film sh i mire; por Akademia nuk sheh filma, i ndan çmimet pa i pare :smiley: kshu qe eshte nje ‘rastesi e lumtur’ (happy concidence) nje Oscar i tille

1 Like

ai per Freddie Mercury eshte nje tmerr i vertete. Eshte si nje faqe wikipedie e ilustruar me pamje

aq e drejte eshte kjo saqe dhe kritikat ne mass-media qene ose mbi devijimin nga historia e vertete e jetes se Dr. Shirley, ose i binin daulleve te korrektesise politike (si nje i bardhe vjen na meson si te jesh ‘black’ etj si keto)

e pashe ‘Mule’ (cilesi jo e mire) percaktim i gjetur, i yti
Film me i dobet se Sully (si me i miri Eastwood kto 2-3 vite ? ) por nuk thua dot qe nuk do i rikthehem, te pakten 1 here tjeter konfirmoj qe po.

e pashe freddy mercurin, per kureshtje me teper. E konfirmoj plotesisht percaktimin tend, asnje vlere kinematografike. Prova qe cmimet deri diku ne oscar i percakton shija e publikut.

Pse fitoi ndonje cmim tjeter pervec aktorit me te mire? Une nuk e kam pare, por Ramiu eshte aktor i mire

C’ne rreshtim politik? Ishte dhe nje film tjeter qe trajtonte racizmin. BlackKKKlansman.

Lady Gaga nuk ka lidhje me Freddy Mercury

akademia e oscar, hollywoodi dihet boterisht qe ka nje qendrim liberal te majte, nuk eshte ndonje gje e re dhe rreshtimi i gjithe artisteve kunder trump ne zgjedhjet e fundit.
Une e ndoqa ne 3 te nates edhe fjalimin e spike lee(oscar i tij i pare)rregjozorit te blackklansmann qr fitoi skenarin me te mire te pwrshtatur. e mbylli me frazen, 2020 eshte afer., le te tregojme etc etc c…
Oscar dhe hollywoodi njifet per nentekstet politike, nuk ka asgje te keqe, por menyra se si i trajton cmimet si kompromis dhe brenda skemave te saj eshte pak si teper akademike.
Persa i perket pse zgjodhi greenbook dhe jo blacklansman; kjo sepse mesazhi antirracist nuk duhet te jete aq eksplicit, alegretto ma non troppo

1 Like

E drejte, ashtu eshte, jane me liberale se te tjeret. Por kjo s’do te thote se japin cmimet filmave per karshillek trampit. Spike Lee nuk permendi gje trampin me emer.

po pse cfare duhet ti thoshte me; trumpi ik. Vetem Shqupi ta kerkon harbutce gjembo, Rama ik se kshu me do trampi mu, bota ka kultyre , pret zgjedhjet e rradhes ne 2020 biri i botes, luan sipas rregullave te lojes, playing by the rules😉

i mori kater oscar me duket, po nuk di ke

https://www.google.com/search?ei=9mp0XKq7NcWPjwTYwI7oAw&q=oscar+bohemian+rhapsody&oq=oscar+bohemian+rhapsody&gs_l=psy-ab.3..0i131j0i3l2j0i5i30l5j0i8i30l2.3514.3514..3966...0.0..0.66.66.1…0…1…gws-wiz.mnuD85ICTho

c’i jane qepur rracizmit ne hollywood si PDja Rames, ja ta terheqin zvarre bulevardit ja s’ka

Sully eshte kryeveper në raport me “The mule” (mbi të gjitha dialektika e raportit teknike/njerí). The Mule ne fakt eshte… pothuaj hiçgje (pervec faktit qe ndofta eshte hera e parë qe shohim në kinema nje hero të moshes se trete - pra The Mule si autoportret i Eastwood : kokemushka jam une vetë, regjizori ).
Por kjo eshte relativisht pak… . Jo kurgje, por dhe shume nuk eshte…
:frowning:

1 Like