Ndeshja më e keqe

Sulmuesi i Schalkes, Donis Avdijaj, është kthyer nga lëndime dhe pritet të luajë në ndeshjet e ardhshme për skuadrën e tij.

Ai tashëm ka konfirmuar edhe vendimin për t’iu bashkuar Kosovës në një letër të gjatë ku ka zbuluar gjithçka.

Avdijaj ka folur edhe për Shqipërinë.

“Por gjithë këto që i përmenda sipri, lajmi se Kosova ime e shtrenjtë, vendi i lindjes së prindërve e i të parëve të mi u pranua në UEFA dhe në FIFA, pra kur asaj iu bë e mundshme tashme të luajë me kombëtaret e botës, për mua dhe familjen time ishte lajmi dhe surpriza më e ëmbël e jetës, sepse tashme isha i sigurt se unë do t’i bashkëngjitëm kombëtares më të re të botës”, shkruhet në letrën e Avdijajt.

Tashmë kontaktet sipas tij janë vënë dhe pritet në ndeshjet e ardhshme të luajë për Kosovën./ Telegrafi/

Nuk i kuptoj keto sperdredhjet anti-komuniste. Do sillni politiken ne stadium? Kish apo nuk kish rrezik per akt terrorizmi? Nga lajmet morem vesh qe eshte kapur nje celule e cila kish per plan te kryente akte te tilla; po nga lajmet morem vesh se ata kingat e Kosoves e paskshin zbraz barkun nen bardhakun policor. Ca duhet te bente shteti ndryshe se nuk e kuptoj? A e imagjinoni dot te kish ndonje akt anti-Izrael ne stadium? Le mos te mecifemi pas gishtit cuna e goca antikomuniste, kemi plot mes tene qe do benin te fundit, sic edhe kishin per plan te benin.

1 Like

Rrofsh Albinary!
O Beluuuul a e shefr mer? I njejti arbiter. Vetem 6 muaj me pare. U qartesove tani apo pret te vije Jareci dhe ndonje …le tjeter te te qartesoje.

A ka mundesi te me gjeje kush nje deklarate zyrtare se kishte rrezik per sulm terrorist. O KLLUFA te verber (pse kane dale kllufa me sy o Guce?) nuk te le kush te futesh 150 makina private te dera stadiumit nese ka me te voglin dyshim per terrorizem. Pse qeka me i sigurte stadiumi i Elbasanit se ai i Shkodres? A e dini ju sa larg hyrjes C eshte rruga qe kesaj rradhe cuditerisht ishte e hapur? Vetem 10-30 metra sipas vendit. Ne oren 19:30 ne parkun ngjit une pashe nje makine duke ngarku qese te medha me plehra (me siguri te ndonje biznesi) dhe askush nuk e kontrolloi. Dalja e parkut eshte perballe me nje nga pikat e kontrollit fizik ku vazhdimisht kishte me dhjetera njerez.

Gjarper me beso qe po t’u vura i kam aq njohje sa ta gjej kush je. Do behesh shembull qe ta kuptojne te gjithe ata qe fyejne shqiptaret e Kosoves, se car i pret. Edhe ne qofsh adoleshent sic dukesh nuk do te te fal o qelbesire naziste.

Keta djem zgjodhen te perfaqesojne shqiperine nga ndjenjat me te pastra qe mendja jote e prishur nuk do t’i kuptoje kurre.
Pikerisht ky eshte ai “patriotizmi” juaj qe kosovaret i sheh si skllever dhe per cdo rast fajtore rezerve.
Shume shpejt do te te pastrohet skuadra, mos ta nin.

Jeni kunder masave te sigurise, sepse donit nje masaker me nje stadium kasaphane, ndryshe s’ka si kuptohet reagimi juaj.

Ato ofendimet per ke i ke?

Kjo poshtersia qe bene me tifozat kesaj radhe, se gjoja kishin planifikuar akt terrorist kunder lojtareve te Izraelit, eshte e njejta sajese e ndyre e pergatitur nga te te njejtet njerez edhe e shperndare nga i njejti shtyp i ndyre sic bene para 1 viti me Ismail Morinen para ndeshjes me Serbine , kur e arrestuan 1 dite para ndeshjes, se gjoja “kishte plan te vriste Vucic”, ky nuk erdhi fare ne ndeshje… edhe per ta perforcuar genjeshtren derrat, thane qe Ismail Morina kishte 30 bileta fallco me vete… por 2 pas ndeshjes, se aq u interesonte genjeshtra, doli Shulku i FSHF qe pergenjeshtroi policine, tha… jo jo, biletat ishin te rregullta. maskerenj meskine jane… fare e ndyre !

