Ndeshja më e keqe

Kurse une them qe arsyea pse shume njerez nuk erdhen ne stadium ishte nje ulje cmimi masive qe praktikonin njerzit e sojit tend.

Ne aspektin e lojes, arbitri u detyrua, s’kishte zgjidhje, sepse rastet ia benin muu. Berishes mund t’i jepej edhe karton i zi, dhe do te kishte aprovim nga masa me mend ne koke, perveq tutkunave si ti.

Si nuk fole asnje fjale per nivelin e dhjere te ekipit?! Te gjitha kane faj perveq hajdutit?!

Po edhe me 14 lojtare ne fushe s’bente hajr ky ekip.

FOTO/ Panë terror me sy nga policia shqiptare, ‘Tifozat Kuq e Zi’ bojkotojnë Kombëtaren

ndeshja u vra nga kartonat e kuq, vetem 15 minuta u pa ndeshje, sipas meje tanet kane nje -problem psikologjik, bashke me trajnerin, dicka eshte ne ngerc, ndoshta de biazi e ka mendjen gjetke.
Ajo qe me boni pershtypje ishte se fillum te sulmonim me mire kur ngelem me 9 lojtare ne fushe, interesante, duket qe e kena mesu futbollin me porta katershe.
Gati gati po mu kujtonte goli i Crespos se Parmes me 9 lojtare ne fushe qe i rrasi Juventusit ne minuten e 92; correva l’anno 2000

Me thene te drejten duhet te kishim dale qe pa nis neshja. Ne pushim shume vete donin te dilnin po une isha te grupi qe ishte kunder sepse me vinte keq per cunat qe po jepnin sa mundnin ne ate fushe.
Uroj qe te njejtin qendrim si TKZ te mbajne edhe grupet e tjera si Plisat (qe dolen qe kete ndeshje), Ballistet, Shvercerat, etj.

Per caracurven kam nje pershendetje te vecante :

Shife ate engjellin e vogel ne fund e vdis nga inati o maskara i Shqiperise zyrtare (se duket ashiqare qe ti nuk ke asgje nga Kosova, te tradhtojne shprehjet qe perdor o idiot)

nuk ka nevoje te hapemi kaq shume, Lizander… po flasim per rastet e vecanta te ndeshjes me Izraelin… dhe per mendimin tim, edhe duke e pare 100 here rastin e Gjimshitit, them se po, interpretimi i arbitrit eshte konform rregullores. flas per kartonin e kuq, sepse Gjimshiti ishte larg topit edhe nderhyrja e tij ishte mbi lojtarin…
tashi ti thua , sulmuesi i Izraelit frenoi qellimisht. po kjo eshte e diskutueshme… une p.sh them se ai frenoi pak te shikonte distancen me portjerin, apo te pozicionohej apo hapte kemben te godiste porten… etj si keto… por perfundimisht eshte nje situate shume e shpejte, rreth 2 sekonda, ku arbitri sheh Gjimshitin qe bie mbi sulmuesin e izraelit…kaq.

megjithate une kam thene edhe them qe meqense ishte fillimi , 10-12 minuta loje, ndeshja ishte ende e ftohte… ishte rasti i pare fare i Izraelit, atehere arbitri ne kete rast duhet te ishte me i permbajtur me kartonin e kuq ! -dhe kete ja kishte borxh Izraelit gjate ndeshjes duke i falur nje karton a nje faull ne situate tjeter delikate… keshtu zgjidhen keto gjera ne loje, nuk prishet ndeshja qe ne fillim…

ndersa per rastin e Roshit te jem shume i sinqerte nuk e mabj mend fare, kjo ndeshje me spanoi fare me ato qe pashe ne fushe, mire penalltia dhe e kuqa idiote e Gjimishtit (i cili duhet ta linte ate te gjuante qofte edhe te ishte gol)… por me e keqa ishte se te Kombetarja jone ra cdo lloj organizimi, a thua se po shikonim futboll lagjesh aty. mizerabel !

se te kam rixha, 1-0 dhe Cana me te kuqe pjesen e pare me Zvicren ne France… por Kombetarja ruajti organizmin dhe disiplinen taktike deri ne fund ku bile duhet te kishim barazuar lojen… me thuaj pra: e njejta gje ishte edhe kunder Izraelit, qe eshte ekip shume me i dobet nga Zvicra, perse duhej te shperfytyrohej ne ate far feje Kombetarja ??

Lizander, e kemi thene ketu: vetem disa muaj pas Frances, ne keto eleminatore , dicka nuk shkon mire ne kete Kombetare… ne loje, ne organizim ne disipline etj. edhe kjo eshte e strukturuar, ndeshje pas ndeshje… Izraeli ishte qershia mbi torte. eshte e kote te kerojme gabime e faje te bota.

p.s se mu kujtua… goli i Manajt, megjithse ishte ne fund vetem per satistike, mua mu duk i rregullt… dmth pozicioni nga u nis Manaj, ishte ne vije te drejte.

Ndersa ty te tradhton dyftyresia jote qe kosovarin e di dhe e do koketrashe qe shfrytezohet nga kriminela si ti e duka.

Per njerez si ty e kam per nder te dukem si kriminel.

Btw, kjo me izraelin me mirë le te sherbeje si simptome. Pergatitu qe kombetaren ta mbani me serbet e fc kukesit. Meqe kosovarin e do vetem si sherbetor.

