Marrja e shtetësisë gjermane/NDIHME

Pergjigje kot si per mengjes ishte kjo?

shif se ne fund te frazes kam vene nje pikpyetje.

sa me kot te jene pyetjet/pergjegjet, aq me te thella filozofikisht jane ne epoken moderne.

E kuptoj filozofine tuaj, ose me sakt e kuptova mesazhin. Puna eshte qe nuk dua te shkoj te kontrolli pashaportave, behet fjale per me shume se 1 muaj pas daljes se dekretit, dhe te me thone qe pashaporta ime shqiptare nuk eshte me e vlefshme dhe te me kthejne mbrapsht. Mbase funksionon cdo gje vaj kur njeriu se kruan shume me pyetje, po reziku per deshtim rritet…

Po patet ndonje pergjigje konkrete qe ndihmon praktikisht, eshte e mirepritur. Filozofite nuk ndihmuan njeri deri me sot…

Gjthe te mirat!

1 Like

Eshte e vertete qe filozofite nuk kane ndihmuar njeri, por eshte e vertete kane ngushelluar njerzit, dhe ne plan te fundit edhe kjo eshte nje lloj ndihme.

  1. Nqs e ke akoma pashaporten shqiptare ne dore dhe te vlefshme athere mund te levizesh akoma me te edhe pse ka dale dekreti i presidentit. Kur te shkosh te Rathaus per te marre nenshtetsine bashke me gjithe dokumentat , perfshire dhe lënien e nenshtetsise me dekret presidenti, athere aty ata te vene nje vule UNGÜLTIG ne pashaporte. Dhe aty mbyllet puna e pashaportes shqiptare. Do jesh nja nje muaj pa asnje pass deri sa te vije tjera.
    Dhe dicka , keto jane procedura qe i kam bere vete allerdings para 10 vjetesh .
    Viel Glück

Faleminderit! Kete doja te dija dhe une :slight_smile:

Sein dhe seiendem.
Pse ngushellime?