Mbyllet nata e parë e festivalit të RTSH, Ledina Çelo me fustan transparent, kritika nga shikuesit

Mendoj se ka të beje dhe faktori historik: festivali besoj se perceptohet ende si “gje e vjeter”, kamuniste. Publike xhanem. Kenga Magjike si gje e ré, moderne, private xhanem.
Problemi pastaj eshte qe kur të zezen ta bën nje qurrash komunist si Ardit Bekteshi Gjebrea…

patjeter madje ai humoristi, gent azizi qe te kujtonte beppe grillon ne kohen kur bente numra ne san remon e viteve 90, e preku si argument ne naten e pare kete te qenit festival “Vintage”, pra qe ne nje fare mnyre largon brezin e ri, qe eshte dhe ai qe jepet me shume pas muzikes.
teksti i bukur deh muzika e bukur eshte e bukur tha, nuk duhet te ekzistoje ky percaktim.
po pra faktori ideologjik eshte i rendesishem

edhe ne keto plehra me lecka mestruacjonesh gjeni faktorin ideologjik?

Desha ta ndjek naten finale po e pata te pamundur prej prezantuesve. Tmerr. Te hiqnin cdo deshire per te vazhdu me e pa.

Sa keq. Kozeta ka shkruar për gjithshka, vetem për kenget e festivalit jo. Doemos, sepse ato janë te nje cilesie nata më diten me kenget e tmerrshme të festivaleve të viteve 90 (për të cilet autorja shkruan me nostalgjine më canaglia të mundshme)
Budallaçke

Para se të fillonte festivali mbrëmë, njëri nga autorët pjesëmarrës më fyu duke më thënë: “Ku merr vesh ti. Po më flet ti mua për festivalet. Kur flas unë për festivalet, ti merr këtë stilopapsin dhe mbaj shënim”.

Shume mirë ta ka bere

Mbrëmë nuk dola nga salla, duke kënduar “Botë”, njësoj si 25 vjet më parë, duke kënduar “Jon, ky emër i marrë nga deti…”, por në qofsha mirë, unë do të jem sërish sot një vit në sallë, edhe nëse do të mbetem e vetmja që do të zë një poltron portokalli…

Shko tek Kenga Magjke :joy:

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

2 Likes

Ne fakt performancen me te mire, gozhduese, lindita halimi, qe gjithe juria i therriti linda e beri pasi u shpall fituese, i buciti zeri kur robte po zbraznin sallen, ka per ta kall ne eurovizhje, zeri i fuqishem nuk i mungon.
ps. qe tani kane fillu ta perflasin keta birbot qe paten masakru eneiden.

Ama ajo Eneida Tarifa se nuk du me e gjyku per kangan,po fshati qe duket s’do kallauz,thone anej nga jugu. Vjet drejtor artistik Ton Deda dhe cmimin e kishte te kaparum. E dhimshme kur e menon qe nje aktivitet komtare,kthehet ne qoka shoqnie.

po dhe mbreme u vu re qoka, anjeza shahini si pak te tjere i dha piket maksimale shoqeruar me nje derro propagande kenges se zhulali e docit, me kengen e te cileve ka pas shku dikur ne eurovizion.

Kur Shpresa Gashi dhe Sabri Fejzullahu perfaqsonin Kosoven në Jugovizja, konkurimi qe zgjidhte kengen perfaqsuese të Jugosllavise në fest europian
:grinning:

Sanremo, shkabe. Festival di Sanremo

surreter stern sikur jane prokurore qe kerkojne burg perjete e jo argetuese :grinning:

me ne fund Shkaba tha dicka me mend .edhe thone pastaj qe nuk ka Zot .:grinning:

ha ha!, sa bukur thene!

Tu u menu me pas, vlen edhe si argument ontologjik antidarvinist antilëng.

kam harru me be nje pyetje, audio e televizionit shqiptar a nuk u vjen pak cuditshem, si e turbullt, prej vitesh ky difekt

E ke fjalen qe zeri nuk vjen paster por duket sikur ka në sfond nje si pune zhurme të ‘padegjueshme’? Nese e ke fjalen për kete, jam 100% dakort (dhe nuk eshte prej sot, por prej dekadash) por asnjehere nuk e kisha shkoqitur më fjale (tani qe ti e the, eshte mese evident si fakt)

me habit fakti qe nuk eshte ndrequr ky difekt i zerit te mbytur. Ne mos gaboj mblidhen 10 milion dollare taksa ne vit nga taksa e aparatit te televizionit, qe sigurisht nuk besoj se i shkojne te gjitha rtsh’se.