ça te shikoj mor burre, ça te shikoj ?? -eshte ndeshje miqesore aty , si dhe lojtari qe nderhyn e ben faull nuk eshte i fundit po ka nje mbrojtes/ bashklojtar tjeter aty pak me perpara…

po nesje, ne me duket se konstatuam qe renia e kombetares eshte pikjate pas Frances, apo jo ?? keq e mos me keq nga ndeshja ne ndeshje… sfera, raportet: FSHF-trajner-lojtare-tifoza , jane prishur teresisht… Berisha ska mbaruar pune akoma se ka per tu denuar nja 3 ndeshje per gjestin me Izraelin… kemi lojtare te hidhnuar ne Kombetare qe nuk komunikojne me me De Biasin…
-nese edhe kjo humbje,disfate, me Izraelin nuk sherben per nje analize te forte , kjo Kombetare ka marre fund !

ça te thote vllai tjeter ty o Lizander ? pervecse te shajme bashke : arbiter…arbiter , te qifsha motren !!.:smiley:

Ik o Belul me le rehat! E para s’e di a ka moter ai “Dëti”. E dyta, po te kete, nuk do rri te blej shkalle une o vlla se ishin rrace kallomi te gjate ata. :stuck_out_tongue:
Simbiozen skuader-tifoze e ka shkaterru policia me sjelljen e vet harbute dhe qeveria me keqperdorimin e Kombtares. Marredheniet e trajnerit me ekipin nuk di c’te them. Po eshte e sigurte qe disa media, ne vecanti panorama sport, i ka fryre shume disa episode dhe perkeqesu gjerat. Gjithashtu kur lojtaret shofin qe Federata e sulmon trajnerin, behen me “trima” dhe kujtojne se mund te shprehin pakenaqesite vend e pa vend. De Biasi ka nje te keqe te madhe qe eshte shume kokeforte dhe inatci. Po iu kriju pershtypja qe nuk po sillesh si duhet, ta vuri vizen. Ne rastin e Kaces une jam plotesisht me te, sepse eshte mungese respekti per ata qe luajne qe te besh si gore neper media. Mund te flasesh me trajnerin dhe pike. Po jo te perfitosh nga situata e dhjere qe ka kriju federata dhe te dalesh ne media, per pak vemendje. Sidomos kur nuk ke dhone nai kontribut kushedi cfare per kete kombtare dhe je akoma i ri.

Une them te arrini shpejt ne nje konkluzion, sa duhet te ishte rezultati duke marre parasysh te gjitha ankesat, problemet etj. Se Fifa bashke me Uefan ktu i ka syte te marrin vendimin.

Duket se muaji I mjaltit I Gani efenise me shqipot ka marre fund.

Belul, ti thua qe shteti ka angazhuar polici, SHISH, prokurori e gjykate, pastaj ka pyt dhe palen e provinces shqiptare te Kosoves, perse nuk bejne dhe ata te njejten gje? Dhe meqe edhe ata nuk kane ca bejne tjeter shkojne arrestojne nje dore njerezish, dhe na del qe keta te arrestuarit meqe e kane jeten sketerre jashte e burgu u duket me i embel, pranojne qe kishin planifikuar akt terrorist? Pastaj policia shkon e u mbush sunduqet me kallepa C4, pushke, e plumba; dhe e gjith kjo vetem per te turperuar tifozet shqiptare??? Keto te mesipermet i kam te gjitha te lexuara ne gazeta gjate ketyre diteve te fundit. Me duket minimalisht e egzagjeruar te besosh se paska pas nje master plan per te mos leju tifozet me bo tifozllek per kombetaren.

Letra publike e FSHF:

Deklarata e fundit, e grupimit të tifozëve kuqezi për bojkotimin e ndeshjeve të kombëtares shqiptare, është përcjellë me vëmendje dhe seriozitet, nga ana e Federatës Shqiptare të Futbollit. Duke e konsideruar grupimin TKZ dhe në përgjithësi të gjithë tifozët shqiptarë, si një faktor shumë të rëndësishëm në mbështetjen që i ka bërë skuadrës kombëtare, ne e shikojmë me shumë shqetësim, vendimin e tyre. Kjo sepse mungesa e tifozerisë në stadium, përbën për ne dhe skuadrën mungesën e një aleati të rëndësishëm dhe të pazëvendësueshëm. Të luash pa “lojtarin e 12”, do të thotë që të hysh në fushën e lojës me një lojtar mangut.

