Johannes Hahn u shkruan shqiptarëve

hahn
johannes

#26

Kapoja eshte humanist Pjer, mund te ishte edhe ne Belgjike si ky rasti, ja ti do ti dergoshe ndonje ndihme tani qe e more vesh!?


#27

Une mezi po pres rastin tu jap ndihme te gjithve si puna e ketij, jo vetem ketij, mirpo kush ndigjon, kush ma hap rrugen. Rruga eshte e zene akoma nga ata te babeziturit.


#28

Shqupi do beje si gjithnje nje vere ne uje. Eshte per te ardh keq qe masat nuk arrijne te shkeputen nga kjo parti per te organizuar parti realisht opozitare qe nuk bejne retorike boshe republikash per te synu nje cope sa me te madhe torte por ndertojne alternativa programore qe perfaqsojne shtresat e shtypura. Pd ka zaptu opoziten, poshte Pd.


#29

se pari ; rruga e kombit eshte 111km e gjate dhe qe ketu duket qe ti je e pa besushme dhe intrigante.
se dyti: firma Bechtel eshte nje gjigand qe punon me projekte dhe nuk koruptohet nga alabaket e albanistani.Ishim me fate qe ju lute Berisha dhe erdhi me porosi te presidentit Bush
se treti: kostua e rruges se kombit ku nuk kalon dot as dhija eshte 10 mil/km kur sot per bypass-in e Fierit ne fushe eshte 4 mil/km.
se psesti; ju te filoqylit ju falen gabimet kur vjen puna te shifrat por nuk ju falet deformimi i realitetit per pasione politike.:stuck_out_tongue_winking_eye:


#30

Ky esht nji rast historik per shqiptaret e jone qe te ulen e te mendojne mire per zgjedhjet kshu ne pergjithsi, te marrin gjith kohen qe duhet, gjashte muaj, nji vit me qeveri teknike dhe te ndahen nji here e mire me thesin e miellit dhe krundet.
Eshte nji rast i mire per kto karajfilat e ri me parti fringo qe te tregojne se nuk jane vetem sa per te zgjat tasin poshte garuzhdes.
Me dashka pa dashka, ky eshte nji rast per qytetarine, por me te gjitha gjasat… fajin e ka Saliu,


#31

sejcili popull meriton ato qe jane ne pushtet,vet ikemi zgjell.


#32

Kjo historia e gjasme korruptimit te Bechtel, eshte per te ardhur keq. Vetem ata qe e shpiken kete genjeshter e besojne, qe firma gjigande amerikane, i ka dhene cash-back 200 milion $(a thua se ato jane 200 leke), ministrit te asaj kohe dhe per me teper, kur pagesa nuk ishte kryer akoma ne drejtim te vete firmes. Kontrolli i larte i shtetit, dha nje vleresim per nje humbje ekonomike qe skishte ndodhur akoma, pastaj propaganda e specialisteve, u “kujdes” per te gjetur dhe emrin e “vjedhesit”. Kjo propagande, vazhdon edhe sot nepermjet alba&co, per te zbehur cdo ngjarje madhore gjate qeverisjes se demokrateve, me genjeshtra te tipit: “Bushit i vodhen oren”.


#33

Edhe une si shume shqiptar dua ta besoj se nuk pati vjedhje por ne qofte se do ishte ashtu Basha nuk kishte pse i shmangej gjyqit dhe ta mbyllte me procedure, leter nga mjeku si kalama i llastuar. Hetimet u hapen ne 2009 kur ne pushtet ishte shefi Bashes, u konstatua nga kontrolli shtetit qe ishte caktuar po nga PDja, u ndoq nga prokuroria e caktuar po nga PDja dhe u mbyll nga gjykata po e PDse:

Po ta permbledh shkurt: gjyqtaret dhane doreheqjen dhe Basha nuk pranoi te paraqitej. Dosja vazhdon te jete ne pritje per tu hetuar. Ndersa Basha fshihet ndaj reformes ne drejtesi tek cadra se ashtu eshte urdhri shefit.


#34

Duke perkrahur mikun e vucicit ne tirane dmth


#35

xhohanes, mehin po na han


#36

ik mer q… , ashiqare do me bo nai lek me bajraktaret ballkanas.


#37

Lajmi qe ke sjelle nuk eshte i vertete. Lexo artikullin. Eshte shprehur qe Serbia ka bere progres, kjo sdo te thote automatikisht qe titulli duhet te jete Serbia qeka udheheqesja. Keto jane manovra per te shtuar lexuesit.

Po ketyre gazetave ruse ne perkrahje te Sales si shpjegohen:

Thjesht rastesi qe Ruset perkrahin PDne?!


#38

Akuza ishte se kontrata u dha pa nje cmim fiks ,pra I dhane firmes ndertuese nje cek te bardhe te prishte sa te donte se ashtu ishte nje muhabet.


