Ndeshja më e keqe

Urdhero Belul. 22 veta jane arrestuar thone.
Kemi te tille plera plot. I shef dhe ketu te peshku. Jane e njeta rrace qe vite me pare thoshin se te shkoje te luftoje ne Siri ishte detyre. Nejse, kane kalu 3 dite.

Sapo e dha Foxnews si lajm o Lizander.
Akoma ne krah te terroristeve je o “trim”?
Perse kur duhet te nderhyje qeveria,kur te jete bere hataja me te vrare?
Nuk jam fare fans I qeverise se Rames por kete rradhe ka vepruar drejt.
Te kam ditur nacionalist por qe ke me keq se Olsi Jazexhiu.
Shko ngri sumen ne xhami se te erdhi koha e lutjes…

Ja dhe CNN

Ore qe ka njerez, me fal kafshe me dy kome, qe simpatizojne ISIS ketu, Kosove e FYROM, kjo nuk diskutohet. Se nuk mund te kene qene vetem ata qe kane ik ne Siri. Edhe qe keta qe jane arrestu, mund te jene arrestu si mase parandaluese se kane lidhje me qarqe ekstremiste. Po a kishte lidhje direkte me ndeshjen aktiviteti i tyre? Nese po ndeshja s’duhet te luhej, dhe jam i bindur qe ekipi izraelit nuk do kishte ardhur.
Nese lidhja eshte bere sipas llogjikes se derisa ka grupe ekstremiste, kjo eshte ndeshje sensitive se luhet me Izraelin (nuk ak asgje te keqe ne kete lloj mendimi) atehere masat duhet te jene per te siguru njerzit dhe jo per t’i terrorizu ata. Sic e thashe edhe me lart, asnje nga masat per te cilat ankohen tifozet nuk i sherben parandalimit. Nese te gjitha keto, ndryshimi i stadiumit dhe terrori para e diten e ndeshjes, u bene me kerkese te izraeliteve, atehere natyrshem lind mendimi i nje pislliku per ta fitu ndeshjen me terror dhe arbiter.
Nese robt jane arrestu vetem sipas ca sinjalizimeve te supozuara te MOSAD dhe nuk u jane kap as C4 as arme, atehere kemi te bejme me nje dorezim te sovranitetit dhe nje maskarallik shteteror shume i rrezikshem.

http://www.lapsi.al/ide/2016/11/15/kush-po-i-nxit-xhihadistët-shqiptarë

Sa per deklaratat e Thacit e policise se Kosoves, ato nuk kane asnje lloj besueshmerie. Eshte po ai shtet e polici qe arrestoi me prova te sajuara dhe “vetevrau” deshmorin Astrit Dehari duke i ngulur shishe plastike ne fyt.

O Belul ma shif pak kush ka qene arbitri i ndeshjes Mal i Zi - Rusi ne 2015. Kerkova se ma ndiente b… dhe zbulova se ishte pikerisht ky klyshi i kurves qe arbitroi ndeshjen tone me Izraelin.
I kujtoj atyre qe nuk e majne men. Ky plehra dha nje penallti inekzistente per Rusine (e cila u prit nga portieri). Tifozet malazeze u irritune dhe njoni hudhi nje flakadan ne fushe qe i ra ne koke portierit rus. Ndeshja u nderpre momentalisht dhe mjeku i UEFA deklaroi qe portieri rus nuk kishte lendime serioze (shyqyr), po mgjt ai insistoi qe te nderrohej dhe u cua ne spital per verifikime. Tifozet kerkuan ndjese me altoparlant dhe identifikuan ate qe gjuajti. Ndeshja vazhdoi deri ne minuten e 67 dhe me pas arbitri e nderpreu kur ishte akoma 0-0. Me pas UEFA ja dha Rusise ne tavoline 3-0.
Tani a ju duken mo aq teori konspiracioni ato qe ju them une per korrelacionin midis masave te policise ne stadium dhe sjelljes se arbitrit?

