Ministrja norvegjeze: Emigrantë, përshtatuni

Amerika, eshte thene ketu, ka tashme karakteristika te forta te vendeve te botes se trete. Kjo do te thote qe si shoqeri e nje vendi te zhvilluar, ajo amerikane qendron pas atyre te evropes perendimore.
Gjasat jane shume qe emigracioni, i dendesuar mjaft dekadat e fundit, te kete kontribuar fort mbi keto karakteristika te shoqerise.
Nese shoqerite ne vendet e evropes nuk do te deshironin te ktheheshin mbrapa, le te reflektonin ca para se te vendosin te kopjojne politikat e Amerikes mbi diversitetin kulturor. Evropa duhet t’i marre me rezerva shume nga aplikimet e ketejshme.
Amerika eshte nje vend krejt ndryshe krahasuar me Evropen, persa i takon shume dinamikave sociale.

NEW YORK, Jan. 6. — What was the last public statement by Col. Roosevelt was read last night at an “All-American concert” here under the auspices of the American Defense society, of which he was honorary president.

“I cannot be with you and so all I can do is to wish you Godspeed,” it read. "There may be no sagging back in the fight for Americanism merely because the war is over.

"There are plenty of persons who have already made the assertion that they believe the American people have a short memory and that they intend to revive all the foreign associations which more directly interfere with the complete Americanization of our people. Our principle in this matter should be absolutely simple.

"In the first place we should insist that if the immigrant who comes here does in good faith become an American and assimilates himself to us, he shall be treated on an exact equality with every one else, for it is an outrage to discriminate against any such man because of creed or birthplace or origin. But this is predicated upon the man’s becoming in very fact an American and nothing but an American.

"If he tries to keep segregated with men of his own origin and separated from the rest of America, then he isn’t doing his part as an American.

"We have room for but one flag, the American flag, and this excludes the red flag which symbolizes all wars against liberty and civilization just as much as it excludes any foreign flag of a nation to which we are hostile. We have room for but one language here and that is the English language, for we intend to see that the crucible turns our people out as Americans, and American nationality, and not as dwellers in a polyglot boarding house; and we have room for but one soul [sic] loyalty, and that is loyalty to the American people

Pak si vone je kujtu, motra. Ka dale ai kolinoz nga tubeti. C’ar do i bosh ti po nuk u pershtaten ? Do i thirresh mamin ne takim me prindrit ?

Aaaaa te lutem! Te lutem shume ! Nje T-bone viçi te ushqyer me bar e pjekur ne zgare as qe krahasohet me berxolle derri. Jo te lutem nuk mund te rrijme pa reaguar kur vihet derri para vuçiçit :joy: viçit viçit se na shkoi goja leng.

1 Like

Ore kam shume respekt per vicin dhe mikun e km-se vucicin. Po z. Trump na mesoi keq te jemi jo politically correct. Nashi e di turp eshte, boys talk, po ja mua derri me pelqen me shume, te parat fare jane barbunjt, lere se tashi na shkoi goja lenge fare dhe nga ato niks ketej…

Kam pershtypjen se nuk ke ngrene ndonje here derr te eger? Cdo gje e eger ne fakt eshte fantastike. Per i periudhe kohe vetem mish kafshesh pylli kam ngrene. Dre, derr, gjela, lepra etj Mishi i “rritur” tashme shijon si karton…

bo booo, e paskan bere telef mishin e derrit ketu… ore derdimena, zonja e permend derrin ne kuptimin simbolik dhe jo “ne kuptimin ushqimor te fjales”…:joy::joy:

Imagjino nje klase ne Iran me norvegjeze qe u mesohet si duhet ta hedhin gay-n ne menyre korrekte.

Po kta muslimanet e shqiperise si deshtoi enveri ti integronte? Shikon te rinj sot qe nuk hane mish derri. Lere pastaj te vjetrit e periudhes ateiste.

