Liri Valbonës! Ndëshkim dhunuesve të Ligjit!


#83

Edhe unë prapë po ta them: “Eja merr në dorë protestën e drejtoje aty ku duhet meqë ata që protestojnë nuk dijnë”. Meqë i njihke mirë çështjet, besoj e di që kryeministri është kryesori që jep apo heq një konçesion të tillë. Apo ti thua të shkojmë t’i kërkojmë hajdutit “Të lutem, mos më vidh mua”. Ti jeton këtu apo jeton në hënë? E di ti që gjykatat komandohen nga partitë këtu? Apo bën gjoja?


#84

Paaftesine tuaj mos e hidh tek te tjeret , dhe kerkoni ndihme e solidirazim dhe arroganca e cinizmi ne kulm.

Po te kishe shkruar qe ne fillim per problemin sic eshte , do te thoja bravo ndoshta do merrja nismen edhe t’iu bashkohesha ne proteste, po kur ti permend pazare e ben llogari te punesuarish e miliona eurosh qe po “zhduken” nga HEC-et , aty ndahet militantizmi i vogel nga ambjentalizmi dhe solidariteti civil.
Kjo eshte nje kauze e humbur , qe financohet per interesa te dikujt shume me larg teje e te gjithe ambjentalisteve te regjur qe dalin ne shesh me mushama “plastike”. Vazhdoni me koncertet , mos ma prek Valbonen , po rradhen tjeter merrni kengetare te njohur , thojini atyre projektistave, mos e shtrengoni aq forte xhepin , jepini se leket Evropes jane si keni te babes…


#86

Ore ti qenke o leshko ose me të vërtetë koqe partish. Ia ke marrë në gojë Ramës apo Bashës? Shqipëria nuk i kërkon ndihmë plehrave partiakë. Mut jeni e mut do të bëheni.


#87

Pse nuk tregon për milionat që ke vjedhur si pjesëtar i PS-së? Pse nuk tregon për vjedhjet nga taksat tona more mi partish? Të njohim mirë se kush je.


#88

Une jam nje qytetar i thjeshte , po te pakten kam aq integritet dhe cipe saqe ti them gjerat troc e mos te laj mutin me shurre sic po kerkoni ju.

Zhdukini ato bizneset “agro-turistike” qe abuzojne e shfrytezojne natyren, pastaj kerkojini llogari qeverise, ose dilni tundni bythen e na siguroni energji elektrike alternative :wink: Se di ca halli keni ju t’shoqnis qivile , e nisni mire e bukur , njecik t’iu gerricni maskat e bastardoni muhabetin , se di a eshte e paramenduar dhe paguar kjo taktike se u be e perseritur per cdo kauze civile, qe bastardohet nga individe te ulet qe marrin gramafonin e bertasin ne emer te “popullit”.

po e the ne shesh burrash se kush jam meqe me njihke zotrote , ke nje shishe vere nga ato te Pjerit :wink: :stuck_out_tongue:


#90

Ti je një pusht antishqiptar, një nga ata pushtat që për 72 vjet e kanë masakruar këtë komb. Urreni çdo gjë shqiptare. Sepse nuk jeni shqiptarë, kuptohet. Jeni thjesht shqipfolësa.


#91

Bravo ke fitu i frapuccino te Sophie


#92

ke te ndeshkosh me pare atje? http://top-channel.tv/2017/12/14/mos-ma-prek-valbonen-organizatoret-e-protestes-me-hotele-pa-leje-ne-park/


#93

Keto jane ato bizneset qe gjeneronin “7-10” milione euro ne vit , me qindra mijera turiste te huaj sipas Edvinit ambjentalist , dhe ia permenda qe ne fillim pa dale ky investigim i fiks fare, po me ke te flasesh.

S’dolen dhe aq te paster , prandaj duhet t’ia shtypesh koken ketyre shushunjave


#94

Po meqe jeni, nxirruani te tera ketyre protestuesve.


#95

Ka dy lloj shqiptarësh: një lloj që kërkon që Valbona të futet në tuba hekuri e kanale betoni; e një lloj që kërkon që ajo të rrjedhë e lirë. Lloji i parë janë antishqiptarë e armiq të atdheut. Kaq.