1 Like

“I duartrokas autoriteteve të Republikës së Kosovës për parandalimin e një varg sulmesh të planifikuara terroriste nga ekstremistët e ISIS’it, që penguan një masakër ndaj kombëtares së Izraelit në futboll”, ka thënë Engel nëpërmjet një komunikate, transmeton Gazeta Express.

“Më kujtohet sulmi brutal ndaj ekipit olimpik izraelit në Munih më 1972, dhe druaj se ky sulm mund të kishte qenë po aq i keq ose edhe më i rëndë”, ka shtuar Engel.

“Unë i jam gjithashtu mirënjohës autoriteteve në Shqipëri dhe Maqedoni, të cilat kanë bashkëpunuar me Kosovën për ta parandaluar këtë sulm”, ka thënë Engel.

Anëtari i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan ka vlerësuar se Kosova ka ndërtuar një historik mbresëlënës të luftimit të ekstremizmit të dhunshëm, transmeton Gazeta Express.

“Askush nuk duhet të dyshojë në angazhimin e udhëheqësve në Prishtinë për ta arritur këtë objektiv, dhe Shtetet e Bashkuara janë me fat që kanë një partner si Kosova në këtë përpjekje të rëndësishme”, ka thënë Engel.

Ai ka vlerësuar se “duke marrë parasysh historikun e fuqishëm të Kosovës, është koha të përshpejtohet inkuadrimi i Kosovës në strukturat kyç euroatlantike, përfshirë NATO’n dhe Bashkimin Evropian”. /Express/

2 Likes

Edhe Eliot Engel eshte I shitur sipas Lizandrit

Mrome po shifsha filmin “Green Zone”. Sot po menoj seriozisht te nisem e te kerkoj arme te shkaterrimit ne mase ne Irak.

Gazeta Express burim informacioni. :joy: Si tha ajo te “Perralle nga e kaluara” (Oh c’u kenaqem)

Berat Buzhala po te kishte 3 goje do i lutej Zotit qe Thacin ta bente me 3 ashtu. O Taqiwa kot per kuriozitet ne car gjuhe dalin lajmet kur kliko te ai flamuri me password. Me siguri nga nje fjale per cdo etni. Po hajd se ju te “vellazerim, bashkim besniskerise ndaj Jugosllavise” keni qellu poliglote per gjuhe sllave, turkofone dhe egjyptione. Nejse duhet edhe nje gazete per minoritetet.

https://engel.house.gov/index.cfm?sectionid=24&itemid=4628

Rasta, Engel eshte dashamires i shqiptarve. Ne kuader te lobimit per ne (qe ka qene i vazhdueshem) i jep jehone nje deklarate pompoze te presidentit te Kosoves. Ama me beso qe policia e Kosoves dhe e Shqiperise kane qene vetem arrestuesit finale. Sinjalizimi ka ardhe nga burime te tjera per prezence te njerzve prane ISIS, ne Shqiperi (normale kjo ne kuader te nje lufte globale kunder terrorizmit). A ka vertete nje lidhje me ndeshjen, apo duke perfitu nga zhurma ne media keta po e lidhin per te marre vemendie, apo me keq akoma kjo lidhje iu servir nga nje pale tjeter, kete une nuk e di.
Por di me siguri qe mediat na thane diten e arrestimit qe nga burime policore dinin qe 4 te arrestuarit ne Shkoder ishin arrestu se donin te kryenin akte terroriste gjate meshes per 38 martiret. Di edhe qe Federata na tha qe nderrimi i stadiumit behej per shkak te fushes qe nuk e perballonte sasine e madhe te reshjeve. Kete une e besoj sepse ne Shkoder keta kane bere nje fushe patatesh ku sistemi i drenazhit eshte skandaloz. E pame shume mire ne ndeshjen me FYROM dhe e tregon fakti qe Vllaznia nuk loz dot aty sepse ajo fushe nuk mban qofte edhe nje ndeshje ne jave.
Keto ngelen te gjitha supozime, ama ne cdo rast, nje gje eshte e sigurte, masat nuk kishin lidhje me anti-terrorin por ishin terror ndjellese per tifozet. Kete ta tha Mavraj po ta thote edhe kapiteni i Kombtares :

http://www.lapsi.al/sport/2016/11/17/agolli-mbron-tifozët-“uroj-që-të-ktheheni-në-stadium”

Biles Agolli po shkon me larg. Po te thote qe terrori policor eshte kthyer ne makth edhe per vete ekipin :

> Ne ndeshjen e fundit, u morën masa ekstreme sigurie, e u krijua një tension i tepruar, të cilët e vështirësuan jetën dhe lojën për të gjithë ne.

