Janë më të mirët por jo aq sa duhet


#21

Jepini mor horra leke :frowning:


#23

Paret mbaruan! Ju te tjeret ngrohuni ne diell!


#24

Cdo vit ndahen fonde nga buxheti i shtetit te cilat i jepen Min Bujqesise per te subvencionuar (fonde falas) projekte bujqesore & blegtorale dhe/ose agroperpunuese per ata/ato qe punojne ne bujqesi. keto fonde admonistriohen nga nje drektori e vecantre prane Min. Bujqesise. Nga sa kam degjuar nga miq te mi ne fushen e biznesit bujqesor apo blegtoral qe te perfitosh nga keto grande pervec plotesimit te kritereve duhet ti japesh (kuptohen nen dore) 20% te shumes se grandit. Kjo ka qene deri para 2 vitesh, tani nuk e di sa ka shkuar.


#25

ministri i ri i bujqesise dhe plani i ri 5 vjecar, do i jape drejtim edhe kesaj ceshtjeje qe eshte lene ne harrese.
Edhe nje here, urime ministrit te ri te bujqsise dhe suksese te metejshme!


#26

Indeed indeed ! Nje prioritet nder prioritete!


#27

Une shpresoj qe kjo praktike ka ndryshuar me marrjen ne pune te zv. ministrit te bujqesise nga diaspora megjithese kishte 0 eksperience ne bujqesi apo menaxhim.


#28

nga fotot mora vesh qe e kishe percjelle ne aeroport me limuzine. Bravo, bravo, u mbusha me krenari kur i pashe.


#29

Qeveria po shikon blerjen e 5000 krereve lope per t’ua shitur pastaj fermerve me kredi te bute por ka hap nje debat te madh kjo ceshtje.
Nje pjese e specialistve ne mbq jane per blerjen e lopes holstein (rrace hollandeze) ndersa nje pjese jane per rracen jersey. Argumentet pro rraces holandeze jane prodhimtaria e larte per cikel jete (qumwsht dhe vica) ndersa argumentet kunder jane konsumon shume ushqim, leshon shume CO2, pak yndyre ne qumesht.
Ndersa per jersey arg. Pro jane pak ushqim, shume yndyre ne qumesht dhe teper rezistente. Arg. Kundra: pak prodhimari ( qumesht dhe vica) .
Hera e pare qe me degjuan veshet qe tani merret ne konsiderate per blerjen e lopeve dhe emissions e CO2! Allah allah …


#30

Duket qarte qe njeriu yne ne mbq u ka vene veshin disa komenteve kur ishte antar i nderuar i ppu.


#31

cfare rekomandoi ai i njohuri i Belulit? ai qe kish mbi 10 ferma?


#32

Dihet, lopet holstein. Avantazhi i tij eshte se per 3 vjet te jep dhe suport falas dhe garanci per vicat.
Por thashe qe problemi eshte emissions e CO2. Ka dale nje ligj ne be http://eur-lex.europa.eu/legal-content/FR/TXT/?uri=LEGISSUM:f84007
qe kontrollon emissionss e CO2 per krere per ferme per te pasur subvention. Keta ne shqp jane mbrapa ne kete çeshtje.


#33

Vlonjato, nje saktesim. Lopet holstein vijne nga Schleswig Holstein pjese e DE.
Vite me pare kam pas fatin te njihem me ministrin perkates qe i shiti lope te kesaj race qeverise dulles. Ai vete ishte CDU e shoqja ishte nga ato enveristet tralala qe vinin ne AL si turiste.
Holstein jane per terren fushor vec. Specialstet ne ministri duhet te kene pervoja nga e kaluara me kete race.
Po qe se duhen lope per mish e per kodrat e AL, shiko nga Rockies. Ka lope (Hereford) qe kullosin maleve me mulies e whites. Pa stalla, gjithe vitin edhe ne -30.