Federata , i bën thirrje grupimit TKZ, që të ndryshojë qëndrimin që ka në lidhje me këtë vendim. Me një gjykim më gjakfohtë dhe dashamirës, duhet të rikthehen në stadium, në vendin që i takon. Duke i lënë mënjanë mëritë dhe qejfmbetjet. Duke kapërcyer mbi to. Duke u bërë të gjithë, më të gjerë. Dhe duke menduar për qëllimin tonë të madh: Të jemi një suport i rëndësishëm për skuadrën tonë të dashur, e cila na ka bërë shpesh të lumtur dhe krenarë me paraqitjet e saj.

Kjo ndeshje kishte specifikat e saj nga pikëpamja organizative. Për hir të ndryshimit të qytetit dhe stadiumit ku do të zhvillohej ndeshja, u desh të kryenim, një punë kolosale, në kushte realisht të vështira. Konvertimi në një kohë rekord, i biletave të programuara për në stadiumin e Shkodrës, ishte një aksion që vështirë se një organizëm tjetër, mund ta realizonte. Në kushtet e krijuara, edhe ne ndeshëm shumë vështirësi, për të realizuar organizimin e një ndeshjeje model, sipas standarteve të UEFA-s.

Tifozët, gjithashtu sakrifikuan jashtëzakonisht. Ata ndryshuan axhendën, planet e tyre dhe programet që kishin përgatitur. Dhe sigurisht, kjo kishte kosto si fizike ashtu edhe financiare për ta. Për fat të keq, kjo sakrificë që tifozeria bëri, nuk u shpërblye. Ata, kanë dhënë gjithçka për skuadrën kombëtare gjatë kësaj periudhe dhe për këtë meritonin një trajtim më qytetar, brenda kufijve ligjorë. Ne besojmë se këto kanë qenë edhe udhëzimet e drejtuesve të policisë së shtetit por në terren gjërat janë deformuar dhe për këtë ndjejmë keqardhje.

Pavarësisht kësaj, Federata kërkon më shumë mirëkuptim dhe bashkëpunim me grupet e tifozerive. Vetëm mirëkuptimi e bashkëpunimi, do të përmirësojë komoditetin tuaj në stadium. Ne do të bëjmë maksimumin, për të qenë një interlokutor i rëndësishëm, midis të gjitha palëve, për të patur një mbarëvajtje sa më të mirë të punëve, në të ardhmen.

E përsërisim mbështetja e tifozëve, është shumë e rëndësishme, për ekipin kombëtar dhe futbollin shqiptar. Për këtë arsye ju duam të gjithëve. Të jeni në stadium, për të mbështetur kombëtaren. Siç ka ndodhur, në mënyrë spektakolare deri më tani.

Nje keshille FSHF-se (qe s’do ta lexojne): te perdorin nje pjese te lekeve te marrin ne pune dike qe di drejtshkrimin dhe gramatiken e gjuhes shqipe.

1 Like

Si u be muhabeti i redaktoreve tegjuhes shqipe ne cdo institucion?:smile:

2 Likes

po edhe une te dhashe shembullin e Ismail Morines, ti cilit maskarenjte ja nxine jeten per shkak se serbet nuk e donin ne stadium ne Elbasan ne ndeshjen me Serbine. (keta ndiheshin te fyer e te turperur medemek, nese Ismail Morina do gjendej ne stadium) edhe autoriteti langaraq shqiptar ua beri qejfin: sajuan nje histori, e arrestuan 1 dite para ndeshjes… me pas e sollen verdalle nja 2 muaj neper paraburgime e gjykata dhe pastaj…, e lane. -edhe kjo ngjarje u percoll nga shtypi i famshem, sidomos nje pjese e caktuar e shtypit qe ishte goxha fanatike dhe e ‘‘mireinformuar’’ qe perhapen lloj -lloj thashethemesh e poshtersish per Morinen…

edhe kesaj radhe… erdhen agjente izraelite te armatosur dhe morren komanden e sigurise te delegacionit te tyre ne Shqiperi. ky eshte poshterim ! -a thua se shteti shqiptar nuk mund te mbronte dot nje delegacion prej 40, 50 vetash, -ja, per kete arsye, meqe hengren turpin me buke, sajuan kete historine per gjoja ‘‘sulme terroriste ne ndeshjen me Izraelin’’. -pastaj, gjeja me e thjeshte ne bote eshte te paguash nja 3, 4 halabake, gjynafqare shqiptare te pohojne qe kishin planifikuar sulme terroriste… shenoje, pas nja 2 muaj do ti lene prape keta.

