Me Dallandyshet !

nje urim t’modh Shoqates se Artisteve te Cerrikut qe Plaku i Vitit te Ri t’ju sjelle nje gjel deti fluturues si dhurate:

Faleminderit nga Zemra ! Fatkeqsisht ne Cerrik Ka mbetur e gjalle vetem shoqata e invalideve. Artistet dhe Poetet Jane vegime. Ashtu pra.

o je, bravo Cerriku qe e paska arrit shume prane statusit te Tokes se Premtuar, megjithse si karikature.
Bota do te jete e lumtur kur nuk do te kete me vegime artistike dhe poetike qe jane produkt i vuajtjes.

Kam frike se Bota nuk do jete nuanca dhe ngjyra nese do veniteshin edhe vegimet. Gjithsesi do rrojne dhe e shikojme.

venitja e vegimeve nuk do te thote se qoftet dhe kukureci nuk do te ishin me nuanca dhe ngjyra nese Vizionet do te ishin te Qarta pa ndihmen e avujve alkoolike.

Pjer Thomas ! Bingooo.

jo nuk eshte Pjetri bingoja, sepse ngjyrat dhe nuancat e qoftes dhe kukurecit pjeteror nuk qartesohen pa ndihmen e avujve alkoolike ne qilar.
Pritet nje tjeter.

Sa te thella paskan qene kto Pune ? Hajde gjeje tani kush fshihet Pas Pjerin '?..

eshte relativisht e lehte per ta gjet, mjafton te mos kesh vegime artistike dhe poetike. Por fatkeqsisht njerzit jo vetem kane vegime, por bejne gare midis tyre se kush ka me teper dhe kush i ka me te modh (vegimin). Prandaj kerkojne ndihme nga avujt alkoolike dhe avuj substacash te tjera akoma me teper vegimtare.
Por kete gare e kane te humbur, se kampioni i padiskutueshem eshte Marloni, qe e ka me te modh nga te gjithe (vegimin :stuck_out_tongue:).

Sikur e dija qe Marloni ishte strumbullari I gjithe ketij kuitzi…

e ç’te besh, s’ke ç’i ben perderisa radaret e NATO-s vegimin e Marlonit nxjerrin ne ekran.

Pak nga Pak , Marloni plak , po shndrohet ne Maratonomak. Pastaj befas vegimi me ben ta shoh si Poliagjent , por te maskuar si katundar qe can dru per pasaniket e tirones. Allah Allah c’paskan qene kto vegimet dimerore…

Alla mattina
m’Illumino d’immenso
pak a shumë si Giuseppe Ungaretti,
alla sera
m’oscuro d’limitato
tamom si i Modhi :smiley:

po per dreke?

Per dreke
vegime qoftesh dhe kukureci
si ne qilar te Pjerit!

Ne mesnate,
vizione bolesh te Marlonit,
si ne shtratin e ngrohte te sinjora Bertinit.

Po or vllai , por Ka dhe vizione te mishta , prej tulesh , qe gishta njerzor I perkedhelin ne oxhakun e zjarrit prej verteti. Bota , vjen nje cast , dhe shfaqet pa maska. Rrofte Liria. Rrofte gruaja me shume emra , por vetem me nje lugine te lengshme , e cila dhe vet Marlonit , do ti shkonte goja Leng , gjithnje nese do te kishte gjuhe.

Tani nuk i kushtoj më asnjë rëndësi diellit, as shatërvaneve shkëlqimtarë që rinia pelqen kaq shumë. Une adhuroj vetëm errësiren dhe hijet, ku mund të jem i vetëm me mendimet e mia.

@korriku
meqe kjo eshte teme artistike, shife se si Marloni e hongri bananen, veper arti instalacion e Cattelan qe e ka shitur per 120 mije dollare ne Art Basel Miami.
https://www.instagram.com/p/B5yIFp2hyE-/

Kjo banane e ngjitur ne mur me skoç vlen 120 mije dollare, sakte se nje shtepi per te termetosurit.
T’bofte mire o Marlon!

https://static.deia.eus/images/2019/12/06/art-basel20473903_636_1.jpg

po na shkon goja leng per ta honger dhe ne o Marlon!

Marlon ore Marlon
SA vjec je
Une jam e zon

Kur te kthehesh
Me raki te dehesh
Dhe n paqe te prehesh

Me lule do ta rrethoj
Varrin mermer do ta zbukuroj
Dashuria sdo me mjafton

Nder endrra do stolis
Emrin e bukur do e skalis
E Embla e Dashurise

Do mendoj
Poezi do kompozoj
Per ty do mbijetoj