I pafani Skënderbej (I)

kritikë

#161

Hera fundit qe komunikoj me ty …Kur shkrun ndjek nje llogjike mendimi ne dialog ?
The qe historia dhe historianet jane kot …
une te thash imagjino se si jane ata qe s’jan historian dhe flasin per historin :wink:
Te ktheva pergjigje pse eshte e rendesishme historia …
ti vazhdon ben akoma histori pa lidhje …edhe pse e quan te kote e te parendesishme historin
nuk di si ta perkthej shqip -shqip kete llogjike dialogu …per kete arsye nuk vazhdoj dot me …mund te shkruash çfare te duash …shnet e te mira ne shqip :smiley:


#162

Aristote eshte FILOZOF dhe jo historian, ai mund te kete shkujt dhe histori edhe vjersha ka bo dhe pikture, etj. kupton ti ? po nuk eshte nga ata historianet qe pagun ministria arsimit sot apo akademia shkencave.

dhe kur them qe historianet s’jane inteligjente kjo duhet marre ne lidhje me te tjeret rrotull tyre, jo me qitapin tat apo çfare ke ti ne tru. me solle vetem greke te vjeter, qe shumica kane bere nga njeqind gjera njekohesisht, nuk jane vetem historiane si keta te sotmit, dhe EDHE keta nuk krahasohen me me te mençurit qe ka qit greqia e kohes.

diferenca eshte njesoj. si dhe ata qe s’marrin vesh nga historia jane muratore, apo tjeter profesion apo njerez qe su intereson asgje ne jete vetem te ushqehen dhe te shumohen, si shumica mnjf.

por s’ka nje historian qe te ket shpjeguar apo revolucionarizuar diçka me peshe. fjale qe s’vertetohen leshojne, dhe kopjojne ato qe ka shkruar profesori tyre, s’bejne dot me shume se s’kane peshe dhe te duan.

dhe ti bej ç’te duash, ne daç komuniko ne daç jo, mua aq me ben. nuk vij per ty, as shkruaj apo te komunikoj me ty.


#163

ata qe s’jane historiane as flasin fare per historine se s’u intereson HIÇ, ndersa ata qe flasin mbi historine pa qene te paguar si historiane, u interesoin historia se ndryshe nuk do te flisnin per te fare.
keta nashti eshte DETYRA tende ti marresh ne konsiderate apo jo? te ndash shapin nge sheqeri kur i thone.
mesa kam vene re nga ty, historianet e enverit nuk i quan si historiane por si te kuq rrenacake qe mashtronin popullin liberal shqiptar. pra kur do, nuk i mban per gje te besushme njerzit e paguar nga ministria arsimit.

ky eshte tani sinqeriteti ne diskutim apo qe quhet ndryshe koherence GJYKIMI. pastaj ma ha mendja ke bere dhe vete ca klase shkolle, dhe do ta kesh vene re, qe kush nuk ishte nxenes i mire ne lendet e veshtira (mat, fizike, etj), shkonte ne universitet tek lendet me pak te veshtira, ku futej dhe historia. se diplloma i interesan studentit, asgje tjeter. ato pese libra qe meson ne shkolle i lexon dhe vete po te kesh pasion. por nga keta pese libra vetem nje cope leter varet, diplloma. asgje tjeter, neqoftese ke ndermend te besh ne jete me shume se kaq, do te duhet shume me shume pune se leximi i ketyre pese librave. etj.

ketu ku jetoj une, me shume nga gjysma e standit te veprave te historise jane te shkruara jo nga historiane ne profesion. dhe jane librat me interesante.

nje grek, Aristidh Kola, ishte avokat. u be avokat (qe te fitoje lek qyl) vetem qe t’i perkushtohej historise (se qe ti perkushtohesh diçkaje qe ke pasion, duhet ta kesh siguruar jetesen tende me pare). dinte te gjitha gojedhenat e Homerit me dialektet e greqishtes se vjeter, qe s’ka sot njeri ne bote t’i dije, dinte Sanskritisht, etj gjuhe te vjetra te vdekura. ti tani nuk e merr me seriozitet se s’eshte dipllomuar si historian apo s’ka post te tille ne ndonje kateder. shyqyr qe ata qe botojne libra nuk te kerkojne dipllomen, se do t’i kishim bibliotekat bosh sot.


#164

Thashe devolliu me i madh, nuk thashe eshte shkrimtari i vetem i shquar bektashi. Por vertet je i Moth, se une mendoj qe nese shqiptaret do duhej te kishin vetem nje fe (e di qe eshte sekt), duhej te ishte bektashizmi. Eshte me autokton te themi, fete e tjera ku me shume e ku me pak jane perdorur nga te huajt kunder shqiptareve.


#165

Kush e perdori fene katolike?


#166

Fene katolike mund te mos e kene perdorur aq te huajt, sa e kane perdorur shqiptaret per t’u tehuajtur nga shqiptaret e tjere, verejte per shembull qe e ben edhe delta pa dhembe/ shqiptari i vjeter me dhembe.


#167

Kot e shame: