Ky dokumentar mund t'ju bëjë të mos hani më mish

Mendohet se arrijme platone ke 12 max. Nga ana tjeter do kemi krijimin e homo deus. Ndryshimi klasor do te jete edhe ndryshim gjenetik. Tjeter muhabet gjithsesi.

1 Like

Ne okinawa spo dine si ti sherbejne ketij brezit shekullor.

1 Like

Cdo gje ne moderate level is fine.
E ka thene ai i pari " jam ngritur nga tavolina para se te ngopem dhe kam larguar goten e veres kur me pihej akoma".
Kalimi ne ekstrem si per ata qe behen vegane dhe ata qe hane mish vend e pa vend,nuk esht ndonje zgjuarsi e madhe,aq me teper ta relkamosh si menyre jetese per te tjeret.
Sa per ata ne Okinava,dakort por ka edhe disa fahatra afer Sofjes qe grate atje jetonin 100 vjet.

Gazeta thoshte qe dieta e tyre ishte fare normale dmth si te tjeret me mish e pa mish.
Sekretin e jetgjatesise ai e shpegonte me nivelin shume te ulet te stresit.
Aktiviteti i grave ishte shtepi dhe kishe.

Te ushqehesh shendetshem eshte kollaj. Pak nga te gjitha por mbi te gjitha pak!!

Ska dokumentar qe na ben te leme mishin. Puna eshte ku te gjejme kohen te gjurmojme gjithmone mish te eger.
Mish te fresket e bio ka sa te duash ne amrike, mjafton ti hipesh asaj makinesh qe desh na e hoqi blendi ke tema tjeter e te shkosh te gjurmosh aromen e bajgave jashte qytetit.
Ndersa ne shqiperi, dhe per mish fshati duhet miku.

Blendi, po te sjell sihariqe. Djathi te ben mire. Mos ha nje fuci ne vakt, po ha, mos e vra mendjen.


Une per vete vendosa te bej djathe vete sivjet si projekt beharor. Mullen e bleva, po pres te me vijne ato format kete jave dhe fundjaven e gjate do ta kthej shtepine ne baxho.

1 Like

Djathin e kemi te shkruar ne gen. Mengjes, dreke e darke.

Nuk e di. Ka ca dite qe me pelqen mishi, ka ca tjera qe nuk e du

fruta, perime dhe legume. praktikisht gjithcka bimore. t’i jep natyra. bulmet, veze dhe mish nje here ne muaj, nese nuk ben dot pa to. sa me pak sheqer aq me mire.

1 Like

Futja cheese n wine :wine_glass: e je ne rregull. :slightly_smiling_face:

E pashe sot kete dokumentarin. Po mendoj te behem vegane dhe une. Amen :pray:.

Nga goja jote ne vesh te Perendise Moza. Dalsh Do lutemi dhe ne per ty.

Duhet konsideruar edhe botkuptimi filozofik i personit:

  • jeta eshte e shkurter, live intensely, enjoy the moment. Keta veshtire te perqafojne veganizmin.
    -jeta eshte e gjate, mbaje vizionin gjithnje nga e ardhmja, mendo per ditet e keqija qe mund te vijne. Shance te rritura per veganizem.
  • jeta eshte enderr, a ia vlen te perqendrohesh dhe te investosh emocionalisht aq fort ne aspektet tangible (ne te ushqyerit)? E perqafojne veganizmin vetem nese shohin ndonje spiritual link, qe eshte proven efficient.

Provova sot si e inspiruar nga c’pashe dje, fillova mire me karrota, broccoli, pjeshke, shkoi dreka, nuk fokusohesha dot ne pune. Nuk qenka gje dhe kjo pune. Duhet te jesh shume e disiplinume, gje qe mua me mungon. :relieved: Nuk behet Kthupi. Te pakten ha me small portions. Gjysma e se keqes. Lol.

baby steps, moza
sh. mire me small portions si fillim

Domethene te mos lutem me une?

Ti do te behesh vegane qe te humbesh peshe apo se te vjen gjynah per kafshen qe po ha? Po te jete per peshe harroje, portion control dhe ushtrimet funksionojne me mire se veganizmi. Pastaj jo direkt t’i presesh mishrat cold turkey, avash-avash sa te mesohet trupi.

Une s’behem vegan se me pelqejne ushqimet e detit. Deri ne vegjetarian qe ha peshk e kam limitin domethene, jo komplet vegan.

1 Like

Kthupo cer osht ky VAGINIZMI qe permendet kaq shpesh ktuja…noi stil i ri ne fshatin mediatik qe ska arrit ktej nga ne ende?

50 % e Shqiptareve te varfer pasi kishin pare kete dokumentar e kishin bo mishin lanet .

Mesdhetaret s’behen vegjetariane kollaj, mishi eshte pjese e jetes se perditshme, neper fshatra (madje dhe qytete ndonjehere) njerezit kane dhen e dhi akoma ne shtepi. Edhe ne Amerike vegjetarianet jane keta candy ass qe rriten ne qytete se te shkosh andej nga Teksasi ku blegtoria dhe bujqesia jane aktivitete te perditshme, s’ke vegjetariane.

Semundje e keqe Tironco, mos te rente halli domethene.