Kapitullon qeveria ‘Rama 2’


#101

Po cfare presin emigrantet nga shteti shqiptar ?


#102

Anglishtja e tij eshte me accent afgan.kane per ta kujtu si refugjat qe kerkon azil :blush:


#103

As qe presin ata te beje ndonje gje te madhe qeveria. Iniciativa nuk ndermerr vete qeveria, vetem te mos behet pengese dhe te ndihmoje kur i kerkohet ndihme. Por as ate s’po e ben, ose me sakte premton qe do beje kete e ate dhe zvarrit kembet. Nuk ka leke ne keto nismat per diasporen keshtu qe eshte e kuptueshme qasja.

Sidoqofte, persa ju perket ndryshimeve duken se jane nga ato qe i pelqejne me shume kryeestetit, ndryshime kozmetike, por jo thelbesore. Ishalla dalim ne bllof, per te miren e te gjitheve.


#104

Shkerdhata nuk ka shkuar njehere te shohe nje qender shoqate, te pyesi ne shkolla shqipe a kane nevoje per libra. Nuk ka ndermarre asnje iniciative per te organiziar mekanizma lehtesues per problemet e emigranteve.
Kane nevoje robt per ndihme. Brezi i ri i lindur jashte po harron gjuhen.


#105

jo se kishte njeri dyshime qe ishenej nga kerrmat e berishes qe riciklohesh fshehurazi
po kjo qeveri eshte e para qe ka nje minister diaspore
dhe eshte ministri i diaspores me pak i varur nga kryepolitikanet
dhe ka kryer takime ne amerike, australi, itali, greqi e kudo

sa per gjuhen atje jashte, nuk ta zgjidh shteti shqiptar dot ate pune per sa kohe qe jeni te paafte te mesoni femijet tuaj. po te mos benit pune refugjatesh me nga dy turne do ju binte radha te rrinit dhe me femijet e s’do ta harronin shqipen. po fundja c’te presesh nga robt qe kane lene nenen e baben e vet per leke? qe vetem shajne vendin e vet per t’u ngjallur meshire atyre qe u japin pune? Si mund te ushqejne femijet me ndonje vlere?


#106

Ne Shqiperi kane mbet gjithe hajdutet dhe qylaxhijte qe s’dun me punu. Kush eshte i ndershem dhe puntor ka emigruar.
Pa paret e emigranteve qylaxhijte e mbetur ne atdhe ngordhin per buke. As pare per te ble prezervativa nuk kane. Ja derdhin mrena, ose jua derdhin mrena.


#107

Prap ti idjot? Per mua Berisha e do pas veshit e pastaj te varet si Musolini. Po skemi ci bejme Berishes se Rama i ferkon shpatullat.

Me thuaj ti idjot nje nisme te ministrit te diaspores? Me trego nje takim qe ka pasur me diasporen per te pyetur se si mund ti ndihmoje? Une di te te them se edhe me ke e kur i ka ngrene drekat e darkat.

Qe thua ti idjot, kam me shume respekt per nje qe punon dy pune per te mbajt familjen e tij, se sa dike si ti qe e harxhon kohe duke i sherbyer partise per te siguruar vendin e punes e favore te pamerituara.

Qe thua ti idjot, emigrantet kane vite qe blejne librat vete, por duhet me shume se aq, duhen programe pedagogjike, duhen sisteme qe vetem shteti mund ti organizoje ne shkalle te tille qe te mund te ndihmojne shqiptaret kudo jane ne bote.

Qe thua ti idjot, e gjith kjo eshte ne interes te shtetit vete; sa me e fort lidhja gjuhesore dhe kulturore e diaspores me shtetin meme aq me shume shteti meme perfiton ne keto kohe te veshtira te cilat duket se nuk ka e te sosur.

Keshtu keshtu qe thua ti idjot qe zakonisht nuk thua gje fare.


#108
#109

mendoj se njera nga arsyet pse ministria emigracionit mbeti paprekur nga ndryshimi mund te jete se projekti i saj eshte kompleks e afatgjate dhe nuk priten rezultate te prekshme ne nje te ardhme te afert.


#110

Po mos me trego rreklama te cilat ti kam permbledhur vet me siper. Nuk thash qe nuk ka levizur, por e kunderta ka bere turizem me paret e shtetit.