#96

ata llojet qe e duan te lire as qe po ndihen pa. ata qe ndihen jane ata qe kane interes biznesi. kjo eshte fatkeqesia. te tjrete flene gjume. aty duhej te ishte protestuar qe me keta qe kishin hotele pa leje, e pastaj me kete idiotesine qe beri berisha dhe qe rama po e lejon, ne vend qe ta ndaloje. ketu behet fjale per biznesmene kunder biznesmeneve, secili ruan biznesin e vet


#97

Ia ke futë pak kot, por kur dëgjon dokrrat e Filip Çakullit e Vjollcës edhe mund të vijnë mendime fantashkencë. Ata që po protestojnë janë pjesa më e madhe të rinj që jetojnë në Tiranë, dhe janë nga Korça, Lushnja, Skrapari, Vlora, Tirana, Kukësi, Shkodra etj e nuk kanë asnjë pronë në Valbonë por as edhe kund tjetër, siç pretendoni ju. Por edhe po të kishin. Çfarë lidhje ka kjo me atë se Valbona duhet të rrjedhë e lirë?


#98

http://www.gazetadita.al/gjyqtarja-qe-shpetoi-valbonen/

Gjykata Administrative e Apelit Tiranë i jep të drejtë padisë së banorëve të Tropojës dhe shoqatës “Toka”, për të mbrojtur luginën e Valbonës, ku kishte nisur ndërtimi i HEC-eve.

Ka qenë vendimi i trupës gjykuese me kryesuese Rilinda Selimi, e cila më 6 qershor mori parasysh kërkesë-padinë e 27 banorëve të Njësisë Margegaj, përfaqësues të disa fshatrave të kësaj zone dhe shoqatës “Toka”, duke vendosur pezullimin e punimeve në këtë zonë.

Padia ishte depozituar që prej fillimit të muajit mars të këtij viti.

Ky është ndër rastet e rralla kur togat e zeza dalin në krah të qytetarëve dhe shoqërisë civile, për mbrojtjen e zonave të cilësuara pasuri natyrore, siç është edhe lumi Valbona dhe rrethinat e tij.

Valbona hyn në zonat e mbrojtura në Shqipëri, por banorët publikisht, juridikisht dhe me protesta të shumta, kishin denoncuar ndërtimet e HEC-ve nga kompanitë “Dragobia Energy” dhe “Gener 2”.

Banorët dhe shoqata janë shprehur se qëllimi i tyre ka qenë vetëm ruajtja dhe mbrojtja e alpeve shqiptare.


#99

Këto institucione i financojnë projektet e hidrocentraleve, sepse energjinë e përftuar prej tyre e konsiderojnë si të rigjenerueshme. Por energjia nga hidrocentralet nuk është e rigjenerueshme, sepse natyra e shkatërruar nuk është e rigjenerueshme”, tërheq vëmendjen Eichelmann.

Krahas shkatërrimit të natyrës kundër ndërtimit të mini-hidrocentraleve flet edhe fakti, që ato nuk janë rentabël. “Aktualisht ka shumë energji, çmimi për kilovat/orë tashmë nuk është as tre Cent të Euros”, shpjegon Eichelmann. “Ky çmim është kaq i ulët, sa askush nuk do të ndërtojë diçka për nivele të tilla çmimesh. Kësaj i shtohet edhe fakti, që qeveritë e involvuara duan t’i mbështesin burimet e energjive të rigjenerueshme ndaj dhe i subvencionojnë ato. Në Bosnje ndërkohë premtohen 9 deri në 10 Cent për kilovat/orë, tri herë më shumë se sa çmimi në treg. Kjo do të thotë: pa subvencione askush nuk do të ndërtonte asnjë digë.”

http://www.gazetadita.al/thesari-yne-i-perbashket-po-privatizohet/


#100

Prandaj i aprovoi qeveria Rama mini hidrocentralet?


#101

Pyetja jote eshte gabim


#102

Me pelqen kur jepni vendime te tilla pa e faktuar opinionin tuaj subjektiv me tone profesorlleku tenured post-doc. Kur merrja klasa te mesoja anglishten ketu ne amerike me mesuan qe kur them psh “mua s’me pelqen kjo ide” duhet te shtoj dhe “sepse…” dhe te rendis pse mendoj qe eshte gabim.


#103

S’i ke marre klasen tamam ndaj trashesia jote.
Radha e shpjegimit eshte jotja jo imja
Pyetja jote eshte pyetje troll :slight_smile:


#104

Faleminderit per shpjegimin shume te qarte.