Ça thu mor mik. S’është nevoja të jesh më shqiptar se të gjithë neve, të gjithëve na dhemb për kombin, por ajo që verej është se ju keni shumë mllef se për ç’arsye, vetem një Zot dhe ju e dini…
Ndjesë për nderhyrjen por sporti është i të gjitheve dhe përfaqsuesja e një kombi gjithashtu!

Belul, qe kombtaria nuk ka nivelin qe kishte ne France kjo eshte mese e kuptueshme. Po kjo s’po na ndodh vetem ne. Rasti me flagrant eshte ai i Italise, por ka edhe plot te tjere si Islanda, Uellsi. Praktikisht te gjithe ata qe surprizuan me formen ne Europian. Kjo tregon se keto ekipe u pergatiten sic duhet dhe dhane me shume se maksimumi i tyre.
Faktor tjeter qe nuk e kuptojne dot maskarenjte e dallaverexhinjte e kompleksuar nga bastet e humbura, eshte mungesa e Canes. Po te ishe ne Lyon e kupton cdo te thote lider. Atij ju mohu te qenurit titullar ne ate qe e dinte se do ishte ndeshja e fundit me kombetaren dhe prape nuk pushoi se inkurajuari dhe keshilluari cunat ne fushe. Edhe kur u fut ishte i vetmi qe kishte largpamesine dhe ne minutat e fundit insistonte qe te luanim per te bo golin e dyte se 1-0 mund te mos na mjaftote (sic nuk mjaftoi ne fakt), sepse rumunet ishin totalisht te pa motivuar (barazimi nuk i bente pune).
E treta, lojtaret i ke shumicen jashte forme ose te demtuar. Ajeti dhe Sadiku jane te demtume. Hyka e nisi mire por u fik rruges. Memushaj eshte SKANDAL si me kombtaren si me Pescara. Hysaj eshte shume larg formes se vitit te kalume. Nuk e di car po ndodh me Abrashin s ene dy ndeshjet e fundit eshte ndjere shume mungesa e tij. Kam shume frike se De Biasi do jete konfrontu me te pas pjeses se pare me Lishtenshtajnin sepse ishte teper nervoz dhe protestonte shume keq te arbitri. Xhaka nuk ishte mire as ne Europian dhe nuk e ka as ai ate grinten e para nje viti.
Une qe para Europianit e kam thene qe ky edicion kualifikues eshte shume i rrezikshem per ekipin. Sepse shancet e kualifikimit jane inegzistente dhe te luash per te dale i treti pasi ke arrit kualifikimin ne nje kompeticion te rendesishem, s’eshte aspak motivuese. De Biasi e bente kastile ate deklaraten qe do luajme per vendin e dyte, sepse donte t’i motivonte. Ndaj ky ishte momenti me i keq per krijimin e ekipit te Kosoves sepse do kish qene momenti ideal per perfshirjen e lojtareve te rinj qe kane dicka per te tregu.

Kush ka dëshirë me bo analiza për rregullat dhe interpretimin e gjyqtarit turk është i ftuar ta ndjekë në videon e mëposhtme momentin e penalltisë në një pozicion thuajse identik. (afër 3:25).
Behet fjale për ndeshje miqësore gjithsesi rregullat janë rregulla në çdo ndeshje.

Po e lëmë fare faktin që ishte një penallti e vjedhur. Kartoni i kuq tregon qartas me çfarë qëllimi kishte dalë në fushë gjyqtari. Por për atë që do ta shohë qartësisht duket edhe në tolerimin e bërrylave. Në asi rastesh kartoni minimaliht i verdhë as që diskutohet. Gjyqtari as donte t’ia dinte fare edhe pse ishin raste krejt të pastra.

Është kollaj me e sha Berishën (bëri gabim as që diskutohet) por mos te harrojmë se edhe futbollistët njerëz janë. Atë ditë ndodhen shumë gjëra të trishta brenda e jashtë fushe.

NACIONALJA SHQIPTARE…u ndikua nga rryma e urrejtjes islamike e ardhur nga kosovaret qe i kemi dhene pasaporte shqiptare per te luajtur ne nacionalen tone…kjo gje ndikoi brenda dhe jashte fushes sidomos mbas arresimeve per terror islamik …Nuk eshte pare kurre qe Shqiperia te luaje nje ndeshje nderkombetare sikur te ishte ne kushte shtetrrethimi…skuadra duhet pastruar…!!!.

Do te aplikosh dhe ti te luash per kombetaren shqiptare?

NACIONALJA SHQIPTARE…!!! ( nationalmannschaft - i thote gjermani ) te dhjefsha kombetaren …!!!

Sa idiote paska nxjerre ajo toke mer ja dhjefsha bicimin. Damn you social media!

2 Likes

Sa Trumpista deshe me thane? Jan te gjithe te pre me nje gershane…u mungo Njrezilliku.

gjarpri me carcaf te bardhe mbi koke, mesimi i gjuhes shqipe nuk eshte ne programin e partise tuaj naziste?

Ngelem duke lexuar karizma mer burre, komplet pa lidhje. Sos gjithe gomarlleqet qe lexon te temat politike, po edhe ketu? Gjithe ekipi bloze, e kane fajin lojtaret myslimane thote ky rrocka. WTF?

2 Likes

Llafe mer kon. Ka qene nji kshu qe i bote telef myslimont. Po kur i thoshe ho mer hudhu hiqju skalpin e boja koleksion, u terhiqte, jom opinionist thote, bile boj dhe biznes me myslimont. Kushedi ca inoti qisin, kon halle bota…