#111

Ore, eshte hera e pare qe ndodh ne 30 vjet. A pyete? Urdhero.

https://balkanweb.com/majko-duhet-te-prekim-edhe-kushtetuten-per-votimin-e-emigranteve/
https://balkanweb.com/ministri-majko-ne-parlamentin-britanik-shqiptaret-duhet-te-jene-pjese-e-se-teres/
https://balkanweb.com/majko-prane-shqiptareve-te-londres-marredhenie-te-qendrueshme-me-diasporen/
https://balkanweb.com/finalizohet-draft-marreveshja-per-pensionet-shqiperi-kanada/
https://balkanweb.com/majko-ne-shba-qellimi-yne-ta-ndihmojme-diasporen-per-ruajtjen-e-identitetit/
https://balkanweb.com/majko-me-senatorin-e-miciganit-plan-per-organizimin-e-nje-konvente-te-diaspores-shqiptare-ne-shba/
https://balkanweb.com/eliot-engel-kosova-duhet-te-kete-ushtrine-e-saj/
https://balkanweb.com/pd-publikon-videon-majko-vihet-ne-siklet-nga-pyetjet-e-shqiptareve-ne-shba/
https://balkanweb.com/majko-takohet-me-komunitetin-ne-detroit-cfare-i-kerkuan-perfaqesuesit-e-diaspores-ne-shba/
https://balkanweb.com/majko-me-emigrantet-ne-itali-kontribuuan-ne-krijimin-e-nje-lidhje-te-ngushte/
https://balkanweb.com/majko-ka-nje-lajm-te-mire-per-diasporen-shqiptare-projekti-te-zbatohet-menjehere/
https://balkanweb.com/majko-sjellja-jone-ndaj-diaspores-qesharake-na-duhet-te-veprojme/


#112

Laje e lyje si te duash. Nuk ndihmohet kjo qeveri duke e justifikuar, por duke ja vene kembet ne zjarre. Emigrantet u kthyem me dhjetra ne mos qindra mijra per ta votuar. Asnje nisme serioze nuk eshte ndermarre der tani per gjuhen, si allke jetike e zinxhirit qe lidh diasporen me memedheun.
Nisma mund te jete aq e thjeshte sa nje seri videosh te Udemy sa per fillim. Eshte qesharake. Nuk eshte bere asgje!


#113

Pyetje retorike per nisma serioze qe nuk ekziatojne jo per linqe reportazhesh qe mbulojne turizmin qe ta thash une vet qe ne krye te rradhes.

Si ste vjen turp njehere; shko e gugllos e sjell linqe per te mbajt llogoren rreth dickaje qe as nuk ja ke idene.

I eshte kerkuar qe ne krye te heres nga nje grup shoqatash nga te dyja anet e atlantikut, kerkesa specifike lehtesisht te realizueshme dhe gjer tani nuk eshte leviz as qindi.


#114

sepse njerëzit kudo, por sidomos në Shqipëri jetojnë me idenë se kur qeveris e djathta ka edhe më keq, kur qeveris e majta ka edhe më mirë. Kur qeveris e djathta, mjafton të mos hanë kokrrën e plumbit në protestë, që të mos gjenden të dhunuar e të abuzuar në të drejtën e tyre dhe janë në rregull. Kur qeveris e majta ka gjithmonë më mirë.

andaj ankohet zoteria mesiper


#115

Edhe nje here, se nuk po kupton, ti ashtu si shume te tjere.
Kur debatohet per politiken e cdo vendi, vete debati politik, vete politika, nenkupton vendosjen e paleve politike ne peshore. E majta ne nje ane, e djathte ne anen tjeter si dhe alternativa tjeter. Nuk vendosen kjo parti ne nejren ane dhe 1000 deshirat e mia per boten ideale ne anen tjeter. Kur ta kuptoni kete, do tingelloni me pak budallenj. Endrra kemi te gjithe. Edhe mua te realizueshme me duken qe nga kompjuteri. Une op te them kaq. Nga tre alternativat qe ka shqiperia, PS eshte e vetmja qe ka reaguar me dicka per diasporen. Dhe kam 100% te drejte.


#116

ministri i jashtem me me klas ne gjithe 25-30 vjetet e tranzicionit


#117

Seriozisht qe me Bushatin nuk e kuptova Ramen. Jane hequr vula apostile ne shume vende, jane hequr legalizimet per perkthime e plot lehtesira te tjera qe te merrnin frymen dhe kushtonin para. Para shume vitesh me kerkuan ndihme nejrezit qe kam jashte, qe te shkoja t’u bej legalizimin e dokumentave te shkolles, se nuk vinin dot vet. Dhe u pendova qe ua mora persiper, aq verdallisje kishte. Te njejtin dokument duhej ta nxirrje ne nje institucion, ta vulosje te nje tjeter, ta legalizoje diku tjeter…

Pa permendur me kryesoren, pergjigjet pa inferioritet ndaj greqise


#118

Arritje te medha ,shume!ky qe qurravitej grekve- aman ore se I kam vene vajzes emer grek,aman ore se e hoqa fjalen cameri nga librat,aman ore sa varreza te tjera doni,aman ore bjereni ate marrveshjen e saliut ta firmos,aman ore do keecej valle greke, aman ore aman ,


#119

Natyrisht brodhi boten falas.


#120

Llafet e shumta fukarallek. Ja kush eshte Genti me ze dhe figure :