Derr te eger nuk mbaj mend te kem ngrene. Dre po, nje mik qe gjuante gjate sezonit me solli njehere . Ndersa per keto shpezet jo. T4E e mbylli diskutimin me mua qe kur permendi barbunin :grin:.

Edhe ne kuptimin simbolik sikur eshte qesharake te permendesh pikerisht mishin e derrit dhe pirjen e alkolit ne nje kohe qe diskuton per kategorine myslimane te imigranteve. Tjeter te thuash respektoni dhe tjeter pershtatuni duke permendur simbolikisht ngrenjen e mishit te derrit dhe alkolit. Eshte ne nje lloj menyre zhvleresim i kultures norvegjeze kur mund te fliste fare mire per historine, folklorin, dashurine per demokracine, vlerat e komunitetit.,etj.

Shoke admina pse m’a paskeni egzekutu komentin tim modest?! Ai paska marre edhe nje “like” ! :grin:
Idea ishte qe myslimanet s’i detyron kush me hanger mish derri e me pi raki(ne rastin tim), por te pranonin te bashkjetonin ne harmoni me te tjere qe i bajne do gjana , e qe atyne s’ua ka qefi.

1 Like

…edhe per fjordet edhe per fjordet… pastaj per Frojdin etj… https://youtu.be/LBzVUt609kE

Ate po thote pra dhe Beluli: Zbato dhe ti ligjet dhe zakonet. Se nuk e ha ti mishin e derrit nuk i plas shume norvegjezeve. Mos i detyro te tjeret neper institucione qe tua heqesh.

Me thuaj nese do te te dergoj foto levreku, koceje e njgjala zgare, mbi prush, ke dajlani i Nartes. :stuck_out_tongue:
Ps: Goldfish eshte peshk per akuarium. :smiley:

Po na ler mo vella pse na ben me dhimbje koke. Sapo mbarume punen te lodhur, te urritur :joy:, me kembet zvarre deri te makina duke u var ne timon rrueges per shtepi…ti na permend koce e levrek…:angry:…dio mio na shkoi jeta duke enderru koce me levreke.

te sygjeroj steak bizoni vlonjato, nuk e di nese shitet ne CA, mire e ka bamja gjeja e eger ne natyre ka shije, sidomos kur e gju vete.

O Zeqo T4E e nisi keq kete muhabet por bama e prishi fare. Po zihet ne goje kocja me levrekun ketu ne N.America? Po mua sikur ma ka be zoti per inat, bregun me te afert te detit e kam 1000km. Jam bere agresive fare ngaqe me mungon era e detit.

Keta po sillen si kafshe mer jahu, nuk ka faj ministrja.Mjaft me me shoqeri paralele, kush do te jetoje ne ate vend te integrohet dhe te respektoje rregullat…se kjo puna e lirive fetare te ketyre fillon atje ku shkelen lirite e shumices ketej. Sipas kesaj llogjike liri fetare ishte e dhe ajo Afganin intern ne zyren e punes Suedeze i cili refuzoji ti jepte doren koleges femer. Te tjeret ofendohen nga flamuri suedez neper shkolla se paskerka kryq. Po jetojme ne kohe tensjonesh, shof nje polarizimi te rrezikshem ketu ne Evrope te cilit nuk dihet se ku perfundoje. Sic u shpreh dhe Chomsky bukur para ca ditesh ."pergjegjes te Weimarin ne Gjermani nuk ishin nazistet ata te cilet shkaterruan socjal-demokratet dhe komunistet por partite tradicjonale si ato konservative dhe Liberale. Nazistet te cilet mbushen vakumin e krijuar manaxhuan zgjuarsisht urrejtjen popullore kundrejt partive mainstream.
Nje paralel i tille po shifet gjithandej neper bote, prej SHBAve me Trump, Fances me Le Pen, Filipineve me Duterte, Austrise me Hofer…Polonia me Duda-n,Hungaria me Orban,etj