Ksamili e gjen veten me shkelmin në fyt


#219

Andej nga Ksamili, po.


#220

si te mos dyshosh per abuzime nga greket. shiko cfare zhuli dhome ka marre ky tipi ne Korfuz per gati 35 euro. Ne Shqiperi ate ta japin per 15 euro. Ai thote qe ne ate vend ka dhoma me te mira me 100 euro. Ne Shqiperi gjen lukse me aq. Rruget nderkohe njesoj si ne katundet shqiptare, plazhi bernut.


#221

Te gjiri i lalzit shiko ca vilash gjen me me 70 euro,

shiko ca plazhi e cfare deti


#222

Kto thuja Ralf Gjonit, ish-zvministri juaj, qe publikisht bente reklame Plazheve greke ne nje nga kanalet me shikueshmeri me te larte ne Shqiperi, Ora News sie edhe asaj shushkes qe kioshte ne krahe.
Shqipe Kosove qe te hasi ne incidente e ta shesi Shqiperine si Rakf Gjonat tek Greku nuku gje.

Justifikohen Cmimet e larta ne Greqi e Italy, Butrinti jone nuk mund te konkuroje Akropolosin sie edhe Amfiteatri i Durresit nuk mund te konkuroje Koloseumin. Po ne e kemi Arkeologjine e Durresit ende te mbuluar ne dhe o derbardhe ne rastin me te mire dhe te mbuluar me beton nga Arqileja, Miri Hoti e Koka ne rastin me te keq.


#223

keto vende te bukura e te rregulluara qe i shesim lire, jane njelloj me liresine qe shteti yne shiste kromin e pasur shqiptar, megjithqe nga vendet e pakta ne bote qe e tregetonte
Dmth prape ne vend numuro jemi kur vjen puna per pazaret tona…
Ne fakt jemi mbrapa kthehu, pasur parasysh debatin konkret qe thua


#224

behu realist ,korriku !
cfare tjeter ofron bregdeti shqiptare ne sherbimin aktual perveq resursit natyral ? Tamam i vlefshem krahasimi krom -turizem aktual . ( mbaj mend kur kalonin kamionet me krom neper rruget tona dhe prinderit sado te vegjel qe ishim duke na perseritur per te saten here qe me faculte te mbulonim hund dhe fyte nese na kalojne afer, qe mos te helmoheshim .)
Apo te bazohem nga video e Salben per apartmantet e zbrazta te gjirit te Lalzit qe pret pushuesit te vine te ja mobilojne …Iku dhe kjo sezone …


#225

ndoshta ke te drejte ne pikeshikimin makromanaxherial, por pjesa e mikromenaxhimit nuk duhet te jete keq, perkundrazi: akomodimi & ushqimi & plotesimi i kerkesave individuale te turisteve duke i trajtuar shpesh si miq, jo si klientele jane sh. mire mendoj.
Ne pikeshikim makro. e drejte qe mungon infrastruktura, organizimi, pushimi aktiv, tradita profesionale ne hospitality. Por e thame, turizmi yne specializohet ne aventure natyre dhe pushim pasiv bregdeti.

per mua sa kohe ky biznes i turizmit le kosto te medha te demtimit te natyres e ujerave, te cilat do humbasin cilesite e pasurite aktuale (depletion), duhet ta shesim me shtrenjte. Aq me teper kur vlera e natyres eshte aseti kryesor i konfirmuar ku interesohet turisti i juaj.


#226

i qafsh hallin apartamenteve te zbrazeta. seriozisht. kompleksi lura, primavera e gjithe te tjerat jane plot e perplot. Kishe radhe te supermarketi edhe ne 11 te nates, nuk blije dot nje gje, gjysma e robve te huaj. Me pelqen se si i verteton ato qe them kjo prirja juaj shpreseplote qe gjerat ne shqiperi te deshtojne, dhe prerja e entuziazmit kur vertetohet e kunderta. qe me vilat te tegu qe u mbushen plot e qe cirreshit vite me pare kunder meje duke thene qe do te mbeten bosh. per gjirin e lalzit cirreshin laperet “jane thjesht projekte 3d”. lol Nderkohe qe ne Durres e ne shengjin vijne cdo dite autobuse nga bosnja, turiste polake e sllave te tjere me thase.
#227

Shkabe, ça kishte ndodh andej nga komuna sot! na perditeso se keto medjat ketej nuk e kishin.


#228

pale ne qeparo, o zeqo. Kishte vdekur nje 79 vjecar. Nami zi tani qe institucionet shteterore jane pushim e s’kane televizionet me cfare te mbushin lajmet.


