Macron mund thellësisht Le Pen në Francë


#85

shume autore shkruajne per çfare thote ai. e drejta jote mos i besosh. e drejta tij t’i besoje. apo ti je per diktat mendimi dhe gjykimi ?
dhe sa per ta thellu kete piken mbi FAKTET, Niçja thote qe nuk ka Fakte, ka vetem Interpretime. dmth te njejten dukuri secili e sheh me syrin e tij, e gjykon dhe INTERPRETON si ai do vete (nen varesine e interesave te tij te ngushta jetesore). dhe ka te drejte vetem ai qe ka arsyen me te shendoshe. qe shef me larg nga tjetri, qe thjesht eshte me i zgjut, ka me kapacitet se te tjeret.


#86

hapu dhe te futem … me kuota nga Nicja … qe me siguri te ka lexuar ai liber se sa e ke lexuar ti.

megjitate duke ndjekur kuoten qe ke sjelle … ai shoku jot me lart nga leshuar nje interpretim si lopa bajgen … argumentimi me arsye te shendoshe mungon


#92

Po pse Le Pen ishte me mire? Edhe ajo pro Izraelit ishte. Pro luftrave ne vendet arabet per hir te atij shteti. Pro ndonje lufte te mundshme ne Ballkan per hir te Serbise. Nuk e kuptoj kete mbeshtetjen franceze per Serbine. Ce lidh me ate vend? Jane mbytur me myslymane arabe e zezake nga ish-kolonite e tyre dhe nuk dashkan myslymanet e Kosoves. Nuk e kuptoj kete llogjiken e se djathtes franceze.


#93

U futa njicik me pa nivelin e te shameve per sonte tek PPU dhe sngela i zhgenjyer. Jo shume kreative, por voluminoze gjithsesi. Shifna neser.


#95

Qenka zbukuruar sot rezultati (perfundimtar) antifashist i zgjedhjeve
:slight_smile:

66.1% me 33.9%


#97

me keto presidenciale, populli i frances duket se ia mberriti asaj qe s’munden amerikanet, me konfidence dhe perkunder krejt trendeve madhore ne politike qe ishin modeluar tashme ne glob (trende te shtrembera politike faji per te cilet ju bie edhe vete amerikaneve)

te pakten millenials te usa e garantuar qe aprovojne nje zhvillim si ky ne anen tjeter te atlantikut


#98

titulli i bukur, ‘macron’ dhe ‘thelle’ ne lidhje me nje plake

:slight_smile:


#99

Viva Franca, tani :blush:


#100

Ja edhe shifrat përfundimtare të zgjedhjeve presidenciale në Francë (23 prill - 7 maj 2017):

Macron 66,1% - Le Pen 33,9%.
Pjesëmarrja 74,56% - pra abstenimi 25,44%. Vota e bardhë dhe e pavlefshme (nul) - 11,47%. Pra vetëm 66,09% e votuesve u shprehën.
Përfundimisht, Macron mbledh 20,754,000 vota - Le Pen 10,644,000.

Në përqindje të trupit elektoral të shkruar në listat (47,582,000 votues brenda dhe jashtë Francës):
Macron mbledh 43,62% - Le Pen 22,34%.
Sondazhet pas zgjedhjeve përcaktojnë se 43% e votuesve i besuan votën Macron thjesht për “të bërë gardh Frontit Nacional”, 33% për ripërtëritjen që ai përfaqson, 16% për programin që ai paraqet dhe 8% për personalitetin e tij. Me një fjalë, vetëm 57% e atyre që votuan për të arritën të gjejnë vehten tek ai dhe programi i tij.
Në total, i bie që 24,86% (1/4) e votuesve francezë i bëjnë besim. Një ilustrim i shkëlqyer i titullit të këtij shkrimi!

Pyetje: cila është legjitimiteti politik i Presidentit Macron?

P.S: dy vota mes shumë të tjerash që tregojnë se votuesit ende nuk i kanë humbur të gjitha shpresat

Legjenda: sidoqoftë do ta hamë m’byth’. Kështu, le të mbrojmë vehten!

Legjenda; votoni lavatriçen.e vetmja që respekton programin.


#101

Filozofi dhe kritiku kulturor ka thënë se ndonëse nuk ishte i kënaqur me idetë e të dy kandidatëve, ata që kanë votuar kundër Macron “janë shpresa e vetme” për Francën, sepse përfaqësojnë njerëzit që “nuk iu kanë nënshtruar shantazhit liberal: ‘Tash gjërat janë serioze. Le të bashkohemi të gjithë me Macron’”.


#102

po pse sipas zhizhekut po te votonin lepen do te regullonin francen dhe europen keshtu ? çfare i rregulloi gjermanise hitleri (vetem nje qime e tij eshte kjo lepen). pra i krahasoj thjesht si ekstrem i djathte.

Marksi thoshte qe ndryshimi vjen vetem me revolucion dhe jo nga vota.


