I pafani Skënderbej (I)

kritikë

#145

nuk po te kercenoj, por dua vetem te te ve ne dukje qe perballe meje s’do guxoje te me drejtoheshe me te njejtat fjale.
pra edhe njehere per ty karin, neper komente drejtoju tjetrit njesoj siç po ta kishe perballe teje, qe te jesh koherent me veten jo per gje. megjithese e di qe ti se njeh kete fjale. se duket tek postimet.

tjetrit lart pa i thene gje Plaç, me quan povre kon, perballe do ta kisha hedh ne sene direkt, ta hanin peshqit.


#146

pak komente me lart na ke kercenuar me pushkatim si Enveri kush shkruan ne blog ne demokraci (per te mos kujtuar maskaralleqet e thena vazhdimisht ne blog çdo personi), tani kerkon te drejtohem me edukate. Kokloqe!


#147

nuk kerkoj edukate nga ti debili, or i trashe qe nuk kupton gje prej gjeje. por qe te jesh KOHERENT me veten, me ato qe shkruan, nuk duhet te habitesh apo te te duken si kerkcenime, kur ti vete fyen tjetrin i pari.

provoje me dike atje ku jeton, fyeje dhe prit sesi do te reagoje ai. dhe do ta kuptosh VETE ate qe po te them une.


#148

o kokloqe, ashtu si ne nuk dime se çfar mundesi shkruese ke ti te fshehura ne sirtar ose t’futme n’mythe, po ashtu ti nuk di se une jam karateist dhe peshoj 100 kile.


#149

pse atehere te duken si kercenime fjalet qe te thashe ? ti normalisht s’duhet te kesh frike. normalisht me tipa si ty nuk ndyhet dora, por ne inat e siper çfare s’mund te besh. megjithese te besh burg per nje felliqesire si tendja, eshte krim ndaj vetes.


#150

jane kercenime te nje impotenti handikapat, sepse vetem nje impotent anonim imagjinon se do te takoje tjetrin anonim ne Paris dhe do t’i haje gurmazin me dhembe. Te frikeshme jane vetem frazat, nuk ka rrezik real.


#151

fjala peshon me rende se plumbi ka thene poplli. ik nashti klluf, dhe merru me diçka me te frytshme per veten, se ma çave karin per sot.

dhe do kisha qejf te prezantoheshim nje here, sa per lezet.


#152

o i poshter me vrave!


#153

kush i tregon varrin tjetrit, bie vetë brenda! :joy:


#154

Kush fitoi, kureshtari apo bigu?


#155

Sidoqofte rrezultati, ishte nje dyluftim titanesh.


#156

s’do kete me vazhdim te trilogjise, se do t’i vije turp kritikut te vetshpallur ziza ( e paska xixa ne fakt). ngaqe u demaskua ketu perfundimisht. shyqyr qe s’ka vene emer, dhe mund te shitet diku tjeter po pati veç kara qe e lexojne.


#157

Xixa kur do ta kemi fatin te lexojme pjesen e dyte? Se jam shume kurreshtar me ja dhi kurreshtarit.


#158

Fjala “histori” vjen nga Greqishtja e Vjeter. Ne Greqine e Lashte u shfaqen edhe historianet e pare, sic ishin Herodoti, Thukididi, Aristoteli etj. Aristoteli ishte dhe njeriu qe u mundua te jap karakterin me te pershtatur per “historine” duke e quajtur ate si “dituria e veprave njerezore”.
Sot analizuesit e Historise bien ndakort se Historia eshte shkenca e cila meret me studimin dhe shpjegimin e se kaluares, veprimtarise se njeriut. Ne qender te vemendjes se Historise ndodhet vet qenja njeri. Cdo ngjarje ose dukuri historike ndodh vetem nje here, nuk perseritet. Megjthate shume ndodhi historike ngajne me njera tjetren per shkakun se rrethanat ne te cilat ndodhen jane te njejta, deshirat dhe nevojat e njerezve nuk ndryshojne lehte psh. deshira per pushtet e pasuri. Historia sipas historianeve eshte shkenca me e dobishme per njeriun sepse me historine njeriu meson te kaluaren, shpjegon te tashmen dhe parashikon te ardhmen.


#159

Historia = Ishte, e shkuara. ish-e-tëra (istoire (shek XII) > ystorie > estorie > Hystoire / Histoire (shek XVI dhe XXI) ky eshte evolucioni grafik i fjales sipas fjalorit tim etimollogjik)
fjala shqipe e shpjegon origjinen si gjitthnje dhe kudo. te tjeret i bijne nga kina se s’dine shqipen.

si dhe po te lexosh ata qe permende me filozofet greke te kohes, kane te njejten dallim ne inteligjence si te krahasosh Ajnshtajnin me historianin me te mençur te shekullit te kaluar.

po s’ma ha mendja se e ke lexu, Herodotin psh, qe tregon gjepura neper librat e tija.


