ISIS godet Barcelonën - 13 të vdekur


#41

Me fal zoteri, pse qeshni me pecogroset e Brukselit te cilet kane ne dore fatet e botes? Per me shume referoju letres drejtuar Presidentit Metaj, si dhe, gjithmone, vq.


#42

oh mama! si eshte e mundur te ndodhin gjera te tilla!?


#43

Une do te thoja Arabie Saudite e jo Irani.


#44

Ishin duke bere te dytin.


#45

I paskish kaplu etuziazmi i festave. Eid Al-adha eshte direkt mas ktheses.


#46

Perfundimisht, ky eshte idiot

Disgust as Trump quotes approvingly apocryphal tale of US general who ‘summarily executed Muslim terrorists with pigs’ blood-soaked bullets’ in wake of Barcelona bloodbath
http://www.dailymail.co.uk/news/article-4800500/Trump-renews-fake-terror-story-Blackjack-Pershing.html


#47

Autori i sulmit dyshohet se eshte nje djale 17 vjec nga Maroku. Nderkohe sot naten policia Spanjolle vrau 5 persona te cilet tentuan te kryenin nje sulm te ngashem ne nje qyteze prane Tarragones.


#48

Irani eshte Shi’i, vendet e tjera te lindjes se mesme jane Sunni.

Ke dhe kete artikullin e vjeter qe ta shpjegon serish fene , dhe marredheniet qe ka Irani me vende si Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkurara Arabe.


#49

Arabia Saudite ka portofolin


#50

Sqeke fort i qarte, po nuk ka problem. Mjafton te kihet parasysh qe shiit’t dhe sumit’t jane bo per njeri tjetrin.


#51

Per cfare s’jam i qarte ? Qe Irani eshte Shi’i e UAE eshte Sunni ?


#52

Se kush sponsorizon ke, se kush eshte kush. Jane kashte e koqe.


#53

Ajo dihet qe s’kane dallim , e jane bashke kunder perendimit dhe krishterimit.


#54

Sa keq qe kane ardh punet deri ktu, ku kto lajme jane bere te zakonshme e s’i bejne me pershtypje publikut, qe ka zhvilluar tolerance ndaj tyre.

Mjere familjaret. Ne t’tjereve…na rujt Allahu.


#55

Me pershypje dhe rendesi i japin Tweetave te Trumpit sesa rrezikut qe perballet sot qyteterimi perendimor.

Por s’ka problem , te gjitha sakrifikohen per hir te politcal correctness , se jane rehate neper suburbs per vete e dalin bejne politikat e botes.


#56

Shume keq per viktimat dhe te plagosurit. Mjere per ata qe gezohen nga lajme te tilla.


#57

Political correctness eshte ajo qe e mban pushtetin larg duarve te ekstremisteve.
Republikanet e tjere nuk jane budallenj qe mbeshtesin political correctness. Perkundrazi, jane me te zgjuar se Trump e kane me shume pervoje ne politike se nje kllloun programesh televizive.
Trump doli kunder political correcntess dhe u dha ze supremacisteve te bardhe, ekstremiste. Si pasoje e shmangies se political correcntess nga trump u zgjuan ekstremistet e majte gjithashtu. Po vazhdoi, do zgjohen dhe ekstremistet e zinj, pastaj latine, aziatike, hebrej. Apo kujton se do te rrine urte? Sa me shume te shmanget political correctness, aq me shume vemendje do te marrin ekstremistet. Hera e fundit qe situata ishte ne dore te ekstremisteve, ishte Lufta e Dyte Boterore. Pas luftes se dyte hyri ne loje political correctness dhe e kane ruajtur si syte e ballit, sepse e dine c’ndodh pa te.


#58

kush eshte i interesuar per politike, ne kuptimin qe eshte i infektuar nga kolera e politikes e njeres prej boleve majtas djathtas (e ka per kulture familjare), ta do mendja qe ndjen nje gezim cinik nga keto ndodhi. Kto keqardhjet e shprehura ne publik jane hipokrite formale ne shumicen e rasteve, njesoj si per vizite ne rast vdekjeje shprehja “per kry t’shnosh”, fjale sa per te thene, e ne fakt duke qene ne gjendje emocionale sholle gomari.

Emocionalisht mediat moderne kane zevendesuar spetaklin e luftimit midis gladiatoreve ne amfiteater romak, spektatoret shofin gallate si vriten e priten te tjeret duke bere like me gishtin e madh poshte ose lart. E vetmja meshire ose empati i bie te jete edhe ajo egoiste: identifikimi me gladiatorin e vene poshte, frika se mund te jesh nje dite ti vete ne te njejten gjendje. Por edhe kjo trasformohet ne kenaqesi personale: nuk jam une qe po vdes, eshte tjetri, naplaby un per vete jam mir ktu tek shkallet e stadiumit tu bo i dor muhabet me Belulin per te ardhmen e kombit ne futboll.


#59

Political correctness eshte ajo qe mban pushtetin larg duarve te njerezve te thjeshte ,qe i opreson me terma dhe
frike autoritare demek per hir te demokracise.


#60

Jo popullin, por ekstremistet. Ne nje vend me shume etni, korrektesa politike eshte e domosdoshme. Nuk mund te jesh i lire te ofendosh njeren etni, sepse do te kete edhe pergjigje e si pasoje situata del jashte kontrolli dhe humbin te gjithe, edhe ata 90% qe s’kane faj.