Jetojme

Ndonëse një vrimë e zezë
Ka hapur gojën
Aty poshtë …

Rita Petro, Vrima

Vrimat e zeza nuk janë aq të zeza sa duken. Nuk janë burgje të përjetshme, siç na dukej dikur.
Gjërat mund të dalin nga vrimat e zeza, ndoshta madje edhe nëpër to kalohen në ndonjë gjithësi tjetër. Kështu pra, nëse e keni ndjenjën se gjendeni në vrimë të zezë, mos hiqni dorë. Gjithmonë ekziston rruga për dalje.
Stephen Hawking, Futeqit

Unē jam një vrimë në një flautë

nëpër të cilen kalon fryma e Krishtit,

dëgjojeni kētë muzikë

Hafizi

Origjinalisht ishte : mund ,gjak ,djerse dhe lot.(toil,blood ,sweat and tears).njerezia mbajne mend vetem tre .

Një vrimë e zezë gjigante është kapur duke tërhequr dhe copëtuar një yll për herë të parë. Ylli, i cili ishte me të njëjtën madhësi sa dielli ynë, u pa nga 375 milion vite dritë larg duke u shtrënguar dhe duke spiralizuar në tërheqjen gravitacionale të një vrime të zezë supermasive, thanë studiuesit në Journal Astrophysical.

Teleskopi i kërkimit të NASA-s, arriti të dallonte në mënyrë të detajuar nga fillimi në fund për herë të parë, të gjithë fenomenin. Astronomët përdorën një rrjet teleskopësh në të gjithë botën për të zbuluar fenomenin përpara se të bëhej e dukshme për TESS, (teleskopin e NASA-s)

Forcat mbresëlënëse gravitacionale të vrimës së zezë copëtojnë yllin, duke hedhur një pjesë të materialit të tij në hapësirë ​​dhe pjesën tjetër në vrimën e zezë, duke formuar një disk me gaz të nxehtë dhe të ndritshëm ndërsa gëlltitet.

seks kozmik

Tre gozhdet e Krishtit jane tre rabinet magjike ngambrapa:

1-Marks (gjithçka eshte para)
2-Frojd (gjithçka eshte seks)
3-Ajshtajn (gjithçka eshte relative)

Ndersa rabini magjik i katert, heshta e legjionarit romak ne brinje te Krishtit, eshte:

4-Kafka (gjithçka eshte absurde)

gjithe inotin e kane me çifutin e vetem qe tejkaloi çifuterine:

∞-Krishti (gjithçka eshte dashuri)

1 Like

1 Like

Numer magjik po edhe hyjnor :slight_smile:

3 kendeshi revolucionar Familja Shkolla Shoqeria

:slight_smile:

3 dite dhe ne dhe !

U ekzekutua ne 3 kendesh !

E kaluara e sotmja dhe e ardhmja !

Kucedra me 3 koka

PS-PD-LSI
:slight_smile:

Trinity.the father the son and the Holy Spirit.

Mesim-Pune-Kalitje

O nene, o nene, o nene.

Edhe tjetra:

Pak buke, pak kripe, pak hekur.

dy bolet e marlonit, dhe entiteti i trete qe formohet nga trokellima demokratike midis tyre.

Trekendeshi revolucionar i Revolucionit Francez vjedhajdut qe ka frymzuar tere planetin si te vjedhe, ne fillim pronat e mbretit, aristokracise dhe kishes (bejlereve, agallareve) dhe me pas pronat e Komitetit Qendror te Partise:

Egalitè, Fraternitè, Libertè

Nje maskarallik i modh sherohet me nje maskarallik akoma me te modh - Modhi :smiley:

Halle Halle kjo dynja , Halli hallit nuk I ngjan ! Keshtu ka Pas thene njehere e nje kohe Laja Paprit. Kisha pas qef me e njoft kte Lajen e Paprit , por kuptohet qe ka qon e vjeter , perderisa e ndigjojsha shprehjen e saj nga gjyshrit e mij nga vitet 88-89.

Kuptohet , kur dikush nga fisi I’m I qajte hallet me Nonen time , Lirken , rrafmet pas. Atehere e ndigjojsha qe e diskutonin kte Lajen.

@korriku kape kete meqe po diskutoje me @STALKER per Pasolinin qe e ly me gjize Pasionin e Krishtit:

Tiziano Pisani

In pochi laceranti istanti di Vero Cinema, Pasolini ci dice tutto quanto serve sulla becera decadenza dei nostri giorni! Una denuncia chiara espressa nel 1963 e ancora Mostruosamente attuale.

Annibale Castanea

concordo. Concentrando il meraviglioso cinismo degli scritti corsari in questi pochi minuti Pasolini si è riscattato da tutto il resto della sua opera cinematografica, secondo me inguardabile. Tanto da farmi sospettare che “la ricotta” non sia farina del suo sacco, o almeno non tutta.

Korrikse, populli thote “kush tallet me tjetrin, tallet me turin e vet”, por Pasolini ne kete rast as me tjetrin nuk eshte talle, eshte talle direkt me turinin e vet nepermjet aktrimit te Orson Uells si regjizor ne pune e siper per te bere nje film per Krishtin. Dhe vertet mbas “Gjizes” Pasolini regjizoi “Ungjilli sipas Mateut”.
Shpjegoja Stalkerit keto se nuk kupto gjo.

Pasolin vjedhajduti, ka vjedh n’internet Depozicionin e Pontormos dhe Fiorentinos.

Shqipnisë sime t’luhatun

—nga Çun Lajçi

Kur dridhesh ti
Ne s’bajmë gjumë Shqipni
Se tutemi po vdes
E rrajë jetimash mbesim
Të duem edhe kur vërshohesh
Ujnash
Edhe kur digjesh
Zjarresh
Edhe kur mallkohesh nesh
Kur luhatesh
Dridhesh e përkundesh
Tërmetesh
Si zogj t’futemi n’gji
E lutemi
Vetëm ti t’mos vdes
Ne
S’bajmë gjumë kur ti dridhesh
Se veç Ty t’kemi Shqipni

2 Likes