#160

Thot qa di - tha çfare diti puro shqip psh.


#161

Hera fundit qe komunikoj me ty …Kur shkrun ndjek nje llogjike mendimi ne dialog ?
The qe historia dhe historianet jane kot …
une te thash imagjino se si jane ata qe s’jan historian dhe flasin per historin :wink:
Te ktheva pergjigje pse eshte e rendesishme historia …
ti vazhdon ben akoma histori pa lidhje …edhe pse e quan te kote e te parendesishme historin
nuk di si ta perkthej shqip -shqip kete llogjike dialogu …per kete arsye nuk vazhdoj dot me …mund te shkruash çfare te duash …shnet e te mira ne shqip :smiley:


#162

Aristote eshte FILOZOF dhe jo historian, ai mund te kete shkujt dhe histori edhe vjersha ka bo dhe pikture, etj. kupton ti ? po nuk eshte nga ata historianet qe pagun ministria arsimit sot apo akademia shkencave.

dhe kur them qe historianet s’jane inteligjente kjo duhet marre ne lidhje me te tjeret rrotull tyre, jo me qitapin tat apo çfare ke ti ne tru. me solle vetem greke te vjeter, qe shumica kane bere nga njeqind gjera njekohesisht, nuk jane vetem historiane si keta te sotmit, dhe EDHE keta nuk krahasohen me me te mençurit qe ka qit greqia e kohes.

diferenca eshte njesoj. si dhe ata qe s’marrin vesh nga historia jane muratore, apo tjeter profesion apo njerez qe su intereson asgje ne jete vetem te ushqehen dhe te shumohen, si shumica mnjf.

por s’ka nje historian qe te ket shpjeguar apo revolucionarizuar diçka me peshe. fjale qe s’vertetohen leshojne, dhe kopjojne ato qe ka shkruar profesori tyre, s’bejne dot me shume se s’kane peshe dhe te duan.

dhe ti bej ç’te duash, ne daç komuniko ne daç jo, mua aq me ben. nuk vij per ty, as shkruaj apo te komunikoj me ty.


#163

ata qe s’jane historiane as flasin fare per historine se s’u intereson HIÇ, ndersa ata qe flasin mbi historine pa qene te paguar si historiane, u interesoin historia se ndryshe nuk do te flisnin per te fare.
keta nashti eshte DETYRA tende ti marresh ne konsiderate apo jo? te ndash shapin nge sheqeri kur i thone.
mesa kam vene re nga ty, historianet e enverit nuk i quan si historiane por si te kuq rrenacake qe mashtronin popullin liberal shqiptar. pra kur do, nuk i mban per gje te besushme njerzit e paguar nga ministria arsimit.

ky eshte tani sinqeriteti ne diskutim apo qe quhet ndryshe koherence GJYKIMI. pastaj ma ha mendja ke bere dhe vete ca klase shkolle, dhe do ta kesh vene re, qe kush nuk ishte nxenes i mire ne lendet e veshtira (mat, fizike, etj), shkonte ne universitet tek lendet me pak te veshtira, ku futej dhe historia. se diplloma i interesan studentit, asgje tjeter. ato pese libra qe meson ne shkolle i lexon dhe vete po te kesh pasion. por nga keta pese libra vetem nje cope leter varet, diplloma. asgje tjeter, neqoftese ke ndermend te besh ne jete me shume se kaq, do te duhet shume me shume pune se leximi i ketyre pese librave. etj.

ketu ku jetoj une, me shume nga gjysma e standit te veprave te historise jane te shkruara jo nga historiane ne profesion. dhe jane librat me interesante.

nje grek, Aristidh Kola, ishte avokat. u be avokat (qe te fitoje lek qyl) vetem qe t’i perkushtohej historise (se qe ti perkushtohesh diçkaje qe ke pasion, duhet ta kesh siguruar jetesen tende me pare). dinte te gjitha gojedhenat e Homerit me dialektet e greqishtes se vjeter, qe s’ka sot njeri ne bote t’i dije, dinte Sanskritisht, etj gjuhe te vjetra te vdekura. ti tani nuk e merr me seriozitet se s’eshte dipllomuar si historian apo s’ka post te tille ne ndonje kateder. shyqyr qe ata qe botojne libra nuk te kerkojne dipllomen, se do t’i kishim bibliotekat bosh sot.


#164

Thashe devolliu me i madh, nuk thashe eshte shkrimtari i vetem i shquar bektashi. Por vertet je i Moth, se une mendoj qe nese shqiptaret do duhej te kishin vetem nje fe (e di qe eshte sekt), duhej te ishte bektashizmi. Eshte me autokton te themi, fete e tjera ku me shume e ku me pak jane perdorur nga te huajt kunder shqiptareve.