#229

Ka te drejte Shkaba per ca gjona, vjen Krociera madheshtore fhe te zbraz ujrat e zeza ne Plazh se nuk mund ta bonte ne mes te detit…


#230

Ja arritem dites qe te ruhemi nga Emigrantet e Italianet qe bejne rremuje e zullume ne perlat e Shqiperise…


#231

sa per reminder, per ke e merr per granted biznesin e turizmit ne saje te natyres qe kemi, dhe si nje sipermarrje te thjeshte.


#232

…po ti nuk arrin dot te dallosh dhe vleresosh ate qe eshte me kryesorja ne ket vidio rremujen,dendesine dhe kaosin sepse sic thote ene i modhi Ypi jena mesuar me ;

Bythemebythe

Të gjithë këtu, të gjithë atje, të gjithë kudo, të gjithë në punë, të gjithë në mbledhje, të gjithë në aksion, të gjithë në zborr, të gjithë në rrjesht, të gjithë në parakalim, të gjithë që duartrokasin, të gjithë që këndojnë, të gjithë fukarenj, të gjithë në burg, të gjithë të lumtur, në kohën e kurvit ishin të gjithë bythmëbythë.
Nga dëshira e papërmbajtur për ta xhvatur dhe spiunuar tjetrin, edhe sot po ai tmerr, edhe sot e njëjta tablo, bythmëbyth atëhere, bythmëbyth tani. Ndonjë çoban i vetmuar në pyll, ndonjë këmbësor anës udhës që ngutet për kushedi se ku, janë të vetmit shqiptarë që mund ti shohësh veç e veç. Të gjithë të tjerët kutullaç si gjarpërinj në ndërzim. Të gjithë afëreafër, të gjithë në shtëpi, të gjithë në kafene, të gjithë në supermarket, të gjithë në plazh, të gjithë ngushtë, të gjithë ngjeshur, të gjithë shtrënguar, të gjithë bythmëbythë.


#233

Nuk e di nese jane ujera te zeza ato, por po e supozojme se jane per hir te argumentit. Se keta jane bere eksperte te gjithe, shiko nje gje, filmoje, dergoje te JOQ dhe u be fakt i kryer. Nejse…
Jo per te justifikuar kroceren, por nuk eshte se e bejne kastile ne Shqiperi, ky ne fakt eshte problem i gjithe industrise se krocerave ne gjithe boten. Jo vetem ujerat e zeza, por demet e tjera qe i sjellin ambientit gjithashtu. Ne SHBA nuk mund te derdhesh asgje nese je me pak se 3 milje nga bregu, por edhe kur derdh ujera, duhet te jene te paratrajtuara kimikisht para se t’i hedhesh. Jo te gjitha kompanite ju permbahen rregullave sidomos kur je ne det te hapur e s’te sheh njeri.


#234

Jane cfare jane ndotje jane dhe sigurisht qe e bojne qellimisht. Eshte njesoj qe kur me vjen te urinoj te mos shkoj ne banjo te shtepis por ta boj tek pema e komshiut. Po kta i shofin njerezit qe jan tu u la dhe prap ja u zbrazin. Eshte Racizem dhe Sadizem. Une se besoj qe uesej me detyrimin 3 milje te kete rregulla me te forta se Evropi, bile besoj se NE ne uesej i dhjesim rregullat shume me shume se europianet.


#235

A te lumte ty, vajte ne Aruba e po shan Shqiperine bythmebythe.:grimacing:


#236

MARPOL e ka 12 milje nga bregu rregullin.


#237

keshtu e pelqen bota te jete. rremuja u jep ate qe u mungon tek jeta fillikat qe bejne. ti po ashtu jeton fillikat. shyqyr qe ke kete peshkun dhe flet virtualisht se mund te vrisje veten nga deshperimi. pa peshkun sigurisht do te gjeje dhe ti nje plazh ku te rrije byth me byth me te tjeret.

sa i perket temes, muti eshte element organik dhe zhduket shpejt. eshte shume me mire sesa te te ndose nafta apo mbetjet e tjera industriale.


#238

Jo se thone qe nuk behen qellimisht
Shqiptaret e kane fajin

OSHEE bën të ditur se rreth orës 22.00 një person i papërgjegjshëm ka hedhur mbi linjën 10 kv një tel, duke sjellë shkëputjen e energjisë elektrike ne zonat turistike Jal-Livadh- Vuno

OSHEE bën të ditur se nuk dihen shkaqet e këtij veprimi, por ka bërë kallëzim në polici për gjetjen e autorit.