Nderkohe qe nga pala izraelite nuk kemi asnje deklarate ne lidhje me kete fakt. Nese do kish qene kaq i rendesishem ky kercenim dhe ishte evitu a nuk duhet te pakten te na falenderonin qe u evitua cdo lloj incidenti?

1 Like

Njehere thua gazeta genjen, pastaj te vjen info identik nga linku i kongresit te usa, dmth ngulesh deri ne fyt dhe fillon sperdridhesh “aty” me expertet e larte te ceshtjeve te sigurise: mavraj dhe agolli.

Lizander, a je mirë, si ke kalu kto dite? Te fala nga unë Tachiwa :slight_smile:

Sa poshte ke rene o Lizander!
Vazhdon e na tregon perralla me mbret.
Ti mendon se policia duhej te priste te vriteshin dhe te behej kasapana pastaj te nderhynte.
Po na sjell edhe deklaratat e atij islamikut Mavrajt.
Ik ore mbetje osmane dhe mos na jep mend se qenke vertet per te qare hallin.

Tachiwa ti nuk je aq debil sa hiqesh, se serbi nuk i hudh paret kot. Po denoncimi i gazetes ishte per te tregu se kush eshte ajo gazete dhe cilat jane referencat e tua.

Nuk kam perse te krijoj kombin ortodoks por une jam shqiptar safi dhe familja ime qe ta dish ti Lizander ka dhene kontribut qe ne hapjen e Mesonjetores,ndihmen e cetave patriotike,Republiken Shqiptare te Korces,formimin e KOASH-it, LANC dhe ne Levizjen Demokratike pas 1990.

Une jam shume krenar per ate qe kane bere paraardhesit e mij per Shqiperine.

Por paraardhesit e mij dhe une luftuam per Shqiperi te pavarur dhe aleate te Perendimit,per nje kishe te vertete autoqefale.
Por axhenda ime dhe e Mergim Mavrajt qe e do Shqiperine Arabi ska si te jete e njejte.Ai eshte nje njeri qe urren buken qe ha dhe doren qe e ushqen,ai kerkon qe grate shqiptare te jene me burka…
Israeli eshte aleati yne,ka sherbimin sekret me te mire ne bote.
Me mire te besojme profesionalet se sa Mavrajn e Agollin qe nuk jane eksperte te kunderterrorizmit…
Se po te kishte ndodhur ndonje hata ti dobte ishe I pari qe do te fajesoje qeverine.
Dile nga guacka islamike se ata nuk jane aleatet tane por te Rusise dhe Serbise.
Shiko nga Perendimi dhe mos jeto vetem fizikisht ne Perendim dhe koken ta kesh ne Turqi apo Arabi.
Kjo eshte Shqiperia qe dua une,Shqiperi europiane ne forme dhe ne permbajtje,Shqiperi pa burka dhe ferexhe dhe nese kjo nuk me klasifikon si shqiptar atehere vertet po flasim per Shqiperi te ndryshme.

Ani budalla, ani.

Referencen ta ka rrase linku i kongresit te usa. Brenda e ke tash, ti veq vazhdo levize ngapak e sperdridhu.

Perseri, te fala ke nga une Tachiwa.

