Laktoza

Ca semundje nuk sherohen, edhe kur e di qe i ke.

Kam pasur nje kolege kineze qe ma jepte mua kosin qe na jepnin falas te mensa e punes. Ishte ca si freak, merrej me mjekesine kineze. Kur e pyeta pse (per kosin, jo per marrjen me mjekesine kineze), m’u gjegj: Ne kinezet jemi popull bujqesor, nuk na e duron bulmetin struktura fizike a dicka e tille. Kurse ju ballkanasit jeni blegtore, jua do trupi bulmetin. Prandaj jeni sa nje m… maloku thashe me vete, kurse ne ballkanasit jemi te gjithe trupmedhenj e shpatullgjere. Ja shiko nje shqiptar te vertete si kurreshkari p. sh., bjond me sy te kalter dy metra i gjate, sa edhe gjermanet e danezet e kane zili.

1 Like

Sigurisht qe qumeshti do pihej nga barinj qe kishin zbutur kafshet andej rreth 7000 vjet pr. l. K. po pyetja qe i habit sot gjenetistet eshte se pse pikerisht ne Europe? Ne Azine qendrore psh. pihet qumesht i fermentuar, ne Kazakistan kjo pije quhet Shubat. Mendohet qe edhe kosi andej e ka origjinen, nga vendet me etni turko-mongole. Mund te thuash ndryshe qe aftesia per te pire qumesht tregon edhe nje perkatesi rracore.

Nuk di c’te te them. Qe lidhje me qumeshtin kane me shume pjeset e brendshme se ato bregdetare, merret me mend, kaq di te them, megjithese mund te dukem si filozofi N.N. Kot kerkova dhe sipas wikipedias qenkemi te nentet ne bote per pirjen e qumeshtit

Kam nje pyetje per Acquan. Degjova dy lajme jo te mira kohet e fundit: qe pirja e kafes me qumesht nuk ben mire dhe qe ajo gota e veres ne darke qe ben mire per enet e gjakut eshte nje mit. Sikur te ma konfirmonte qe keto jane “fake news” do bente mire.

Rraca afrikano-amerikane kam pare te permendet per laktoze intolerance gjithashtu.
Trashegimi gjenesh ku nuk shoh gje per t’u habitur

gjynah me perzi kafen me qumeshtin.

1 Like

pirja e kafes me qumesh nuk e di, por e di mire qe ushqimi natyror ose ekologjik e konsideron kafen helm.

kurse gota e veres per enet e gjakut eshte gje e diskutushme, e padiskutueshme eshte efekti i nje gote vere mbi melcine, me kalimin e viteve shkakton ceroze.

Nuk mund te besohen studimet pro kafes e pro veres, sepse jane ne xhiro miliarda per shitjen e tyre. Ka interesa te medha me nje fjale. Parja modhe, llogarit Pjerat e botes.

2 Likes

As per nje frape ne vere? :scream:

instant coffee eshte percudnim i kafes e cila mund te shtyhet vetem me qumesht :grin:

Kafe me qumesht? Per qumshin e katunarit e kane pas ndoshta qe na beri si vica. Une s’jam nutricioniste megjithate po e jap mendimin tim :stuck_out_tongue_closed_eyes: Qumshti i zbeh disi efektet e kafes, kete ka, thone qe ul edhe absorbimin e disa anti-oksidanteve qe ka kafeja e qe jane beneficial per organizmin. Ndersa alkooli mbetet alkool, se mos na merzitet Pjeri por edhe vera ka etanol i cili dihet qe eshte i demshem dhe karcinogjenik. Po ta pish ne darke do marresh edhe ca kalori ekstra t’i djegesh naten nese s’te duket e rende ajo ideja e sexit pas buke qe na u sugjerua tek tema tjeter. :smile:

1 Like

Pse qenka gjynah?

Puritanizem, radikalizme.