#103

Franca ja ka futur vetes me keto zgjedhje siperfaqesore dhe te perkoheshme.
Franca dhe Europa bashke.
Lexo pak artikullin e znj Condolezza Rice dhe pastaj jep bej filozofin.
Ne France dhe ne Hollande,vertet nuk fituan ekstremi i djathte por ata qe fituan po anojne aq djathtas sa tani Macroni qe mbahet si i qendres se majte,eshte me I djathte se Zhak Shiraku, qe ka qene vertet i djathte.
Ne nuk e jetojme situaten ne France,por te pakten ne SHBA,amerikanet bene zgjidhjen e duhur.
Mjaft te shikosh qe horrat e baxhellat e politikes,financave, hollivudit dhe merobazet e mediave, ju ka ikur edhe zeri edhe figura,per te arritur ne perfundimin qe keta e donin nje shpulle te forte qe e moren ne 2016.
Nese kane tru le te nxjerrin mesime,por mesa shoh vazhdojne me arrogance te vetquhen “te pagabueshem”.
Nese vazhdojne keshtu jo vetem qe Trump do te rrije 8 vjet por edhe pasardhesi i tij do te jete si Trump.
Njerezit jane lodhur me pordhet e legenave qe kane 30-40 vjet qe riciklojne veten,miqte dhe dashnoret e tyre ne drejtimin e vendit,a thua se e kane marre me tapi…
Franca beri nje hap te vogel perpara,duke zgjedhur dike jashte partive tradicionale,por eshte hap i vogel dhe i pamjaffueshem per ti dhene shpulla establishmentit elitist dhe burrokrateve te vetzgjedhur,ne Bruksel.
Donald Tusk-un,Polonia nuk e do ndersa Brukseli e zgjedh president…kaq mjafton per te ditur se cfare eshte BE dhe Brukseli,qe ne fakt eshte bere aq i urryer, sa Moska dikur.


#104

Stalker,
ti me lart shave nga nena fashistet e blogut dhe pertej blogut (shoqeruar me shifrat e fresketa te fitores Macron), por sipas Zhizhekut, idhullit tend te adhuruar, paske share veten nga nena, sepse fashishti qeke ti bashke me Macron:

Filozofi dhe kritiku kulturor ka thënë se ndonëse nuk ishte i kënaqur me idetë e të dy kandidatëve, ata që kanë votuar kundër Macron “janë shpresa e vetme” për Francën, sepse përfaqësojnë njerëzit që “nuk iu kanë nënshtruar shantazhit liberal: ‘Tash gjërat janë serioze. Le të bashkohemi të gjithë me Macron’”.

“Këta njerëz thanë: Jo. Na vjen keq. Çfarëdo që të jetë, ne nuk jemi në gjendje ta luajmë këtë lojë të kërcënimit fashist dhe politikës, që e ushqen këtë kërcënim fashist”, ka thënë Zizek.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Sa per Zhizhekun, e kam thene disa here, qe ne kete epoke palaço qe perjetojme, e verteta ndodhet midis thenieve te palaçove.


#105

nuk kuptoj c’kusur kisha une te replikohesha me perroin tend te gjate psikik


#106

asgja t’re m’at an t’gardhit
ene sot


#107

nuk ka politikan te djathte. zhak shiraku ishte i djathte vetem kur fliste gjate kohes qe ishte kryebashkiak i Parisit, kur u be president u be i majte direkt. nuk shkoi gje ne lufte kundra irakut, dhe ishte per pavaresine e palestines.

shoqeria par définition eshte E MAJTE. nje rrenje kane fjalet SOCIETE dhe SOCIAL. dmth ne nje shoqeri apo shtet nuk ka njerez vertet te djathte. aq me teper keto qeverisjet demokratike, ku populli voton ata si veten.

dallimet midis te djathteve dhe te majteve ne keto partite e sotme, jane vetem detaje te imta. asigjo nuk i levizin makines ekonomike shteterore qe s’ka nevoje fare per timonier, se leviz me ligjet e veta. politikanet sa bejne kot gam-gam, sepse nga kjo paguhen vete. as nje force reale ata nuk kane. jane thjesht kukulla.
as Lepen s’do bente gje ne france dhe as Trump s’do ndryshoj dot gje ne amerike. shume shpejt do te zevendesohen, nga te tjere. ky eshte refreni zakonshem.


#108

I djathte eshte vetem Luigji i XVII, as Luigji i XVI nuk ishte, kur ra Bastija kishte dale per gjah per drere (vetem gjahu i pelqente, politika e bezdiste), dhe sapo i dhane lajmin, i merzitur tha: - Pet te mori dreqi, na lane gjahun pergjys!


#109

Napoloni vetem ishte i djathte i vertete, qe punonte vetem per veten e vet, me ndergjegje te plote. sa erdhi ne fuqi e rivuri direkt skllaverine.


#110

lene lene sa as me qesh nuk na vjen me.


#111

e modhe fare kjo

Philippe is the mayor of the Normandy port of Le Havre, a trained lawyer and an author of political thrillers. He’s also a member of the mainstream-right Republicans party that was badly battered by Macron’s victory in the presidential campaign.