#39

Pse akoma e vene ne dyshim ju qe kane vjedhur pafund te rruga e Kombit. Nese ishte ndryshe pse nuk shkoj ne gjykate ai Basha. E pra ja pse e mbron me shpirt ai kete klase te korruptuarish gjykatesish se e di qe dosjen e ka gati. Ky hajduti qe morri bashkine e Tiranes me vota te vjedhura sot kerkon te na dal garant per lirine votes. Po ike me moterqire se vetem Kapo te beson sot.


#40

s’kane vjedh paret tona por ato te te huajve. mu s’me ka vjedh njeri nje lek, psh.


#41

Kane vjedhur te gjithe. Se ato lek mund te shkonin ne shkolla, spitale ose rritje rroge. Po tani te kane vjedhur o hajdar.


#42

a thu se te moren paret e tua nga xhepi moj. u lodhe duke na luajtur te ndershmen ne maksimum. normal qe s’vjen njeri atje te ndertoje po s’pati perfitim. te gjithe qe vijne diku e nxjerrin perfitimin se per ate lodhen.
sa gjate i bini muhabeteve ne ju bolet, keni vite qe konsumoni fjale. kur gjerat jane te qarta, ne shqiperi nuk ka si te mos kete korrupsion, eshte e pamundur. korrupsion kishte ne kohe te xhaxhit qe te shkrinte per nje llaf goje te thone mprapç. dhe nuk e zhduku dot korrupsionin, si do ta zhduke demokracia pa perdor diktaturen ? me fjalet e krishtit ?
duhet dhe me ju mesu llogjiken elementare ju kllufave qe mbushni forumet shqiptare e ato te botes.


#43

ato lek ti japin vetem per rrugen ata qe i japin, jo per gjera te tjera. tek leket qe jepen per shkolla e spitale, etj, vidhet po ashtu, po ja gjeten marifetin me ate qe jep leket. keto lloj vjedhjesh beheshin qe ne kohe te komunisteve, nga ata te ministrise se jashtme qe lidhnin kontrata me te huajt. i blenin me çmimin me te larte te mundshem artikujt qe i duheshin ekonomise, dhe 10 % ose me shume te tij e ndanin pergjys, 5% e merrte i huaji dhe 5% keta tonet, qe benin kontraten me te. keto para te dyja palet i depozitonin ne banka te huaja. i huaji me qellim t’i fshehe nga taksimet, toni per tu pasuruar .
leket e vjedhura nga pala shqiptare e djeshme dhe e sotmja i ke te investuara te gjitha ne shqiperi. shkruajta me lart se me çfare paraje ndertohen pallatet atje te ju. me paret e botes. si mund te prodhohet parja ne tjeter menyre ne shqiperi ? me dy pulat qe ka katunari shqiptar ?

si dhe te huajt qe vijne ne shqiperi dhe bejne moral ne TV (siç bejne naivet komentues ketu tek peshku), vijne te gjithe me shpresen te bejne ndonje lek, ne kete vend mafioz e te korruptuar natyrshem. nuk vijne per gje tjeter, se nuk jane nene tereza. dhe nene tereza nuk shkoi gje ne indi me ndihmu indianet pa asnje interes, por te behej shenjt siç u be. se vetem atje mund t’u bente.


#44

Leket dolen nga taksta e shtetit o kopetentit leshit qe flet ngrifesh si pallosh ne maje te plehut. Qe ketu dukesh se naiv dhe i painformuar je.


#45

nga cilat taksa, ato qe te mbajne ty funksionarit qe paguhesh nga i njejti buxhet, i gjithi borxh i jashtem shqiptar ? ne kohe te sales, jo vetem taksat qe s’paguanit ju atje por as energjine elektrike, te gjitha i kishit falas. ndryshe nuk iknin çeket qe kishin blere ndermarrjen elektrike me qellim te benin pare.

ekonomine kapitaliste nuk e mban buxheti i Shtetit, i cili vetem sa e rendon ate, por veprimtaria PRIVATE. sa me pak Shtet te kete, aq me e forte behet ekonomia private. ajo qe kerkohet sot nga te gjitha vendet, eshte te reduktojne ne maksimun Buxhetin e shtetit, nenpunesit, institucionet, ushtrine, arsimin. shumica e ekonomise duhet te jete me fonde private, etj, etj. sa me shume te ket private, aq me pak ka edhe korrupsion se privati nuk te fal, nje cantim, per te mbojtur pronen apo kapitalin e tij.

puna eshte se shteti (shpenzimet per ta mbajtur ate) fryhet gjthnje me shume sesa aktiviteti privat ( te ardhurat qe ky krijon), ngaqe te paaftet qe punojne per te, apo qe ai mban me asistence (si puna jote dmth) jane me te shumte ne numer, sesa te aftet qe nuk kane nevoje per shtet fare se ja dalin mbane nga hiçi. kjo eshte kontradikta kryesore.
kur fitojne socialistet, kjo tregon qe shteti mban me leke shumicen e popullsise dhe jo ekonomia private. kur fitojne te djathtet eshte e kunderta.