Qe te jesh i/e qarte. Nese kishte vertete dyshime per nje plan serioz atentati dhe do ishin kap njerez me C4 e arme, ndeshja duhej anullu. Nje jave eshte shume shkurt qe ti te kesh sigurine se ke ndalu te gjithe rrjetin terrorist dhe limitu rrezikun ne nje nivel te pranushem per koherat qe po jetojme. Nuk eshte as turp as kapitullim para terrorizmit, sepse e beri Gjermania vjet anullimin e ndeshjes. E dihet qe ne jemi te dytet, akoma s’ia kemi kalu atyre. :stuck_out_tongue:
Nuk mund te jete nje ndeshje futbolli me e rendesishme se jetet e njerzve.

POR i gjithe ky muhabet ka ngel per momentin muhabet gazetash qe moren shkak nga nje faqe anonime izraelite. Biles ne fillim u tha qe personat e arrestuar kishin ndermend te sulmonin meshen per 38 martiret e kishes katolike ne Shkoder. Nuk ka dale asnje deklarate zyrtare qe t’i lidhi personat e arrestuar me nje sulm ndaj ndeshjes. Nese do kishte te penduar eshte krim qe ky informacion te dale ne media, sepse pengon hetimet dhe i jep mundesi bashkepunetoreve te ikin ose te bejne akte ne deshperim e siper (shume njerez atentatet e Brukselit i quajten te tilla pasi atentatori i Parisit kish nis te flase).
Nga ana tjeter masat e marra ne stadium nuk ishin aspak masa kunder terrorizmit, por masa intimiduese per nje turme te irrituar. Ke pa ndonjehere akt terrorist me celesa shpie apo monedha? Po aparati fotografik qe nuk eshte ndalu kurre pse ndalohej? Po kontrolli i kepuceve per cfare duhet te dera e stadiumit ku shtyhen mbi 100 veta per tu fut? Nese dikush e ka nda menien me bo nje akt terrorist aty do kishte mundesine ideale, pra ai kontroll nuk vlen per asgje.
Po policet e armatos me kallash per cfare duhen ne stadium? Sikur te identifikonin nje person te dyshimte ne mes te turmes me kallash do e ndalonin? Nese, larg qofte, ndodhte nje akt terrorist me kallash do i ndihmonin te lenduarit? Po ndonje ambulance shtese apo sherbim te ndihmes se shpejte a te zune syte? Ne France per Europian kishte ekip ndihme te shpejte ne cdo sektor. Nuk pres te njeten gje ketu po te pakten na dy ambulanca mund te silleshin.
Po Shvercerat per cfare u ndaluan ne kufi? Nuk kemi degju kurre qe te kene ndonje lidhje me qarqe ekstremiste. Plus nese do donin te benin dicka kunder Izraelit, i kishin ne Shkup vetem nje muaj me pare. Mos u radikalizuan kete muajin e fundit?
Po me e bukura ishte deklarata e gazetarit qe shoqeronte ekipin izraelit, nje dite para ndeshjes. Ai thoshte se ishte impresionuar nga masat e sigurise ketu dhe nuk bente as me te voglin aludim per ndonje rrezik krahasuar me vendet e tjera. Une besoj se asnje njeri qe ndjek ekipin kudo (kshu thoshte ai) nuk do mund te anashkalonte nje fakt aq te rendesishem.

Plus kesaj, lojtaret izraelite kishin kepuce sportive adekuate per futboll, lojtaret shqiptare ishin detyruar te luanin me cizme gome.

1 Like

FSHF nuk eshte institucion shteteror.

E me mire mos e boni teori konspiracioni tashi. Sajoi qeveria sulmet mos lete tifozet, qe te humbte neshjen. Dmth i bi e paska shit neshjen qeveria me Tahirin. Amon mer se qisin pare mo te modhe ato s’kane nevoje me bo kte cirk. I ka hy fryka, mbase me te drejte. Kam pa psh qe dhe ne aeroporte aroplanat izrealite ruhen me masa shume te dukshme sigurie.

1 Like