#34

flm per verejtjen, Patriot. Cfare mendon ti per ceshtjen e CO2? a ja vlen te trajtohet aq seriozisht ne kuader te kesaj marreveshje? a mos do ish me mire te “injorohej” per te adresuar nevojat imediate te bujkut tone sot?

Dua te them qe nje i nderuar ketu i ka kushtuar shume kohe ketij subjekti po nuk di sa ja vlen te trajtohet
Ne kemi bere nje krahasim te legjislacioneve. Te keti ku jemi sot dhe atij drejt te cilit duhet te shkojme (paralel me legislacionin kanadez e europian).
Duhet pranuar qe ky aktuali yne ka shume mangesi po qe te amendohet, kerkon shume njohuri dhe specialistet e fushes, per fat te keq mungojne.


#35

Bredho nuk eshte se nuk ka specialiste. Ka por jane te nje gjenerate tjeter dhe nuk jane apdejtuar me strukturat, legjislacionin dhe literaturen perkatese. Dmth duhet kohe e madhe ti pershtasesh keta specialiste per nevojat e sotme dhe te te ardhmes. Nje tjeter problem eshte dhe lobingu i fermereve europiane ( krysisht gjermane, hollandez dhe danez) te cilet me lidhjet qe kane ne bruksel vendosin parametra qe vetem fermat e tyre mund ti arrijne. Duhet qe funksionaret shqp qe punijne si ne brks si ne gjermani, hllnd apo dnmrk te jene me dinamike ne paraqitjen e interesave shqiptare. S’ duhet te presin tiranen tu thote ca do bejne. Duhet te jene me iniciative.


#36

shoku, une jam njohur me mendimin tend se duhet nje nderrim rrenjesor i kesaj gjenerate specialistesh dhe keshilltaresh.
Une nuk jam krejt dakort me kete ide. Jam partizan i idese se keta njerez mund te edukohen me te rejat e fundit dhe te behen keshtu te dobishem. Nuk mund te hedhim poshte me nje te rene te lapsit investime disa vjecare qe jane bere ne drejtimin e pergatitjes se kuadrove. Le te presim nje pergjigje te matur edhe nga ministri i ri i mbq, mendimin e pjekur te te cilit te githe ketu e vleresojne, perfshire dhe ata qe edhe mund ta kene sulmuar per motive te rendomta politike


#37

Kthupi te ishte per zotesi, ai Trumpi, ai i Tesla-s, etj, qe e pane veten te falimentuar, nuk do te ishin ringritur e fuqizuar financiarisht, pa mbeshtetje financiare, pa nje spunto subvencioni. Sot ata jane te fuqishem e me emer, fale nje mbeshtetje financiare.


#38

Bredharako, ai i drejtohet Vlonjatit, ç’ne ti, apo u ngatrrove :grin:
Per kuriozitet, kush eshte ai ministri :smiley:
Po Ronin qe punon tek ministria e Bujqesise, a e keni takuar.


#39

po ja mo i nderuar. Kjo eshte njesoj si te te pyes une se pse ngaterrohesh ti ne kete bisede.
Aq me teper qe une me vlonjatin punojme te dy per kete gje.


#40

Per ke gje mo, per lopet apo resortin turistik. A eshte formuar gjo qeveria e re, se keta adminat as ceremonine e Presidentit nuk na e dhane.


#41

ne na lidhin bashke shume interesa te perbashketa, i nderuar. Dhe gjithnje ne funksion te vendit. Edhe resorti ne te mire te turizmit shqiptar eshte. C’te keqe sheh aty. Qeveria formohet me t’u mbledhur parlamenti, besoj. Por puna nuk eshte nderprere per asnje moment, per kete ju garantoj!
Ministri i ri do t’i jape nje hov te papare - kjo eshte e pritur dhe pergatitja e tij profesionale dhe karakteri kerkues gershetuar me integritetin personal, do ta provojne me se miri