Mumja e dinozaurit zbulohet në fushat e naftës në Alberta


#41


#42

kur dhe ku thashe une qe kanadezet i bejne vete keto me ca mjeshtra?


#43

kunderzbulimi kanadez me perfaqsues kapon ne blog nuk eshte gjo per keto pune. Per keto pune eshte kunderzbulimi amerikan me perfaqsues gjembin nga Fieri e rekrutuar per nje jete me te mire ngambrapa. Pyesni gjembin i ka te gjitha informacionet e te kaluares, perfshire edhe dosjet e dinozaurve, regjistruar gjithçka me imtesi, regjistruar çdo pallim i çdo dinozauri.


#44

Ore Kurreshtar,

Me referenca nga të Gobinosë, vjen dhe na rrefen këtu tek PPU, ti?
Mirë që s’po na përmend edhe “Mein Kampf”, veprën Adolfit - birit të tij shpirtëror.
Dil mor’bir nga sënduku i vjetërsirave, dhe shko freskohu në det se ben vaki gjen ndonjë guackë që ta bësh varse qafe!


#45

pse mo shok ti do te me tregosh rrugen e drejte a si ? jepi ore drejtim vetes tende. dhe ishte adolfi qe i ka lexu vepren ketij francezit. vepra e tij ka plot pasaktesira, por edhe plot informacione te vlefshme sepse tjetri ka qene erudit.
une kur lexoj diçka, nje autor, l marr ate qe konsideroj interesante dhe leshoj ate qe me duket e pavlefshme.
psh ky jep nje info interesante, qe simboli i lumturise per kinezet eshte nje tas me oriz dhe nje goje. nga kjo t’i kupton psh pse kinezet megjithese populli me kulturen me te vjeter, nuk ka bere art te madh. etj, etj.
ik nashti dhe jepi mend vetes, se mua me dalin te miat e me teprojne. apo ta rren mendja se fiton me shume nga une ?


#46

analizen e kane te dobet shumica autorve perendimore. perndryshe jane punetore, çfare s’te mesojne, kane plot informacion. nje çeshtjes i shkojne deri ne fund, nuk i ndahen. pastaj eshte çeshtje zgjuarsie, vetem gjeniu di ta kapi per fyti nje problem te dhene, ti nxjerri shpirtin, esencen. shumica ngaterrohen dhe jane kontradiktore. tek kapitulli i katert kundershtojne ate qe po vete kane thene ne kapitull te pare, e me radhe.


#47

kush po pretendon të të rrëfejë udhët , à i vrarë!
Të ka lênë mëndëla nëse mendon se po shkul nga koka ime për ta mbjellë tek tek tëndja
Bile po të më dëgjoç, shtrëngoje fort eruditin Gobineau, bile vëri edhe gardhin rrotull se mos të ta rrëmbejnë!
E lexoç, e studioç dhe e propangandoç po deshe, puna tëne!
koqet e mira që ai ka bëji tespije dhe kashtën po deshe bëje jastëk!

Po që të vish dhe të thuash në mexhelis se historia e njerëzimit datohet me 6,000 vjet, ja vlen që dikush të të shkundë se besa, bën vaki edhe zgjohesh…


#48

xixe, pse ti me ter men meno qe miku yt i vjeter hajdar bukuroshi ka lexu Gobino, as gopin nuk ka lexuar, jo Gobinone. Ka lexu kur e kane permend neper blogje franceze, por ka meriten e modhe qe eshte i pari qe ka permend Gobinone ne blogsferen shqiptare. Mu nuk ma merrte mend kurre qe ketu te permendej ky emer. Hajdari ne kete rast ka admirimin tim te plote, osht i modh si humorist guximtar provokator, vetem se do nerva derri me e duru.

Ndersa per punen e historise 6000 vjeçare te njeriut, shiko se ka disa qasje te ndryshme per ta mat historine e njeriut. E çdo qasje rezulton me sasi vitesh te ndryshme.


#49

Te tregova per cil autor historia e njerzimit ka 6000 vjet. Vjen dhe na merr per loqe qe lexojme autor te tille, duke bere moral. Ndersa ai me poshte na mban per leximin e te njejtit autor rrenacak. Hajd e dilja robve, heh ç’na ka gjet.
Nuk thosh kot njoni qe robve duhet t’iu qish nenat te te thone babe.


A mos ke rënë në dashuri me telefonin?
#50

Beji nje foto bibliotekes tende dhe t’i bej nje times, kush ka me shume libra ne te e fiton davane pa fjale. Bile nga librat ne bibliotek duken dhe trute qe ke koke. Apo do te krahasohesh me mu nga marka e kepucve ?


#51

me foto neshjen e fiton ti pa i treguar foto seksin njeri tjetrit, sepse une kam pak libra private ne shtepi, perdor bibliotekat publike.

psh kte Gopin qe ke permend ti e kam lexuar ne vitin 89-te ne Tirane kur u hap fondi rezervat i Bibliotekes Kombetare, shenja e pare publike e ardhjes se demokracise.


#52

Puna eshte per çfare te sherben leximi i diçkaje dhe jo kur dhe pse e lexon ate.
Siç dhe e shpjegova tek posti im, mu me sherbeu me kuptu pse kinezet s’kane prodhuar art te madh me aq shume kulture te lashte si te tyren. Dmth qe ARTI s’varet nga vjetersia e kultures por nga karakteristika te tjera te atij qe merret me te.
kete autor nisa ta lexoj vetem me dit sesi i konsideronte shqiptaret, duke pare se ka shkruar per te gjithe popujt e botes pak a shume.


#53

Po kush lexon ne amazon?


#54

Interesante…kurre skam pas interes per lende tip gjeografi histori dituri natyre, i msoja permendesh me mundime te medha sa per te mos prish mesataren se otherwise sdo me linin prinderit me u marre me art. Mendova se do me rregullohej ky interes me kalimin e kohes por prape e shof qe me humbi perqendrimi duke lexu komentet.

Heretik mos me qorto per intimitete…cant resist :stuck_out_tongue_closed_eyes:


#55

o hajdar, po pregatitesh te na tregosh foton e sateme me duket!


#56

Miliarda vjet evolucion dhe prap se prap sot kemi me tene tope e trapa plot.


#57

veç me te myll gojen ty plehres. ndersa po deshe me pa plaken time shko tek muzeu kombetar se e ka foton atje.


#58

ti plaken mund ta kesh ku te duash ne jeten reale, nuk me intereson as sa plehrat jeta jote reale. Kurse si anonim plaken e ke ne kete shprehjen ketu poshte:


A mos ke rënë në dashuri me telefonin?
#59

ti je i paafte te kuptosh se çfare lexon. i ke dhene provat me ato qe shkruan. s’ke as turp, nga niveli i dobet qe ke.


#60

te rafte kanceri i Korrikses mu ne gryke!