Kinematografi dhe TV - 2018

@korriku
A hapet ky film në YouTube ? (i vendosur legalisht nga tv ARTE France). Pyes sepse kam nje parandjenje qe mund të hapet vetem nga shikues franceze :

1 Like

nope, nuk hapet, nuk ka te drejta per jashte france me sa duket.

1 Like

fatkeqesisht ke te drejte, nuk hapet…
Mia Madre nga me te dashurit e mi, pare 3 here e do e rishihja me te njejtin pasion si ne fillim. C’gje e mrekullueshme.

1 Like

Keto dy jave ARTE ka patur nje cikel të pervitshem qe quhet “ARTE Cinema”: transmetohen rreth 7-8 filma të dalë në kinema në keto 2-3 vitet e fundit. Në kete kuader ata i vene edhe në kanalin e tyre youtube.
Parmbreme ripashe psh Toni Erdmann (grand grand film!) dhe mbreme Mia Madre.

1 Like

mia madre u hapka ne nje link tjeter
https://youtu.be/znFUsGIa_ow
kisha harruar sa soundtrack te bukur hyres kishte ky film.
ndersa tony erdmann prej kohesh gjendet me titra shqip

1 Like

Mia madre qenka i dubluar në gjermanisht, pra duket të jetë vene privatisht nga dikush qe e ka parë tek tv ARTE gjerman, keto ditet e fundit.

90% e soundtrack eshte Arvo Part ! :wink:

i pershtatet gjithe notes se melankolise se lehte qe pershkron filmin, atmosferes se tij introspektive.

I hodha nje sy.

Ky meriton te shihet :

1 Like

Ooooooo

1 Like

Mia Madre ka qene dhe ne Amazon deri pak muaj me pare

site filmash si keto (e plot te tjere sjelle nga al-bano psh.) kane lokacion te zhvendosshem, adresa e tyre online modifikohet kohe pas kohe (adresa e domenit). Edhe sikur ta shenosh ne favoritet sitin, linku i tij nuk te pergjigjet pas ca kohe. Pas vitesh perdorimi e humba nje nga sitet e mia kryesore nga nje aksident fshirjeje te tij dhe filma qe dikur ishin te kollajshem per t’u gjet s’po i kap dot me.

jallaaaaa :flushed::heart_eyes:

1 Like

Kete me poshte nuk e kam pare, por jam i sigurt qe eshte i mire: (do ta shoh dhe keshtu do inaguroj filmin e pare me titra shqip, pas dekadash e dekadash

http://www.filma24.io/a-ciambra-2017/

Ky (komedi e shkelqyer !) duhet pare sa nuk eshte nderruar adresa e site-it :

1 Like

Faleminderit per punen demokratike me linqet qe sillni.

1 Like

psh, kete edhe ka mundesi ta kesh parë, po “ne” po bejme tonen gjithsesi :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

kete e pashe per here te pare para 3 ditesh (pikerisht ne kuadrin e ‘ARTE CINEMA’). Mê kish shpetuar pa u pare para 3 vjetesh.
Film shume më i pasur (në idé, në kinematografi… etj etj) se sa duket në shikim të parë (thene ndryshe: nga ata filma qe fillojne te te levizin në koke pikerisht ne fund, kur mbarojne)

Nê frengjisht titulli i tij eshte “L’avenir” (E adhmja)

1 Like

ose kete te Woody Allen :

kaja nonen, u blloku mia madre ne youtube, qe nje dite pas. A thu se nuk mune te gjendet gjetke.

1 Like