ISIS godet Barcelonën - 13 të vdekur


#61

Faleminderit qe perforcove ate qe thashe une.


#62

Po dhe kjo sjell simpatizimin dhe tolerimin e nje etnie te caktuar kundrejte te tjerave , situata nuk del jashte kontrollit per shkak te ofendimeve ,cdo shtet i ka mjetet per te nderhyre ne raste te vecanta, por media dhe aktore te caktuar i fryejne zjarrit , duke e maskuar sic thua ti per te miren e te gjitheve kur ne fakt me shume ben dem se mire.

Gjithsesi perceptimi eshte subjektiv.


#63

Une perforcova ate qe eshte fakt , ti the qe Irani eshte bektashi , kur bektashizmi eshte irrelevant perpara degeve te ndryshme te islamit.


#64

Une e kam fajin qe ti s’e di lidhjen e bektashizmit me shia? Bektashi ishte me teper per te treguar mungesen e lidhjes ndermjet Iranit dhe daesh.


#65

Une e kisha per gezimin ciniko-politik qe thua ti, jo per trasnformimin ne kenaqesine personale. Per njerez qe ndihen te vertetuar per “teorira” qe kane permendur me pare, dhe presin situata te tilla per te treguar udhen.
Sa per ty, mire qe po flet me Belulin per futboll. Te isha si Beluli ama s’do flisja me ty.


#66

Bektashizmi nuk eshte pjese e Shiiteve @gjembi. Thjesht ne krahasim me sunitet ka me shume ngjashmeri. Bektashinjte jane nje nder tarikatet e sufizmit, nje nen-ndarje me e vogel se dyshja e madhe


#67

Une e permenda implikimin e autoreve te sulmit sipas autoriteteve spanjolle qe thane jane trajnuar prane DAESH,
por kjo se mohon faktin e perfshirjes dhe interesave qe ka Irani , ne te gjithe sferen e terrorizmit sot bote.

Por ja sic tha dhe pemaa , bektashizmi s’paska lidhje me Shi’i-t e Iranit.
Mbi te gjitha kryteqeja eshte ne Shqiperi , ketu e ka marre zhvillimin si fe se s’ka pas perplasje me keto te tjerat.


#68

Kot kjo ndonje shashke e Trump :stuck_out_tongue_winking_eye: (do thoshte CNN)


#69

Faleminderit Pemaa. E di qe eshte tarikat i sufizmit, por duke patur parasysh qe besojne tek Aliu… . Nejse se po dal nga tema.


#70

kurse un nuk e kisha kaq te sofistikuar per teoriciene qe bejne teorira, e kisha thjeshte per lapanjosa blogu qe ndjejne kenaqsi te fshehur me hipokrizi nga diskutimi per vdekjen e tjetrit, njekohesisht ndjejne te njejten kenaqesi kur me shum edukate kerkojne te fusin ne sherr te tjeret per te pare vdekjen perseri ne nje forme tjeter.


#71

meqe gjembi doli nga tema sipas zakonit, po dal edhe une si koleg i saj:


#72


#73

Absolutisht s’dua t’ju fus ne sherr, me apo pa edukate. Por ti futbollin nuk e vlereson. Kurse me punen e kenaqesise se fshehur me hipokrizi nuk duhet te jesh kaq i bindur qe e ke mire, po nxitohesh. I jep shume rendesi vetes dhe e konsideron gjithmone veten te sakte. Kete gje ne peshk e shfaqin zakonisht kureshtari, shkaba, ky profesori i koheve te fundit dhe ti.


#74

perkundrazi un futbollin e vlersoj shume, panvarsisht se tani nuk diskutoj me per te. Ne fakt te pelqen apo jo, futbolli eshte superloja pare vetem nga pikpamja objektive, mjafton fakti objektiv qe eshte loja me e pelqyer dhe me e ndjekur ne bote.

Ndersa per punen e kenaqsise qe sjell vdekja e fshehur me kenaqsi, nuk kam faj un qe per kete çeshtje nxitohen Dostojevskij, Tolstoj, Frojdi, Shkaba, Ilia Topja dhe ndonje dyzine figura te tjera te te njejtit kaliber.

I kom thone disa here mos nxitoni, por nuk ma ndigjojne llafin.


#75

Funderinat islamike godasin Finlandën kësaj radhe.
2 të vrarë dhe 6 të plagosur gjatë një sulmi me thika nga ndjekësit e fesë së paqes në Turku. Evropa është në gjendje lufte dhe libturdët vazhdojnë dhe fusin kokën në rere duke ju shmangur realitetit të hidhur


#76

Jo nuk ishte islamik ai.
Ishte nga KKK dhe Trump


#77

Adi si qe puna, na i shpjego me dy llafe, se sa per ate qe thua;
"… nga ndjekësit e fesë së paqes … "
te gjitha fete e rrymat , keshtu thone; Ne jemi feja e paqes.


#78

A mund te ma shpjegoje njeri , perse behen keto akte? Pse mosha e terroristeve nuk i kalon 19 vjetet? Kush e organizon dhe mban gjalle ISISIN dhe ideologjine e tij?


#79

Behen per te mbajtur gjalle kauzen, luften e lindjes ndaj perendimit, islamit ndaj botes se krishtere.

Ka edhe mosha me te medhaja , por kryesisht mosha 20 e poshte jane persona qe ne adoleshence ose femijeri jane prekur nga “diskriminimi” pas 11 Shtatorit, kur e gjithe bota filloi ti shikoje me medyshje myslimanet qe kishin dekada qe jetonin atje ku jetojne. Duke para ndarjen “ATA” dhe “NE” , ne shume raste keta individe i rikthehen rrenjeve te tyre, prane komuniteteve myslimane e xhamive , qe ne te shumten e rasteve per shkak se predikohet ne arabisht e dialekte te ndryshme jane perdorur si platformat kryesore te indoktriminit te te rinjve , per ti bere luftetare te kauzes.
Pastaj eshte interneti, media sociale, lajmet nga vendlindja , propaganda qe perendimi eshte fajtore , qe i shtyne te lidhen e te krijojne kontakte me rekrutues celulash ane e mbane globit. Ka shume e shume arsye , por asnje se justifikon burracakerine e nje akti te tille.


#80

ho t’shofim ty shpjegoje i her pse, sepse Ilia Topja ja ka shpjeguar teleskopit, qe vezhgon dhe nuk fotografon, se keto gjera i ka sajdis Mossadi ne menyre qe te perhaper problemin e shtepise edhe ne shtepi te tjetrit.

Kurse njoni ktu qe s’do qe ti permend emrin, e ka shpjeguar punen e 19 vjeçareve duke bere analogji me luften e Spanjes, me pune hormonesh: njesoj si Mehmet Shehu, Petro Marko, Heminguej e shum te tjere intelektuale te shquar shkuan ne Lufte te Spanjes per te pallu ndonje muçaçash e njekohesisht per te vra fashiste (eros-thanatos).

E vetmja enigme eshte: mir qe atehere s’kishte pampore te medhej per te bere qef duke vizituar boten, po kta 19 vjeçaret e sotem pse nuk ja hipin pamporit t’moth te Deli Muçollarit njesoj si Mimoza Llastica?