Rrofsh per pergjigjen, megjithese duket se ke mbetur per inerci akoma te ajo tema e trupit ne forme. Nuk e kam fjalen per shendoshjen, as per punen e qumeshtit, as te veres, por a te bem . Nejse, erdhi per shtat ajo puna e limonave qe the te ajo teme, se une e perdor shume limonin. Fillimisht i pi lengun, dhe pastaj, meqe nuk jam kapitalist, nuk i hedh si limona te shtrydhur, por i ha. Ma preu nje here hovin nje shoqe e punes, qe me tha: Nuk te ben mire, e zhduke gjithe kalciumin. Mu kujtua qe pi shume qumesht (qe ne fakt e pi me kafen instant, sic thote Square), dhe i thashe: Ska gje, se e zevendesoj me qumeshtin.
Sa per seksin, nuk jam i martuar, keshtu qe nuk e kam te garantuar cdo nate (se mos e kane te martuarit, po nejse). Po kur e kam ama, e bej para e pas buke, ndonjehere edhe gjate bukes.

Nuk kam.mbetur padashje tek tema e dietes, por ndoshta nuk e ke kuptuar qarte komentin tim: I said qe alkooli eshte i demshem edhe nje gote sikur, moreover pervec demit qe japin metabolitet e etanolit ne organizem, do kesh edhe ca kalori me shume per te djegur nese e pi ne darke.
Kafeja me qumesht nuk ka ndonje gje me te keqe sesa po te pish kafene vec e qumeshtin vec. Ndryshimi mund te qendroje tek fakti qe perzierja me qumeshtin i zbut efektet e kafes dhe disa studime thone qe jane verejtur perqendrime pak me te uleta te antioksidanteve qe ka kafeja (pra substancave beneficiale) kur kjo eshte pire bashke me qumeshtin, shto dhe kalorite ekstra. Megjithate per te marre per baze nje studim duhet studiu vete studimi, gje qe do ta kisha bere po te isha nutricioniste :slightly_smiling_face:
Une per vete kete kafen filter me qumesht e pi 3/4 uje, 1/4 latte.

Me limonat duhet te kesh kujdes dhembet, sepse aciditeti i demton shume. Une perdor soden e bukes per dhembet shpesh mbasi konsumoj limon se e kam aq qejf sa nuk e le dot. Ama per lekuren eshte nje mrekuli, ta ben te paster si bebe.

:joy::joy::joy::joy::joy::joy: tani e kapa kete se pak me pare isha perqendruar tek kafja.

Ne fakt e kisha me shume qe une pyeta a ben mire vera dhe a ben keq kafeja me qumesht, jo a ben keq vera dhe a ben mire kafeja me qumesht :slight_smile: Se dihen te keqijat e alkoolit, kurse kafen me qumesht nuk e pi per pune shendeti, po zakoni, domethene mjafton qe mos beje keq, pa jemi ne rregull, nuk kerkoj te me beje mire.
Ca mund te me call me freak, por une pas gjithckaje qe fus ne goje i laj dhembet (pashe emisionin e Ermalit me Robert Aliajn dhe Ermali u habit qe Bobi mbante nje furce dhembesh me vete dhe bente te njejten gje si une).
Per veren une iu referova nje studimi te nje universiteti amerikan te bere kohet e fundit, qe kishte nxjerre qe nuk kishte ndonje ndikim pozitiv per kete punen e zemres. Por tani qe po shoh ne Google, sic thote pak a shume i Mothi, ca studime nxjerrin qe madje vera ben me mire sesa mendojme ne, ca thone si ti, jo vetem qe nuk ben mire, po ben keq.

Me ka thene nje kolegu im dhe bashkeqytetari yt para ca kohesh: Prit te martohesh e kur te filloje gruaja pas ca vitesh martese, kur te te behet ajo puna: “Jo mo me dhemb koka, jo po me dhemb mesi”.

Po ja jane disa flavonoide qe kane efekte pozitive.mbi shendetin kardiovaskular qe mund te gjenden tek vera e kuqe, boronicat, rrushi i kuq, caji jeshil etc. Por konsumimi i alkoolit perdite per mua mbetet toksik, sado ta justifikojne flavonoidet.

Mban mend si ka pas thene acdc-ja…ankohej se femrat mund te denonconin burrin pse burri mund te “insistonte” kur atij i behej dhe atyre nuk u behej :joy: nuk ma priste mendja qe acdc te ishte aq i pamposhtur…

ACDC-se i shkon me mire te konvertohet ne Islam. Nga kater grate qe do marre, besoj te pakten do gjeje nje qe t’i behet kur i behet dhe atij.

1 Like