Korporata e investimeve; Ekspertët skeptikë: Do krijohet borxh jashtëbuxhetor

konge e bukur, te pelqeu?

Fakti qe krijohet nje korporate shteterore deshmon ndoshta per nje kthese ne drejtimin ekonomik te qeverise, prej koncesioneve, partneriteteve publik privat. A eshte kjo nje shenje qe qeveria ka reflektuar. Duhet pare.
Ndoshta ne te ardhmen aksionere mund te jene edhe pjese te diaspores.

a i hedh parate e tij nje njeri kur sheh perball drejtues te paafte e hajdute.
njeriu i hedh parate tek nje investim/firme, kur sheh qe drejtuesit e saj jane te afte e te ndershem.

Pjer pse bie ne kontradikte me veten? Vete ke thene qe kjo bote per hajdutet eshte. Kush eshte afarist i nershem falimenton.

e vertete kjo i modho, por kjo situate duhet te ndryshoje ne favor te te ndershmeve.

Problemi eshte kush do ta ndryshoje situaten, Korriksja me Badiou-n? Apo kush dëndet me vere?

kjo pyetje i modho, eshte pyetje shekspiriane,
une mund ta ndryshoj po te jem drejtues i ketij sistemi te felliqur, por ja qe jam jashte ketij sistemi, thjesht spektator, megjithate edhe nga keto pozita e kam ndryshuar pakez kete sistem, ato tezat mia ju kane hapur pune derbederve te sistemit.

sipas zakonit, do na thuash ndonje gje me VQ?

korporata shteterore si entitet i panjohur…
KESH vjen ne mendje si shembull me i afert, por KESH eshte specifik vec per energjitiken.
Mbi baze te ketij shembulli, sa i takon borxheve extrabuxhetore, argumenti behet analog si ne rastin e KESH. Gje qe con ne konfirmimin e hipotezes ‘borxhit extrabuxhetor’, meqe borxhet e KESH u konsideruan menjane atyre te qeverise, derisa kjo korporate u privatizua perfundimisht e borxhi u privatizua per rrjedhoje. Edhe kjo korporate mund te kete te njejtin fat.
Nuk eshte e qarte se cfare i mbetet qeverise te administroje e financoje nga publikja permes fondeve te shumta me leverdi cmimi dhe borxheve qe ajo siguron si borxh sovrani.

qellimi besoj per mireadministrimin e publikes, qe publikja te kthehet rentabel,
te shpresojme por shqetesimi mbetet sidomos ndaj fatit te nje privatizimi te ardhshem te mundshem nga Rama i cili e pritshme te beje gjithcka (si nje Macron shqiptar) ne favor te kapitalizmit oligark drejt te cilit e ka orientimin. Cdo gje varet nga zotesia e ministrise se financave dhe ekonomise (dhe punes. se nje ministri i permbledh). Tani po mendoj qe nje burim njerezor si Brace ishte me me leverdi ne parlament (ku hidhen per debat ide si keto) sesa ne qeveri, per interesa (te paqarta ) te Rames.

Sidomos sakohe debati per kete ide mbetet nje debat i pamundur te perballohet nga publiku, per dhjetera arsye, politizimi ekstrem njera prej tyre.

Njerzit ne skenen shekspiriane te botes ndahen ne dy kategori (alias dy fele sume):

spektator = i afte i nershem masturbator

aktor = hajdut i paafte pallimtor

regjizor: Marloni
komentator filmik: Stalker bjeri me dore
sekretare kolegjiumi: Korrikse bjeri me themer

(i Modhi :smiley:)


“non siete Stato voi”
“non sono Stato io”

diten qe do lexosh VQ (horizontalisht), i modho, do me duket sikur do çlirohem nga nje siklet, eee VQ nuk eshte se eshte noi kryeveper, por ka te mirat dhe te keqiat e saja, e ketu do me duhej edhe verejtja/kritika jote.

Qe te behesh drejtues i nje sistemi te felliqur, duhet te jesh me teper i felliqur se shumatorja e pjestareve te felliqur, ndryshe nuk ja del dot - i Modhi :smiley:

1 Like

Une do ta lexoja VQ vetem per te perpiluar aktakuzen per te ekzekutuar ne emer te popullit.

me i fjale e paragjykon direkt pa e lexuar
po jetojme ne kohen e kritikes se lire, apo jeton akoma me nostalgjine e punes se shkuar :laughing:

Tamam per hajdutet, perfshire dhe ata qe vodhen VQ dhe e shiten ne ebay.

1 Like

ne nuk po jetojme kohen e kritikes se lire, po jetojme kohen e diçka me teper, po jetojme kohen e lirise (ne vetvete), pra jetojme edhe kohen e lirise se paragjykimit, perveç lirive te tjera.
ne kete rast jemi te lire te paragjykojme ke mendon se perjetojme kohen e lirise se hajduteve, edhe lirise se pijaneceve (edhe lirise se kurvareve, por ti nuk je prej tyre, se je fryks, ke fryke nga gruaja jote).

ata qe shiten VQ metafizike ne ebay?

1 Like

me i fjale une qe kam sfiduar shtete e organizata te ndryshme, une qe kam sfiduar shefa e peco-groso te ndryshem, une qe kam sfiduar shefat dhe mbiqyrksit tat, une paskam frike :grin:
e kishe per humor kete apo per tu gricur

nga gruaja e vet kan pas frike edhe burra me te mire se ty.
Apo e mba veten burre me te mire se Napoleoni psh?

Ata hajdute metafizike.

1 Like