Ky eshte problemi yt dhe i te gjithe islamofobeve, ju nuk beni dot diferencen midis nje praktikuesi feje qe shef punen e vet dhe qe fale fese eshte njeri me i mire, me ca cara e injorante qe disa mafioze-fetare i perdorin e i cojne te vrasin e vetevriten.
Mavraj ne zanatin e tij ben maksimumin per Shqiperine kurse ti ben vetem percarje e mbjell urrejtje me gomarllikun tend, prandaj jam plotesisht dakort qe ti dhe Mavraj nuk keni axhende te perbashket. Ti shan e akuzon pa asnje arsye cdo njeri qe praktiko fene islame (si Mavraj), apo qe mbron te drejten e gjithkujt per te praktiku fene do (si une). Nuk e kam degju kurre Mavrajn te thote nje fjale te keqe per shqiptaret e nje feje tjeter.
Izraeli nuk eshte aleati jone ne asnje fushe tjeter pervec luftes kunder terrorizmit. Nuk ka pas asnje ceshtje madhore te shqiptarve qe Izraeli ta kete mbeshtet. Dhe per Kosoven qendrimet kane qene teper negative dhe plotesisht pro-serbe. Ty te pelqen ta quash aleat sepse i sherben idese tende fikse islamofobe. Vetem kaq.
Sa per Europen amon mos me fol mu se ti pervec atyre katuneve amerikone plot rednecksa nuk e ke idene se car ndodh ne Europe. Eshte e vertete qe here pas here edhe ketej perhapet fara juaj e keqe fashiste, por deri tani te pakten, shoqeria ka dite t’ua tregoje vendin. E kuptoj qe jeni bere trima tani, por mos kujtoni se do ju zgjasi shume shkelqimi. Shume shpejt do shofesh qe fashistet ne Europe do i bejne shishqebab (pa shkop fare po me njoni-tjetrin).

Une nuk e di pse pres nga ty te kapesh sarkazmen dhe ironine. Si mund ta kuptoje nje budalla si ty qe “propozimi” per te kriju kombin ortodoks ishte qe te kuptoje qe je duke u sjell njesoj si kurva serbe Iachime-uaaaa

Para pak ditëve unë shtrova një pyetje tek blogu ynë PPU, askush nuk ma vuri veshin, gjithsesi mendoj që e ka analizuar sakte Andi Bushati, ja çfarë shkruan mes tjerave ai:

Në ditën e ndeshjes, Elbasani i ngjante një lagjeje të Hebronit, shteti shqiptar i kishte lëshuar frerët në duart e Mosadit, shërbimit të fshehtë dhe të frikshëm hebre, pamjet që u panë qenë ku e ku më policiore se ato që mund të shikoheshin gjatë Euro 16, në Francën e përballur realisht nga terrorizmi, dhe qindra tifozë shqiptarë të ardhur nga shtetet përreth, nuk u lanë të futen në stadium.

Mirë, mosadi iku.
Ju mund te vazhdoni qete qete punimet ne seren e kanabisit.

http://m.indeksonline.net/mobile/lajmet/corriere-della-sera-shqiperia-serra-evropiane-e-droges-33848/

Kush ne? …

Busheterit, psh?

Kuqo une nuk e di car kane bo forcat e sigurise izraelite ne Elbason. Po e sigurte eshte qe ai qe nuk me lete aparatin apo kapelen me stemen e UCK-se nuk ishte izraelit por shqiptar (biles verior). Edhe Shvercerat ne kufi i ka pengu policia jone e jo Mosadi. Biles po te degjoje Ben Andonin, agjente te Mosadit nuk ka pas fare ose shume pak. Ata qe ishin, qene pjese e nje force sigurie qe shoqeron ekipin izraelit kudo qe prej Munihut 72. Nese urdhrat per policet shqiptare jane dhene nga agjentet e sigurise izraelite atehere ky eshte nje turp. Po jam i bindur qe nuk ka agjent izraelit qe po i plas se ke apo jo steme te UCK-se. Pra sidoqofte pjesa nga pas, terrori ndaj tifozeve kishte nje doze te madhe idiotesie te policise shqiptare.

Mos u lodh t’i urosh maskarenjve gjera qe tashme i kane ndodh prej kohesh dhe per te cilat ndihen te lumtur!