I pafani Skënderbej (I)

kritikë

#101

Viti? Personalisht them fund 1800 fillim 1900


#102

pas pavaresise se greqise. ndryshe nuk do te ishte e ndare si territor.


#103

Ahahahaha Nqs historianet jane njerez jo shume te zgjuar sipas teje …ata qe e pelqejne historine dhe flasin per historine pa qene historian …sipas kesaj teorie i bie te jene budallenj ose sharlatan …

Non sapere che cosa sia accaduto nei tempi passati, sarebbe come restare per sempre un bambino. Se non si fa uso delle opere delle età passata, il mondo rimarrà sempre nell’infanzia della conoscenza.
(Cicerone)


#104

Jo vetem Driteroi, eshte bektashi edhe Kadareja. Dhe kjo eshte nje tregues, megjithse jo per ata qe se rrujne per fene.

Qe je ortodoks dhe qe un te parandjej si bektashi eshte nje vlere me teper se ortodoks. Te qenurit nje gje, nuk eshte vetem te qenurit formalisht ajo gje. Pavasisht se une gabova formalisht, ne kontestin e muhabetit tone mund te jesh “bektashi”, pa qene formalisht me preardhje bektashi.


#105

s’ka ça i pelqe historise. merresh me te kur s’ke tru per matematike dhe fizike kur je nxenes, dhe e shumta qe mund te besh eshte te japesh mesim diku, duke perseritur data si papagall.

historia eshte lende qe s’ka nevoje per shkolle, mjafton te kesh qejf apo kersheri me lexu libra dhe behesh historian. ndersa ka lende qe duhet patjeter te shkosh ne shkolle te mesohen.

me thuj ti tani nje historian te njohur ? qe te ket sqaru diçka te madhe dhe une i terheq fjalet dhe e ndryshoj mendjen.

kam asistuar ne france, ne disa koloke te njerit prej specialisteve me te mire sot, Pierre Cabanes (qe profesor kishte dhe baben, pra e kane zanat de père en fils) dhe nuk thote ndobnje gje te madhe, por perserit gjera qe dihen nga te gjithe.


#106

#107

vej re, qe per tjetrin shkruhet ne fillim Filozof dhe Historian. per te tregu qe ishte me shume nga historian i thjeshte.
pastaj shkolla qe ka bere ai, qiste njerzit me te mençur te frances ne ate kohe.


#108

mo i modhi sot, dhe qe ti nuk mund te kapesh dot mbas leshit te penisit te historianit puro:


#109

kot lodhesh, keta jane persona qe pa wikin si njeh me njeri sot. duhet te jesh si ata, dhe ti i deges, qe t’i kesh degjuar si emra. nuk e kalon asnjeri fushen me te cilen merren.


#110

nuk i njef ti, qe nuk njeh as wikin, njef vetem ca lapanjose te padegjuar te historise alternative pellazge. Kapi kto penisat qe i njef gjith bota, jo vetem ne France:


#111

une njoh ata qe me interesojne dhe mbi te gjitha, ata qe nuk mbrojne versionin zyrtar te diçkaje, qe ne te shumten eshte i manipuluar qe ne tekstet e vjetra.

si kudo historia do Flair, ta kapesh vete ate qe fshihet midis rreshtave banale, te kesh aftesi te analizosh drejte dhe te kesh logjike te pagabushme. qe kur te mban shteti me pare, si gjithe profesoret, ti nuk mund me te ngrihesh mbi nivel zyrtar se ke frike se humb vendin e punes, etj.

historia eshte pastaj dege ku nuk verteton gje edhe te duash. ti do japesh versionin tat dhe do presesh qe ndoshta ky nje dite mbeshtetet nga te tjere, ose do dalin dokumente te pakundershtueshme qe ta mbeshtesin nje dite. ne matematike fizike, etj, ti e vulos vete nje histori , ekuacion te dhene, i ven firmen dhe te gjithe e provojne qe eshte tamam, etj. dmth ti i mbyll diskutimet rreth saj.


#112

majft, kaq e kam takatin me tu pergjigj ty e traplliqeve te tilla:


#113

o xixe, po shkruj mer burr nje “Metafizika e historise” dhe lenia kurreshtareve albaneze te merren me Jotin. Nuk del gjo nga ky muhabet perveç sherre te kota.


#114

E ke ndjerë nga larg qëllimin tim të temës.,

Sa për njoftim, atë jam duke shkruar.

Joti është një nga shembujt lokalë që tregon absurditetin e pohimit që historia është shkencë, apo që historianët merren me të vërteta objektive, jashtë ideologjisë - shembulli tjetër është miti i origjinës - nê rastin tonë, lidhja “logjike” pellazgë - ilirë -arbër - shqiptarë.

P.S: më ke marrë një çap “buke nga goja” me atë temën që ke paraqitur - Dokument apo gënjeshtër.


#116

çfare dmth i pafan ?


#117

I pafat - në të folurën e arbëreshëve.
De Rada ka shkruar një poemë (1896) me titull “Skënderbeu i pafan”


#118

derada flet per Vojsaven nenen e Skenderbeut po ashtu. e bilja e Prenges thote. e kishte kusheri skenderbeun me duket.

po e korrigjoj se ne fakt eshte ky tjetri qe shkruan.

Gavril Dara i Riu, Kënga e Sprasme e Balës, 1961, f. 20.

“Ndër këta, të parët, prindërit e mi, që emërohen gjer më sot Mërkuri e Njani i Dharenjëve, gjërinj (gjini, fis, gjak- shenimi im) të Kastriotit nga ana e Vojsavës, së jëmës së tij, se biljes së Prenkut të Mirditëve”

ja pra nje fakt, qe Vojsava s’ka qene gje serbe po shqiptare nga Mirdita.


#119

History is a set of lies agreed upon .
Napoleon Bonaparte


#120

po sikur të shkruaja unë:

“ndër këta, të parët, stërgjyshêrit e mij, që emërohen më sot Xixa dhe Xixëllonja, gjërinj të Kastriotit nga ana e Hoçishtarëve që në kohë te vona u riquajtën Ziçishti, pikërisht ata që u pushkatuan nga diktatori Hoxha në fillim të viteve 80’ - siç dihet, me origjinë të hershme nga Pollogu, farë nga ana e Vojsavës, së jëmës së tij…”

a nuk është një fakt i sigurtë se Vojsava ka qenë shqiptare dhe aspak serbe - për më tepër nga Devolli?


#121

ti nuk mund te shkruash keshtu, ky eshte problemi, se s’do kishe pritur ndryshe postimin tim per ta menduar kete variant. por do ta kishe bere fakt te kryer.